Partner: Logo KobietaXL.pl

„Wiersze przeczytałem i warto je było przeczytać, więc chyba warto je było napisać. A to czy jest teraz czas dla poezji to już lamenty niepotrzebne. Zawsze był i nigdy go nie było. Wreszcie wiersze pisze się bez tzw. „commonsensu” bo i niby po co tak dziwnym słowem, co przez dziwność szuka prawdziwości. Nie do druku, a jednak druku dochodzą, jakoś tam trafiają do innych, a od innych do nas jak odbite echo… No, wszystko biurokratycznym słowem nie daje się wyjaśnić, ale i ja bym tak sobie poszedł z psem na spacer, stracił trochę oddechu przy Bramie wietrznej i wszedł wreszcie na strych Lublina, aby popatrzeć w niebo” – napisał w recenzji Ernest Bryll.

 

 

- „Ipilimumab” to kilkadziesiąt utworów poetyckich zebranych w jednym miejscu. Zarówno wiersze rozproszone w „Pokoju mojej samotności” jak i te z pozostałych miejsc znalazły się w bliskim sąsiedztwie utworów najnowszych, na które musiałem czekać wiele lat. Wiersze najnowsze powstały właśnie Lublinie, gdzie wyjątkowo szorstkie jest szare niebo i szorstki wieje wiatr.

 

Ipilimumab to ludzkie przeciwciało blokujące antygen CTLA-4, przez co zwiększa możliwości układu odpornościowego człowieka. Odkrycie Jamesa P. Allisona, amerykańskiego immunologa, ma dziś zastosowanie w terapii nowotworowej. Chodzi zatem o przedłużanie ludzkiego życia. Dlaczego „Ipilimumab” to tytuł tomu moich wierszy? Nie wiem czy literatura ma współcześnie możliwość stawania się przeciwciałem blokującym nieznośną pustkę i bezsens ponowoczesnego, nieufnego świata. Nie wiem. Po prostu nie wiem. Dla mnie takim przeciwciałem jest z pewnością pisanie i przebywanie ze słowami.

 

Wiersze zostały wydane nakładem wydawnictwa Centrum Spotkania Kultur dzięki zaangażowaniu byłego dyrektora Piotra Franaszka oraz pełniącego obecnie obowiązki dyrektora placówki Marka Krakowskiego.

 

Spotkanie promujące nowy tom wierszy odbędzie się we wtorek 18 czerwca w Księgarni Centrum Spotkania Kultur (parter – wejście od pl. Teatralnego. Początek o godz. 18. Wiersze będzie recytował aktor Jarosław Tomica. Wstęp wolny.

Rafał Pastwa

 

Dlaczego warto czytać wiersze Rafała? Bo to migawki na temat życia. Krótkie, szybkie, ale łapiace najważniejsze momenty. 

 

w kącie

 

Bóg jest mniejszy niż ja

chowa się po kątach

albo ucieka przede mną

chcę o coś zapytać

a już udaje że nie słyszy

a już Go nie ma

wystraszony tym co się stało

jakby nie chciał się przyznać do błędu

nie będzie już po staremu między nami

 

Zachęcam do lektury i udziału w spotkaniu

Magdalena Gorostiza

 

rafał pastwa

 

 

Ks. dr Rafał J. Pastwa – poeta, teolog, dziennikarz. Autor trzech tomów poetyckich oraz publikacji naukowych, w tym z zakresu medioznawstwa. Od 2013 r. kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego w Lublinie. Członek i były prezes stowarzyszenia „Agape”. Nagrodzony lubelskim „Angelusem” w dziedzinie kultury medialnej (2016 r.). Jego najnowsze wiersze zostały opublikowane w czasopiśmie „Akcent”.

Zdjęcia Dorota Bielak 

 

Tagi:

książka ,  wiersze ,  Rafał Pastwa , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót