Jesteśmy małą organizacją non-profit, która prowadzi jedną z największych witryn na świecie. Mamy tylko 300 pracowników, lecz służymy milionom użytkowników i nasze koszty są podobne do innych wielkich serwisów internetowych: serwery, programy i personel.
Wikipedia to coś wyjątkowego. Jest jak biblioteka lub park. Jest jak świątynia umysłu i miejsce, które każdy może odwiedzić i poznawać świat.
Aby chronić niezależność, nigdy nie będziemy wyświetlać reklam. Utrzymujemy się z wpłat od naszych czytelników. Nadszedł czas, kiedy o nie prosimy - proszą wydawcy Wikipedii.
Korzystamy z niej nieustająco, więc warto odpowiedzieć na ten apel. Kilka złotych, kikadziesiąt - na ile możesz sobie pozwolić.
Ja co roku wpłacam na konto Wikipedii, bo uważam, że powinniśmy wspierać tę bezpłatną kopalnię wiedzy. I co roku dostaję piękny list:
Dziękuję za Twój cenny dar, który pozwala zapewnić dostęp do ogromnego zbioru wiedzy osobom z całego świata.
Nazywam się Lila Tretikov i jestem Dyrektorem Wykonawczym Wikimedia Foundation. Przez ostatni rok dotacje - takie jak Twoja - wsparły naszą pracę i pozwoliły na rozbudowę encyklopedii do 287 edycji językowych, a także ułatwienie dostępu do niej coraz większej liczbie osób z całego świata. Szczególnie mocno staramy się oddziaływać na te regiony, w których nie ma dostępu do edukacji. Zapewniamy dostęp do wiedzy osobom takim jak Akshaya Iyengar z miasta Solapur w Indiach. Dorastając w tym niewielkim ośrodku przemysłu włókienniczego, Akshaya używała Wikipedii jako podstawowego źródła informacji. W regionach, gdzie książki są rzadkością, ale dostępny jest mobilny internet, Wikipedia odgrywa bardzo istotną rolę. Akshaya ukończyła uczelnię wyższą w Indiach i pracuje teraz jako inżynier oprogramowania w Stanach Zjednoczonych. Jak twierdzi, dzięki Wikipedii uzyskała połowę swojej wiedzy.
To nie jest jednorazowy przypadek. Nasza misja jest wzniosła i pełna wyzwań. Większość osób korzystających z Wikipedii jest zaskoczona, gdy dowiadują się, że jest ona wspierana przez organizację pożytku publicznego i utrzymywana dzięki dotacjom jej czytelników. Co roku wspiera nas tyle osób, ile trzeba, byśmy mogli zapewnić dostęp do całości ludzkiej wiedzy dla całego świata. Dziękuję, że pomagasz nam w tym działaniu.
W imieniu pół miliarda czytelników i czytelniczek Wikipedii, tysięcy ochotników ją tworzących i wszystkich pracowników Wikimedia Foundation, dziękuję za pomoc w pokryciu kosztów utrzymania Wikipedii on-line i bez reklam.
Możecie dać kilka złotych na wiedzę? Dajcie! Tu znajdziecie link do wpłat!
Magdalena Gorostiza