Było to pierwsze miejsce na naszej planecie, gdzie dotarła wiadomość o historycznym odkryciu, które na zawsze zmieniło historię świata. 1 marca 1493 marynarze z La Pinta wylądowali na plaży Ribeira w Baionie, które przeszło do historii jako pierwszy port na świecie, który usłyszał wieści o odkryciu Ameryki, chociaż wówczas żeglarze sądzili, że, że dotarli do Indii ... Krzysztof Kolumb na pokładzie La Niña przybył do Lizbony dopiero 4 marca.
Plaża la Ribeira Baiona
La Pinta, pod wodzą kapitana Martina Alonso Pinzóna, spędziła w Baionie kilka dni, marynarze odpoczywali i wieść gminna niesie, że zarażali też miejscowe kobiety kiłą.
Mieszkańcy Baiony byli więc pierwszymi Europejczykami, którzy zobaczyli mały kawałek Nowego Świata: złoto, kukurydzę, słodkie ziemniaki, fasolę, cynamon, bawełnę, tytoń.
11 marca, La Pinta wyruszyła do portu Palos de la Frontera, tam, skąd wyruszyła na kolumbijską wyprawę.
13 sierpnia 1492 La Pinta, La Niña i Santa María opuściły Palos de la Frontera w Huelvie, pod dowództwem Martina Alonso Pinzóna, Vicente Yáñeza Pinzóna i Juana de la Cosa. Brali oni udział w wielkiej wyprawie pod wodzą Krzysztofa Kolumba, którą opłaciła hiszpańska królowa Izabela I Katolicka.
W piątek, 12 października 1492 roku, Kolumb wylądował na wyspie Guanahani, która była pierwszym miejscem odkrytym podczas wyprawy. Wyspa została nazwana przez zdobywców San Salvador, należy ona do archipelagu Bahamów.
Później wyprawa dotarła na Kubę i Hispaniolę (obecnie Dominikana i Haiti), wyspę, na której osiadł okręt flagowy wyprawy Santa María. 26 grudnia 1492 r. Kolumb zabrał pozostałości wraku, aby zbudować fort, który nazwał Villa Navidad, ponieważ do katastrofy doszło w Wigilię Bożego Narodzenia. W ten sposób tydzień później powstała pierwsza hiszpańska (i zachodnia budowla) w Nowym Świecie.
Wyprawa Kolumba wyruszyła w podróż powrotną do Hiszpanii 4 stycznia 1493 roku na dwóch żaglowcach - La Niña i La Pinta, ale na wysokości wysp Azorów zaskoczyła ich burza i rozdzieliła żeglarzy. Martin Alonso Pinzón skierował się na północ, w kierunku Galicji. W ten sposób właśnie marynarze wylądowali na plaży Ribeira. Martín Alonso Pinzón chcąc wykorzystać sytuację, poprosił królewską parę o posłuchanie i sobie przypisał odkrycie nowych lądów. Monarchowie jednak odmówili jego przyjęcia. Wkrótce po powrocie Martín Alonzo Pinzón zmarł prawdopodobnie na syfilis, którym zaraził się na Antylach.
Jednak mieszkańcy Palos (tam się urodził Martín Alonso Pinzón) i miejscowa tradycja mówi, iż to właśnie Pinzón był właściwym organizatorem wyprawy i odkrywcą Ameryki.
Wpłynięcie La Pinta do Baiony stało się ważnym elementem historii miasta. Z tego powodu w każdy pierwszy weekend marca Baiona obchodzi festiwal Arribada, upamiętniający przybycie Martína Alonso Pinzóna i otrzymania jednej z najważniejszych wiadomości w historii ludzkości.
La Pinta
W porcie w Baionie można też zobaczyc dokładną replikę La Pinta. Ten oryginalny żaglowiec został zbudowany przez stolarzy z Palos de la Frontera i był własnością Cristóbala Quintero i Gómeza Rascón, mieszkańców tego miasta. Jego nazwa wydaje się wynikać z faktu, że wcześniej należał do rodziny Pinto, również pochodzącej z Palos. La Pinta była najlepszym żaglowcem podczas wyprawy Kolumba i często musiała czekać na pozostałe dwa podczas historycznej podróży, również ze względu na umiejętności kapitana Pinzóna.
8 października, walcząc o to, by być pierwszym, który odkrył nowe ziemie, osiągnął prędkość 15 mil na godzinę (dziś 12 mil na godzinę), wyższą niż może osiągnąć przeciętny kupiec parowy.
Z okazji 500 lecia odkrycia Ameryki zbudowano replikę łodzi, którą można zwiedzać. W ten sposób odwiedzający może zobaczyć karawelę, która przybyła do Baiony w 1493 roku, na której odtworzono atmosferę tamtych czasów.
Niewielki rozmiar żaglowca i jego ubogie wyposażenie wprawiają dosłownie w osłupienie, biorąc pod uwagę fakt, jakiego wyczynu dokonali ci, którzy na nim płynęli.
Magdalena Gorostiza