Partner: Logo KobietaXL.pl
Jak podaje Medonet, agencje turystyczne zalecają rozpoczęcie kuracji probiotykowej na tydzień przed planowanym wylotem. Dlaczego jest to tak istotne? Podpowiadamy.
 
 
 
Podczas planowania wakacji, nie tylko w Turcji, ale i w innych krajach, zazwyczaj skupiamy się na wyobrażeniu relaksu, słonecznych kąpieli, spacerów po plaży, zwiedzania i delektowania się lokalnymi przysmakami. Niestety, rzadko zastanawiamy się nad potencjalnymi dolegliwościami, które mogą nas spotkać. A te zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać.
 
W Turcji najczęściej spotykana dolegliwość to tzw. zemsta sułtana, która potrafi skutecznie zniszczyć plany wypoczynku, zmuszając turystów do pozostania w pokojach hotelowych przez kilka dni. Jak wyjaśnia Medonet, zemsta sułtana to odpowiednik egipskiej zemsty faraona. Te nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe, które są efektem zetknięcia się z inną florą bakteryjną oraz odmiennymi warunkami epidemiczno-sanitarnymi.
 
 
 
Dlaczego zatem warto przyjmować probiotyki przed wyjazdem do Turcji? Probiotyki, zawierające żywe kultury bakterii, kolonizują nasze jelita, chroniąc organizm przed patogenami chorobotwórczymi. Wspierają one również proces trawienia, a także wchłaniania składników odżywczych, wpływając bezpośrednio na usprawnienie pracy układu odpornościowego. Stąd wynika, jak podaje Medonet, zalecenie agencji turystycznych i lekarzy, aby rozpocząć kurację probiotykami od 7 do 14 dni przed planowanym urlopem i nie przerywać jej przez cały okres wakacji.
 
 
 
Medonet przypomina, że jeżeli planujemy rodzinne wakacje w Turcji, warto pamiętać, że probiotyki powinniśmy podawać również dzieciom. Ich flora bakteryjna jest bowiem bardziej wrażliwa, a to sprawia, że są one bardziej narażone na infekcje układu pokarmowego.
 
 
 
Wybór odpowiedniego probiotyku może być skomplikowany ze względu na szeroki asortyment dostępny w aptekach. Warto zwrócić uwagę na cztery główne czynniki: nazwę (kultury bakterii mają nazwy składające się z trzech członów), zawartość poszczególnych składników, sposób przechowywania preparatu, a także datę ważności. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiedni preparat zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
 
 
 
Pamiętajmy jednak, że przyjmowanie probiotyku nie zwalnia nas z obowiązku zachowania podstawowych środków ostrożności. Niezależnie od kraju, w którym przebywamy, powinniśmy pić tylko wodę butelkowaną i to nią płukać zęby. Unikajmy spożywania płynów z lodem i zawsze pamiętajmy o myciu rąk przed i po posiłku.
 
 
 
 
 
 
 
 

Tagi:

podróże ,  Turcja , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót