Partner: Logo KobietaXL.pl
  1. Ciało pajęczaków składa się z odwłoka i głowotułowia. Odnóża w liczbie 6 par występują wyłącznie na głowotułowiu. Pierwsza para to szczękoczułki, a druga nogogłaszczki. Pary od trzeciej do szóstej to odnóża kroczne. 

  2. Na szczycie każdej szczękoczułki znajduje się kolec jadowy. Jego wydzielina paraliżuje ofiarę.

  3. Nogogłaszczki u nasady mają wyrostki pełniące funkcje szczęk a w dalszej części u samców 

  4. W Polsce żyje ich ponad 700 gatunków. Ich głównym przedstawicielem w naszym kraju jest pająk krzyżak. Ten drapieżca poluje na owady łapiąc je w sieci. 

  5. Kądziołki przędne to specjalne narządy na końcu odwłoka, z ich wydzieliny pająki przędną swoje sieci.

  6. Mamy pająki sieciowe, czyli takie które łapią swoje ofiary w sieć oraz pająki polujące aktywnie - biegające, skaczące lub czatujące na zdobycz w zasadzce.

  7. Pająk krzyżak i pokrewne jemu gatunki mają po jednej parze płuc, ale są pająki które mają po dwie pary tych narządów.

  8. Serce pajęczaków tłoczy hemolimfę. Jest to płyn ustrojowy występujący u bezkręgowców łączący właściwości krwi i limfy. 

  9. Poza pająkami do pajęczaków należą kosarze, skorpiony, zaleszczotki, solfugi i roztocza.

  10. Kosarze mają bardzo długie odnóża (nawet do 25cm) i są wszystkożerne, jedzą drobne bezkręgowce ale nie pogardzą szczątkami roślin.

  11. Ciało skorpionów podzielone jest na głowotułów i dwuczęściowy odwłok. Nogogłaszczki są zakończone kleszczami, a odwłok kolcem jadowym. Jad niektórych gatunków może być śmiertelny dla człowieka.

  12. Zaleszczotki z wyglądu przypominają malutkie skorpiony. Żywią się drobnymi roztoczami i owadami. Niektóre występują w mieszkaniach, najchętniej wśród książek w bibliotekach.

  13. Solfugi są bardzo drapieżne ale nie mają gruczołów jadowych.

  14. Roztocza wyróżniają się unikalną budową wśród pajęczaków. Ich ciało jest maksymalnie uproszczone i nie posiadają narządów wymiany gazowej (wymiana gazowa odbywa się całą powierzchnią ciała). Są bardzo małe, mierzą do 1cm.

  15. Roztocza stanowią ważny składnik fauny glebowej. W lasach liczba osobników na 1m2 może sięgać milion osobników. 

  16. Inne roztocza pasożytują na roślinach, wysysając sok z tkanek, a przy okazji przenoszą choroby. Dlatego są groźnymi szkodnikami roślin uprawnych czy w magazynach produktów zbożowych.

  17. Kleszcze są krwiopijnym gatunkiem roztoczy, a świerzbowiec ludzki gatunkiem pasożytniczym. 

  18. Roztocza odżywiające się martwym naskórkiem i są dużym problemem dla alergików.

Tagi:

zwierzęta ,  pajęczaki ,  ciekawostki ,  kleszcze ,  kleszcz , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót