Partner: Logo KobietaXL.pl

W Europie czerwcową pełnię nazywano Różanym albo Miodowym Księżycem.

 

Tak czy owak warto w piątek spojrzeć w niebo. Pełnia wypadnie 9 czerwca o godz. 15.10. W tym dniu nasz naturalny satelita wzejdzie około godziny 21. Pełnia zbiegnie się z przejściem Księżyca przez apogeum, czyli punkt orbity znajdujący się najdalej od Ziemi, co nastąpi o godz. 0.21. Odległość Ziemia-Księżyc wyniesie wtedy 406407,8 km. Tarcza Księżyca widoczna na niebie będzie więc nieco mniejsza niż zwykle.

 

Co prawda Księżyc nie przybierze truskawkowej barwy, ale może mieć nieco zmieniony kolor, ponieważ będzie widoczny nisko nad horyzontem. Taka sytuacja może zachodzić nie tylko w trakcie pełni, ale przy każdym wschodzie lub zachodzie Księżyca. Później, gdy obiekt wznosi się coraz wyżej na niebie, wraca do swojego normalnego blasku, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Są jednak sytuacje, w których barwa Księżyca zmienia się w czerwoną nawet gdy jest wysoko na niebie – taka sytuacja występuje podczas zaćmień Księżyca.

 

Choć blask Księżyca w pełni przeszkadza w obserwacjach innych obiektów astronomicznych ma niebie, ale tym razem można wykorzystać Księżyc do zidentyfikowania na niebie planety Saturn. Będzie bowiem wtedy wieczorem widoczna dość blisko tarczy Księżyca (poniżej). Najmniejsza odległość między Księżycem a Saturnem nastąpi 10 czerwca o godz. 3.18. Oba obiekty będzie wtedy dzielić na niebie 3,1 stopnia.

 

Saturn świeci na tyle jasno, że widać go dobrze gołym okiem. Dodatkowo w tym okresie zbliży się do maksimum swojego blasku. Właściciele teleskopów mogą dostrzec pierścienie tej planety.

 

W amerykańskim folklorze istnieją różne określenia dla kolejnych pełni Księżyca. Plemiona Algonkinów nadały nazwy pełni dla każdego miesiąca: w styczniu mamy Wilczy Księżyc, w lutym Śnieżny Księżyc, w marcu Robaczy Księżyc, w kwietniu Różowy Księżyc, w maju Kwiatowy Księżyc, w czerwcu Truskawkowy Księżyc, w lipcu Księżyc Poroża, w sierpniu Jesiotrowy Księżyc, we wrześniu Kukurydziany Księżyc, w październiku Księżyc Myśliwych, w listopadzie Bobrowy Księżyc, w grudniu Zimny Księżyc. (PAP)

 

źródło http://naukawpolsce.pap.pl/

 

Tagi:

księżyc ,  pełnia ,  truskawkowa pełnia ,  Indianie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót