Dwudziestodwuletni Leo nie radził sobie z napadami gniewu. Wściekał się na rodzinę, przyjaciół, a także na samego siebie. Z równowagi wyprowadzały go go nawet drobne incydenty. Czuł się niedoceniony i nierozumiany. Jego rodzice od zawsze byli surowi i wymagający. Mimo odnoszonych sukcesów nigdy nie był chwalony, nawet jako dziecko. Wytworzył w sobie fałszywe przekonanie, że nic, co zrobi, nie będzie nigdy wystarczająco dobre, aby zasłużył na pochwałę. Wywołana tym frustracja objawiała się napadami wściekłości.
W wieku 5 lat ojciec Carrie zmarł na raka. Zajmowała się nią matka, która starała się jak mogła nie dopuścić do siebie rozpaczy po stracie męża. Pewnego dnia coś w niej pękło – załamała się i zaczęła lamentować na oczach córki. Widok zazwyczaj silnej matki we łzach był wstrząsem dla dziewczynki. Uznała, że ciężar bycia silną i odpowiedzialną spoczywa teraz na niej. Od tamtej pory tłumiła w sobie negatywne emocje, uznając je za oznakę słabości.
Kiedy Bobby odwiedził gabinet doktora Sharpa był w poważnych tarapatach. Jego współpracownicy, których do niedawna uważał za przyjaciół, oszukali go na ogromną sumę pieniędzy. Nie miał pojęcia, co sprawiło, że znalazł się w takiej sytuacji: ufał im i sądził, że wreszcie znalazł ludzi, którzy go lubią i cenią. Bobby wychował się w dysfunkcyjnym domu – ojciec był alkoholikiem. Nie zaznał też miłości od współuzależnionej i uległej matki ani od braci, którzy wyśmiewali jego tuszę i zainteresowania. Dorastał samotny i poniżany. Kiedy Bobby wyjechał z domu, swoją destrukcyjną rodzinę zastąpił destrukcyjnymi znajomymi, którzy wykorzystali jego potrzebę akceptacji i ufności.
Leo, Carrie i Bobby wytworzyli w sobie pewne fałszywe przekonanie, które zdeterminowało całe ich dorosłe życie. Czy tego chcemy, czy nie, nieuświadomione narracje, które wytworzyliśmy sobie jako dzieci wciąż wpływają na to, jakimi jesteśmy ludźmi, z kim się wiążemy, jak reagujemy w trudnych sytuacjach, jak toczy się nasza kariera. Metoda doktora Johna Sharpa polega na znalezieniu tego "kłamstwa", na którym zbudowaliśmy siebie i które wpływa na nasze zachowanie już od wczesnego dzieciństwa. Pomaga zrozumieć takie wspomnienie, przerobić je i wreszcie odinstalować z naszej głowy. Pokazuje, jak w prosty sposób zmienić swoje nastawienie do wydarzeń z przyszłości oraz pomaga uzmysłowić sobie, że zmiana swojego życia nie jest tak trudna, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.
Dr John Sharp to doświadczony lekarz, dyplomowany psychiatra i ekspert z dziedziny mediów. Jest członkiem kadry wykładowczej Harvard Medical School i David Geffen School of Medicine na uniwersytecie UCLA, a klinicznie leczy pacjentów od 20 lat. Jest też autorem książki „The Emotional Calendar” i blogerem dla Psychology Today i Huffington Post. Dr. Sharp dzieli swój czas między Boston i Los Angeles; możecie go też odwiedzić online na johnsharpmd.com