Emilia Antoniewska, plastyczka z Lublina, która pisanki tą metodą wykonuje od lat, podaje nam krok po kroku, jak zrobić swoje jajko do koszyczka. Metoda jest prosta, a jajko nadaje się do zjedzenia.
Aby jajko nadawało się do zjedzenia spoiwem jest białko jajka ( w klasycznym decoupage używa się klejów i lakierów na bazie żywicy akrylowej, aby zapobiec przenikaniu przez skorupkę związków chemicznych taki klei i lakier zastępujemy białkiem jajka kurzego) Uwagi: wybrać jajka o białych lub jasnych skorupkach ( ja miałam od szczęśliwych kur - w sklepach są dostępne również jajka z całkowicie białą skorupką - ze sklepowych jaj należy zmyć pieczątki alkoholem powyżej 80 procent)
Należy wybierać serwetki z motywami drobnymi, dostosowanymi do wielkości jajka. Najlepiej gdy wzory są na białym tle - wtedy idealnie się wtapiają w skorupkę - decoupage polega na przyklejaniu papierów klasycznych, ryżowych ( dostępne na rynku) lub serwetek lunchowych na różne powierzchnie za pomocą odpowiednich preparatów.
Trzeba ugotować jajka i je ostudzić, skorupka musi być sucha. Trzeba przygotować zestaw materiałów użytych do zrobienia pisanek:
1. jajka ugotowane na twardo
2. pędzelek najlepiej z włosia nylonowego nie za szeroki ( numeracja 6 lub 8)
3. serwetka lunchowa lub papier ryżowy z małymi wzorami
4.białko jaja kurzego
5.coś na podstawkę pod pisankę (np. korek od butelki , kieliszek, świecznik)
Etapy pracy :
1. wydzieramy motywy z serwetki (wzory łowickie można precyzyjnie wyciąć nożyczkami)
2. rozdzielamy serwetki ( każda ma min 2 warstwy, najczęściej są 3 warstwy - zostawiamy tylko tę z nadrukiem, przy większych wzorach trzeba ponadrywać brzegi do środka- wtedy motyw się przy klejeniu nie zagnie brzydko
3. smarujemy jajko białkiem w miejscu gdzie chcemy przykleić serwetkę ( cienka warstwa).
4. przyklejamy białkiem jaja fragment serwetki, pamiętając, że serwetkę kleimy od środka na zewnątrz
5. czekamy aż wyschnie białko
6. możemy dodać też dekoracje w formie gotowych koralików samoprzylepnych lub małej kokardki przewiązanej na środku pisanki.
A oto gotowy efekt półgodzinnej pracy Emilii. Oczywiście, ona ma wprawę, więc trzeba się liczyć, że nam pierwsze pisanki zajmą więcej czasu.
Technika decoupage jest wdzięcznym tematem, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Można też robić pisanki, które są wyłącznie dekoracyjne.
- Ja oprócz takich prostych prac z serwetkami bardzo lubię pracować z papierem ryżowym. Moje prace są często malarskie, jak jajko z piwoniami, taką prace wykonuje się kilka godzin – mówi Emilia Antoniewska. - Jajko jest ceramiczne biskwitowe, na taką powierzchnię przyklejam precyzyjnie wycięty papier do decoupage, cała reszta jest domalowana farbami akrylowymi - są to cieniowania wielokolorowe tzw. pitoricco.
Jajka z zajączkami na nóżce - są to wydmuszki jaj gęsich , mocowane na drewnianej nodze. Korony Emilia wykonała z masy plastycznej polimerowej - coś w rodzaju glinki tylko, ta prawie nic nie waży. - wyjaśnia. Zające są wyrwane z papieru ryżowego i przyklejone. Na całe jajka dodatkowo dodane są preparaty, które tworzą rodzaj spękanej porcelany.
Czasem wykorzystywane jajka które są zrobione z pleksi, one nie wymagają lakierowania.
Jajko z damą wykonane jest z jajka i połówki płaskiej bombki.
- Zrobiłam wyciski z masy super lekkiej ( glinki) - srebro to przyklejone płatki aluminium ( technika pozłotnicza), kokardy z reguły są wykonane ze wstążek bawełnianych lub jedwabnych ( dodatkowo je postarzam patyną lub farbami akrylowymi) mówi Emilia. - Zdarza mi się wykorzystać w swoich pracach np. okucia metalowe przeznaczane do dekoracji mebli. Każdy może takie jajko zrobić sam w domu. Można zapisać się na kurs, można kupić wszystkie potrzebne rzeczy w sklepie plastycznym, a tam wytłumaczą technikę krok po kroku.