Partner: Logo KobietaXL.pl

Wyspa przyciąga turystów słońcem, lazurowym morzem, piaszczystymi plażami, jak i urokliwymi gajami oliwnymi, pomarańczowymi oraz cytrynowymi. Sycylia to również zabytki - monumentalne świątynie i wspaniałe rezydencje oraz największy w Europie, czynny wulkan świata - Etna. Biura podróży organizują wiele rozmaite wycieczki na Sycylię (np. www.fostertravel.pl/wycieczki/wlochy/sycylia/).

Stolicą Sycylii jest Palermo - zostało założone w VIII w. p.n.e. Pierwszymi mieszkańcami i władcami byli Fenicjanie, następnie Kartagińczycy. Jest to piąte co do wielkości miasto we Włoszech, które kryje w sobie niezapomniany urok - liczne zabytki, wąskie uliczki, romantyczne zaułki. Miłośnicy sztuki normańskiej znajdą w Palermo niezwykłe jej przykłady (m.in. Palazzo dei Normanni, pałac będący siedzibą królów Sycylii), które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Będąc w Palermo oprócz wspomnianego Palazzo dei Normanni, warto obejrzeć także i inne zabytki: katedrę Santa Rosalia, w której znajdują się groby królewskie. Palazzo della Zisa, pałac uważany za raj na ziemi (obecnie w obiekcie mieści się muzeum sztuki islamskiej). Kościół św. Marii Admiralskiej, słynący z greckich oraz bizantyjskich mozaik. Na Piazza Pretoria, na środku placu stoi XVI - wieczna fontanna, zwana fontanną wstydu. Według legendy zgorszone fontanną zakonnice z pobliskiego klasztoru, postanowiły rozprawić się z najbardziej krępującymi je elementami rzeźb zdobiących fontannę. Jednakże z braku śmiałości obłupały posągom jedynie nosy.

Chętnie odwiedzane przez turystów jest średniowieczne miasteczko Cefalu, leżące u podnóża potężnej skały Rocca w okolicach Palermo, z ciekawymi zabytkami m.in. katedrą łączącą kilka stylów (arabski, bizantyjski oraz neoromański). Muzeum Mandralisca z kolekcją archeologiczną, antyków, malarstwa, a także zbioru paleozoologicznego i historyczną biblioteką. Kolejny ciekawy turystycznie zakątek to Agrigento, między migdałowcami oraz drzewami pistacjowymi skrywa niezwykły smaczek architektury greckiej - Valle dei Templi. Na tym terenie w VI i V w. p.n.e. wzniesiono siedem monumentalnych greckich świątyń w stylu doryckim (świątynie: Junony, Concordia, Herkulesa, Zeusa Olimpijskiego, Kastora i Polluksa, Wulkana i Asklepiosa). Niedaleko Piazza Alemerina mieści się zachowana w doskonałym stanie Villa Romana del Casale - rezydencja możnego rzymskiego senatora. Zachowały się tam przepiękne mozaiki podłogowe przedstawiające sceny z życia codziennego Rzymian.

Warto wspiąć się na Scała la Rocca z pozostałościami po bizantyjskim zamku, fortyfikacjach oraz ruinach megalitycznej Świątyni Diany. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Sycylia to także prawdziwa gratka dla plażowiczów - miejsce to może poszczycić się największą w Europie liczbą godzin słonecznych w ciągu roku. Należy pamiętać, że wybrzeże Sycyliii jest kamieniste. Jednakże w Vito lo Copo, modnym sycylijskim kurorcie - plaża jest piaszczysta. Niedaleko Taorminy, kolejnego atrakcyjnego dla turystów miejsca, znajdują się dwie plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem, przyciągające spragnionych niecodziennych widoków.

Na uwagę zasługują Wyspy Liparyjskie, zwane Eolskimi (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), które powstały wskutek wybuchów podwodnych wulkanów. Wyspy zwiedza się wodnymi taksówkami, największą atrakcją pozostaje czynny wulkan Stromboli oraz kąpiele w siarkowym błocie na wyspie Vulcano.

Uwieńczeniem pobytu na Sycylii jest niewątpliwie wspinaczka na Etnę - najwyższy i największy wulkan w Europie, który jest wciąż aktywny. Najpopularniejszą drogą na szczyt jest trasa od strony południowej, ponieważ tamtędy kursuje kolejka linowa. Droga na szczyt ze wspaniałymi widokami, księżycowym krajobrazem oraz między innymi fumarolami (miejsca, w których z ziemi wydobywają się wulkaniczne gazy) - zapiera dech w piersi, dostarczając niezapomnianych wrażeń.

Wakacje na Sycylii śmiało można nazwać wakacjami marzeń.


 

Tagi:

podróże ,  Etna ,  Sycylia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót