Partner: Logo KobietaXL.pl

Opieka nad chorym i niesamodzielnym bliskim to ciężka i stresująca praca na pełny etat, praktycznie „bez urlopu”.Często nie da się jej pogodzić z pracą zawodową czy codziennymi obowiązkami.Dlatego opiekunowie nieformalni coraz częściej decydują się na prywatną opiekę dla seniora (w opcji „na godziny” lub na stałe). Specjaliści MEDI-system podpowiadają na co warto zwrócić uwagę przy wyborze opiekuna domowego.

 

  1. Sprawdź kwalifikacje

Zajmowanie się osobą chorą i niesamodzielną to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Trzeba umieć trafnie rozpoznać rzeczywiste potrzeby chorego czy zauważyć problem medyczny, wymagający np. interwencji lekarskiej. Dlatego tak ważnym kryterium wyboru opiekuna domowego są wiedza
i umiejętności. Doświadczenie zawodowe w specjalistycznym ośrodku, gdzie personel zajmuje się pacjentami z bardzo różnymi schorzeniami czy ukończone kursy i szkolenia minimalizują ryzyko zatrudnienia przypadkowej osoby.

 

  1. Podpisz umowę

Podpisując umowę masz pewność, że opiekun „nie zniknie” z dnia na dzień. Dodatkowo, jeśli jest pracownikiem zakładu opiekuńczo-leczniczego, wszelkie problemy formalne są rozwiązywane przez pracodawcę. Umowa precyzyjnie określa zakres świadczonych usług pielęgniarskich, opiekuńczych
i rehabilitacyjnych oraz ich koszt, a ośrodki opieki mają wypracowane systemy kontroli czasu pracy personelu, co - zwłaszcza w przypadku pacjentów bez kontaktu - ma olbrzymie znaczenie. Dzięki temu możesz zapobiec wielu sytuacjom spornym.

 

  1. Zapewnij komfort i bezpieczeństwo

Zatrudniając profesjonalistów zyskujesz poczucie bezpieczeństwa, że bliskim opiekuje się przeszkolony
i odpowiednio przygotowany personel. Dodatkowo, jeśli pacjent właśnie wyszedł ze szpitala czy przeszedł terapię w specjalistycznym ośrodku, warto zadbać by jej efekty nie zostały zaprzepaszczone. Stosowanie zaleceń lekarza i kontynuowanie leczenia w domu pod okiem specjalistów minimalizuje takie ryzyko.

 

  1. Połącz opiekę z rehabilitacją

Po złamaniu kończyny lub wszczepieniu endoprotezy stawu, kluczowe jest fachowe prowadzenie usprawniania pacjenta w warunkach domowych i kontynuacja rehabilitacji rozpoczętej w szpitalu. Zdarza się, że pod okiem fizjoterapeuty pacjent wykonuje ćwiczenia i czynności prawidłowo, a w domu powraca do starych przyzwyczajeń. Opiekun musi dostrzec taką sytuację i korygować podopiecznego. Pewne elementy rehabilitacji powinny zostać wprowadzone do stałego repertuaru działań opiekuńczych. Tylko
w ten sposób można zapobiec skutkom bezruchu u osoby leżącej – np. odleżynom czy przykurczom stawowym.

 

  1. Zapewnij opiekę „szytą na miarę”

Każdy chory, nawet w przypadku tego samego rodzaju schorzenia, ma inne potrzeby. Dlatego warto je przeanalizować i dostosować opiekę do indywidualnych wymagań i warunków. Dobry opiekun, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, stara się poznać podopiecznego poprzez rozmowę z najbliższymi i podczas wizyty zapoznawczej. I co najważniejsze – lubi osoby starsze!

 

 

 

Tagi:

porady domowe ,  opieka ,  starość ,  opiekun , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót