Według danych Eurostatu opublikowanych w raporcie Komisji Europejskiej w październiku 2010 r., w Polsce co roku marnuje się blisko 9 mln ton żywności. Znajdujemy się na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem państw marnujących jedzenie. Społeczna świadomość w zakresie racjonalnych zakupów jest wciąż na bardzo niskim poziomie, dlatego każdego roku powstaje coraz więcej programów mających na celu wykształcić świadomych konsumentów.
Czy ty możesz pomóc? Oczywiście i pamiętaj również, że kontrola nad ilością spożywanego i wyrzucanego jedzenia pozwoli ci oszczędzić mnóstwo pieniędzy i ochronić środowisko, dlatego już dzisiaj zacznij wprowadzać w życie nasze rady.
1. Kupuj tylko to co ci jest potrzebne. Jeśli wyszłaś do sklepu po pomidory, nie dokupuj innych produktów pod wpływem emocji, bo np. w sklepie pojawiły się już twoje ulubione owoce, za tydzień również tam będą. Trzymaj się planu.
2. Zacznij chodzić na zakupy z listą produktów, które musisz kupić i trzymaj się ściśle tego co jest na niej napisane. Dzięki liście będzie mniej prawdopodobne, że kupisz więcej niepotrzebnych ci produktów.
3. Zamiast robić raz w tygodniu wielkie zakupy zacznij kupować mniej, ale częściej.
4. Kupuj produkty o mniejszej pojemności i w mniejszych opakowaniach.
5. Uważaj na porcje, które serwujesz (również sobie samej). Lepiej mieć na talerzu lub w misce mniejszą porcję i poprosić o dokładkę niż nałożyć za dużo i połowę wyrzucić do śmietnika. Jeszcze jedna rada - resztkami jedzenia możesz dokarmić bezdomne zwierzęta z twojej okolicy jeśli sama nie masz żadnych czworonogów w domu.
6. Zacznij planować posiłki. Nie staraj się robić na siłę zapasów, zacznij kupować to, co rzeczywiście jest ci potrzebne do przyrządzenia obiadu czy ugotowania zupy. Jeśli będziesz wiedziała co chcesz przygotować będziesz mogła również kontrolować zarówno ilość jedzenia, które musisz kupić jak i ilość wydawanych pieniędzy.
7. Ustal budżet domowy przeznaczony na zakup produktów spożywczych i kontroluj go w miarę możliwości, na początku może być trudno, ale ćwiczenie czyni mistrza.
8. Zacznij robić własne przetwory i pikluj wszystko co tylko możesz! Z resztek warzyw możesz zrobić wspaniałe marynowane sałatki w różnych kompozycjach smakowych. To prostsze niż ci się wydaje.
9. Zacznij mrozić warzywa i owoce, dzięki temu będziesz dłużej mogła cieszyć się ich świeżym, pysznym smakiem. Świeże zioła powinnaś umieścić w wodzie lub zamrozić z odrobiną oliwy z oliwy lub masła. Zgniłe owoce lub warzywa możesz wykorzystać jako kompost w ogrodzie.
10. Przestań polegać na datach przydatności do spożycia znajdujących się na opakowaniach. Większość produktów wcale nie musi być wyrzucana do śmietnika z powodu przkroczenia "magicznej" daty - zanim się ich pozbędziesz sprawdź jak pachną i smakują, jeśli wszystko jest twoim zdaniem ok, to nie ma powodu żeby ich nie wykorzystać.
11. Aby przedłużyć świeżość pieczywa, do worka w którym je trzymasz włóż łodygę selera - będzie pochłaniał wilgoć. Czerstwe pieczywo zawsze możesz zmielić w mikserze na bułkę tartą i używać np. do panierowania kotletów. Krakersy, grzanki lub stare ciastka możesz wykorzystać w ten sam sposób.
12. Zainwestuj w szczelnie zamykane woreczki na żywność i trzymaj w nich najlepiej wszystko co możesz, dzięki temu twoje produkty będą świeże przez znacznie dłużej. Miej również zawsze pod ręką folię aluminiową, bo jest idealna do przechowywania surowego mięsa.
13. Z resztek warzyw, wędliny, ziół etc. możesz zrobić pyszny omlet lub stir-fry z makaronem czy z ryżem - wszystko jest kwestią twojej wyobraźni.
14. Przeorganizuj swoją lodówkę. Jak mówią perfekcyjne panie domu - dobrze uporządkowana lodówka to szczęśliwa lodówka. Po powrocie z zakupów zrób w niej małe "przemeblowanie" starsze produkty ustaw z przodu, te nowsze z dłuższą datą ważności umieść z tyłu.
15. Jeżeli kupiłaś za dużo produktów spożywczych, lub zrobiłać za dużo hummusu, ciasta, pieczeni etc. zawsze możesz podzielić się jedzeniem z przyjaciółmi. Zapakuj jedzenie w ładny słoiczek, zawiąż wstążkę i gotowe!