Wiele lat temu, w miejscu bez wody, prądu i dróg, przybyły z Europy Włoch, zbudował jeden z największych pomników miłości na świecie.
Guido Buffo przybył do Argentyny z włoskiego miasta Treviso w 1910 roku. Był malarzem, rzeźbiarzem, muzykiem, astronomem, wynalazcą, sejsmologiem, naukowcem, pedagogiem, filozofem, pisarzem i badaczem botaniki i zoologii, kończył studia w Europie.
Po czterech latach pobytu w Argentynie poznał miłość swojego życia - Leonor Allende, dziennikarkę z Cordoba. Została jego żoną w 1914 roku, a 25 czerwca 1917 roku urodziła się ich jedyna córka – Eleonora. Niestety, los był dla rodziny okrutny. Zarówno żona jak i córka zachorowały na gruźlicę.
Buffo postawił wówczas dom w sercu gór, aby zapewnić kobietom swojego życia jak najlepsze warunki.
Niestety, choroba zabrała Leonor w 1931 roku, 10 lat później odeszła ukochana córka Buffo.
Zrozpaczony utratą rodziny mężczyzna, wykorzystał swoją wiedzę i inspirując się otaczającym go krajobrazem, rozpoczął budowę rodzinnej krypty.
Nad domem, na okrągłej podstawie, wznoszą się cztery kolumny, które wspierają ostrołukową kopułę i tworzą kaplicę Villa Leonor. Konstrukcja odznacza się świetną akustyką, a światło wpadające przez otwory w suficie podkreśla obrazy zdobiące wnętrze zgodnie z ruchem słońca.
Podłoga kaplicy ma wzór chmur, który imituje dywan, a niektóre inkrustacje z brązu przedstawiają planety i gwiazdy w dokładnym położeniu, w jakim znajdowały się w momencie śmierci Eleonory.
Sklepienie pokrywają renesansowe freski, które przedstawiają kosmos i fragmenty z życia zmarłych kobiet.
Z sufitu zwisają trzy wahadła, w tym wahadło Foucaulta, które służyło do wykrywania ruchów sejsmicznych. Na zewnątrz można przeczytać nuty V Symfonii Beethovena oraz modlitwę Jezusa w ogrodzie według św. Mateusza.
Buffo zajęło dziewięć lat, aby ukończyć swoje dzieło, kilka lat później przeniósł ciała żony i córki do kaplicy. Guido zmarł w 1960 roku. Został pochowany z ukochanymi kobietami.
Historia miłości i tragedii tej rodziny wciąż porusza serca turystów, którzy przyjeżdżają podziwiać dzieło Włocha. W dawnym domu powstało muzeum. Odbywają się tam warsztaty, zarówno artystyczne czy naukowe, ale wiele osób przybywa, by oddać się w tym miejscu medytacjom.
źródło https://www.youtube.com/watch?v=yZDbDe-W9Bs&ab_channel=MunicipalidaddeUnquillo