Grupa krwi ma tam tak wielkie znaczenie, że nawet w porannych wiadomościach podawany jest horoskop dla każdej z grup. Niektóre firmy, jak Saitama, Saisan Misawa Homes Co. Ltd wymagają od pracowników noszenia plakietek z nazwiskiem, funkcją i grupą krwi, aby klienci firmy wiedzieli z jakim typem osoby mają kontakt. Są przedszkola, które dzielą dzieci według grup i edukują je w odpowiedni sposób.
Nie jest to jednak zwyczaj pochodzący z dawnych czasów. Wszak grupy krwi zidentyfikował dopiero w 1901 roku Amerykański naukowiec Karl Landsteiner. W 1916 roku japoński lekarz Kimata Hara powiązał grupę krwi z konkretnym temperamentem. W 1927 roku Takeji Furukawa opublikował serię artykułów zatytułowanych „Badanie temperamentu poprzez grupę krwi”. Na podstawie badań, które prowadził studiując dzieła powstałe od starożytnej Grecji aż po Carla Junga, Furukawa stworzył katalog cech, które przypisał każdej grupie:
Grupa 0 - spokojny, cierpliwy, kontrolujący swoje emocje, o silnej woli, nieustępliwy i pełen pewności siebie pomimo łagodnego wyglądu
Grupa A - powściągliwy, łagodny, martwiący się, niezdecydowany, ostrożny, ulegający nastrojom, niefrasobliwy, poświęcający się innym.
Grupa B - wesoły, niezależny, beztroski, rozmowny, wrażliwy, towarzyski, opiekuńczy i ekstrawagancki
Grupa AB – na zewnątrz gra osobę z grupy B, ale w środku jest taki jak A
Ten stereotyp głęboko zakorzenił się wśród Japończyków, a w latach 70 - tych dziennikarz Masahiko Nomi rozwinął idee Furukawy, opisując grupę 0 jako ekstrawertyczną, silną i wyrazistą; grupę A jako introwertyczną, powściągliwą i dążącą do perfekcjonizmu; grupę B jako beztroską, niezależną i pozbawioną ambicji; AB jako wrażliwą, introwertyczną i pasywną.
Nawet dziś ludzie w Japonii dopasowują innych do stereotypów grup krwi, a komentarze takie jak „Jesteś precyzyjny i pasywny, więc musisz należeć do grupy krwi A” pojawiają się w codziennej rozmowie. Grupa krwi może wpływać na wybory zawodowe i na wybór partnerów. Na przykład ludzie z grupy A (łagodni) są dobrymi nauczycielami, a grupa 0 (silna wola) dobrymi instruktorami w armii.
Nauka nie popiera jednak tych teorii. Osobowość jednostki to złożona mieszanka wpływów genetycznych i środowiskowych, i chociaż grupa krwi jest genetycznie zdeterminowana, jej wpływ na osobowość może być nieznaczna, jeśli w ogóle istnieje. Ktoś z krwią grupy A może dzielić cechy charakteru z inną osobą z grupy A, ale z pewnością nie z powodu wspólnej grupy krwi.
Masao Ohmura, profesor psychologii na Uniwersytecie Nihon, próbował wyjaśnić, dlaczego jednak te przekonania dotyczące grup krwi są nadal tak popularne.
Sugeruje on, że ponieważ Japończycy są genetycznie dość jednorodnym narodem, podział według grup krwi był sposobem na osiągnięcie różnorodności - choćby to była tylko iluzja. 39,1 procent Japończyków ma grupę A, 29,4 procent 0, 21,5 procent B i 10 procent AB. Ohmura zauważa również, że wierzono, że cztery grupy krwi odpowiadały klasom feudalnej Japonii: typ 0 (pewny siebie i silna wola) dla wojowników; typ A (łagodny i uległy) dla rolników; typ AB (inteligentny i wrażliwy) dla rzemieślników; i typ B (wesoły i towarzyski) dla handlowców.
Ohmura doszedł w końcu do wniosku, że po wielokroć powtarzane informacje, nawet jeśli nie są prawdziwe, wbudowują się w mózg człowieka, który zaczyna w nie wierzyć. I stąd przetrwało przekonanie o związku grupy krwi z osobowością.
źródło https://www.japantimes.co.jp/community/2001/09/16/general/can-blood-type-determine-character/#.XpVxkYgza01