W mojej głowie pojawiało się jednak bardzo dużo pytań dotyczących pierwszego lotu samolotem z dzieckiem. W końcu to nie tylko nowe doświadczenie dla malucha, ale też dla rodziców. Na tę chwilę moje córki były w ponad 16 krajach, a ja nie zwalniam tempa i planuje kolejne podróże.
Badania pokazują, że ok. 40% mam odczuwa stres związany z lataniem z maluchami. Dlatego jako doświadczona mama, ale też rehabilitantka dziecięca i edukatorka mam postanowiłam podzielić się swoimi spostrzeżeniami i radami przed pierwszą podróżą samolotem. We współpracy z PLL LOT przygotowałam darmowy e-book „Pierwszy LOT z dzieckiem”, w którym znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących podróży samolotem z maluchem. Ale zacznijmy od początku.
Kiedy pierwszy lot z dzieckiem?
Większość specjalistów uważa, że noworodki, które nie ukończyły tygodnia, nie powinny
w ogóle latać. W tym czasie ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni sprawny. Lekarze odradzają również podróżowanie w pierwszych 2-3 miesiącach życia. Biorąc pod uwagę zalecenia specjalistów, uważam, że najlepiej rozpocząć podróżowanie z maluchem, gdy jesteś na to psychicznie gotowa. Dzieci doskonale wyczuwają nasze emocje, dlatego gotowość rodziców do podróży samolotem jest zdecydowanie ważniejsza niż predyspozycje malucha.
Jaki kierunek podróży wybrać?
Jeżeli pierwsza podróż samolotem nie jest wymuszona konkretnymi okolicznościami, możesz sama wybrać kierunek lotu. Która destynacja będzie najlepsza? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. Zastanów się, jakie masz oczekiwanie, co Ty i Twoje dziecko lubicie robić, na czym Ci zależy podczas podróży.
Jeżeli to pierwsza podróż samolotem, to polecam miejsce, do którego podróż będzie trwała około 2-3 godziny. Najlepiej, aby był to lot bezpośredni, bez przesiadek, co pozwoli zniwelować zmęczenie dziecka. Spokojnie sprawdzisz, jak maluch reaguje na latanie.
Termin podróży – czym ma znaczenie?
Jeżeli nie ogranicza Cię konkretny termin na podróż, polecam unikać szczytu sezonu jak wakacje czy ferie zimowe. Dzięki temu zaoszczędzisz czas w kolejce do różnych atrakcji czy restauracji i przede wszystkim będziesz czuła większą swobodę.
Warto sprawdzić również pogodę – unikaj okresów, w których jest bardzo gorąco. Wysokie temperatury nie sprzyjają ani dzieciom ani dorosłym. Wybieraj też kierunki, w których pogoda jest bardziej przewidywalna – zdecydowanie ułatwi Ci to pakowanie.
Lot nocny – czy warto z niego rezygnować?
Wielu rodziców stroni od nocnych lotów. Niesłusznie. Noc to naturalna pora snu dziecka. Dzięki temu, maluch powinien przespać cały lot, a przynajmniej sporą jego część. To bardzo duży komfort dla rodzica.
Bez względu na to, czy organizujesz podróż samodzielnie czy z biurem podróży w e-booku znajdziesz praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci przygotować się do poszczególnych etapów podróży samolotem z dzieckiem. Treści poszczególnych rozdziałów zostały ułożone tak, aby łatwiej Ci było przejść procedury na lotnisku i bez zbędnych emocji przygotować się do pierwszego lotu.
Po więcej wskazówek zapraszam Cię do bezpłatnego e-booka: https://tiny.pl/c4gfh
Oby sprawił, że Wasze latanie będzie tylko przyjemniejsze!
Rita Calderaro-Poczmańska
Rita Calderaro-Poczmańska – fizjoterapeutka dziecięca, terapeutka integracji sensorycznej (SI), promotorka zdrowej i bezpiecznej pielęgnacji niemowląt, twórczyni portalu dla młodych rodziców KursNaDziecko.pl