Bielactwo wrodzone dotyka zarówno ludzi jak i zwierzęta. To zaburzenie polega na tym, że brakuje barwnika, który nadaje włosom czy skórze określony kolor. Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Dziecko z albinizmem rodzi się różowawe, co jest spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych. Oczy ludzi z albinizmem rzadko jednak bywają czerwonawe. Ludzkie oko jest stosunkowo duże, przez co często jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pigmentu, by zapewnić sobie nieprzezroczystość i zabarwić się (najczęściej na kolor bladoniebieski). Jednakże zdarza się, że oczy osoby z albinizmem nie mają wystarczającej ilości pigmentu - tęczówka jest wtedy bezbarwna, przeświecają przez nią naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę.
Albinizm wywołany jest przez brak enzymu tyrozynazy przekształcającego prekursor melaniny w barwnik melaninę. Warunkuje go gen recesywny. Oznacza to, że jeśli oboje rodzice są heterozygotyczni pod względem genu aktywności tyrozynazy to ich dziecko z 25% prawdopodobieństwem będzie albinosem.
Zwierzęta dotknięte tą wadą bywają naprawdę przepiękne!Z krystalicznie czystą skórą i białą sierścią są jednymi z najpiękniejszych okazów na naszej planecie. Ale to piękno ma swoją cenę - prowadzi często do raka skóry czy chorób oczu, mogących w konsekwencji spowodować ślepotę. Poza tym zwierzęta te nie mają naturalnego kamuflażu, który chroniłby je przed innymi drapieżnikami.
Dlatego ogrody zoologiczne na całym świecie czynią starania, aby albinosi trafiali do ZOO, gdzie mogą mieć lepszą opiekę medyczną i można prowadzić nad nimi badania.
To właśnie takie zwierzęta pojawiają się często w baśniach i mitach i jak się okazuje, wcale nie są fikcją. One naprawdę istnieją!
Ten film pokazuje zdjęcia najbardziej niesamowitych zwierząt albinosów z całego świata. Są to zwierzęta, które swoim istnieniem przeczą prawom natury, a jednak są i żyją! Zrobienie tych zdjęć w naturalnym środowisku było często związane z niemałym trudem. Ale są ludzie zafascynowani albinosami w zwierzęcym świecie, a część ogrodów zoologicznych próbuje hodować takie zwierzęta, aby przetrwały i aby móc prowadzić nad nimi badania. Zobaczcie sami!
Screen youtube