Chryzantema, uprawiana na praktycznie całym świecie, jest tak bardzo popularna, że wielu ludzi nazywa ją „królową jesiennych kwiatów”. W Polsce często kojarzona wyłącznie z cmentarzami i Świętem Zmarłych rzadko gości w domach, a szkoda, bo to kwiat magiczny.
Jest bardzo ceniona w feng shui, , ponieważ ten kwiat ma wnosić radość i śmiech do ich życia.
Oprócz róży, chryzantema jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych kwiatów na naszej planecie. Jej rozmiary i kształty są zróżnicowane, podobnie jak ich odcienie. Występuje w rożnych odmianach i kolorach.
Kwiat ten zawdzięcza swoją nazwę szwedzkiemu przyrodnikowi Karolowi Linneuszowi, który nazwał go „Chryzantema”, biorąc greckie słowo „chrys”, co oznacza „złoto” i „hymn”, co oznacza kwiat.
Słowo „chryzantema” oznacza więc „złoty kwiat”, chociaż istnieją inne, również mistycznie interpretacje tej nazwy, które nadają jej głębsze znaczenie. Ludzie wierzący w magię uważają, że te kwiaty przyciągają motyle i wróżki do naszych ogrodów.
W wielu kulturach, podobnie jak w Polsce, chryzantemy są ofiarowywane osobom, które odeszły, jako symbol zachowania ich w pamięci.
Jest to roślina pochodząca z Chin, w języku chińskim ma inne równie piękne imię - „niebo pełne gwiazd”.
W Chinach jest uprawiana od ponad trzech tysięcy lat i ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ oprócz ozdabiania ogrodów kwiat ten jest również wysoko ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze.
Innym krajem, który również ceni chryzantemy jest Japonia. Ponieważ chryzantemie przypisuje się symbol długowieczności i doskonałości, używana bywa tam w różnych rytuałach.
W Niemczech istnieje również bardzo piękna legenda o tym kwiecie. Mężczyzna wracający do domu, znalazł w Wigilię w śniegu małego chłopca. Zabrał go ze sobą, rodzina ogrzała go i podzieliła się jedzeniem. Rano chłopiec zniknął, ale wcześniej wyjawił, że jest Dzieciątkiem Jezus.
W miejscu, w którym znaleziono malucha, na śniegu wyrósł piękny kwiat. Mężczyzna wziął go i zabrał do domu, a jego żona nazwała go „chryzantema” lub „kwiatem Chrystusa”, aby uczcić jego niedawną wizytę.
Chryzantemy symbolizują wieczność, ale mają też ponoć inne magiczne znaczenie miłosne, które zależy od koloru. Jeśli więc kupujecie komuś chryzantemy, warto wiedzieć, jakie jest ich przesłanie.
Żółte mają oznaczać pogardę lub odrzucenie miłosne, czerwone oczywiście gorące uczucie.
Białe chryzantemy są bardzo lubiane, ponieważ symbolizują prawdę, pomarańczowe odnoszą się do miłości, która jest krucha i delikatna. Różowe oznaczają chęć wzmocnienia związku. Niebieskie pokazują, że miłość już się skończyła, a ból po stracie został pokonany. Fioletowe oznaczają lęk przed porzuceniem.
Nie traktujmy więc chryzantem wyłącznie jako kwiatów noszonych na cmentarz. Warto je mieć również w domu! Szczególnie, że ta urokliwa roślina jest jednym z najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza z trujących związków chemicznych. Usuwa wszystkie pięć najszkodliwszych związków znajdowanych współcześnie w wielkich miastach: trichloroetylen, ksyleny, tulen, formaldehyd, benzen i amoniak. Może stać w domu w miejscu suchym i nasłonecznionym. Należy ją regularnie podlewać, aby zachować wilgotną, lecz niezbyt przelaną glebę i stawiać wyżej, aby nie dosięgły jej dzieci lub zwierzęta.