Partner: Logo KobietaXL.pl

Tuje są często wybierane jako żywopłoty, a ich soczysta zieleń dodaje uroku każdemu ogrodowi. Warto jednak pamiętać, że to drzewa, a nie krzewy, jak mogłoby się wydawać. Bez regularnego przycinania, z tui wyrośnie imponująca roślina o masywnym pniu i koronie. Ale co zrobić, gdy zauważymy, że igły tui zaczynają brązowieć? 

Dlaczego tuje brązowieją? 

Brązowienie igieł to problem, który może zepsuć wygląd nawet najpiękniejszego drzewa. Choć przyczyn może być wiele, najczęściej wynika to z prostego powodu. Żywotniki mają płytki system korzeniowy, co sprawia, że są bardzo wrażliwe na suszę i nadmiar wilgoci. Zanim zaczniemy panikować, sprawdźmy, czy nasze drzewo ma odpowiedni dostęp do wody – czytamy w Onecie. 

W gorących miesiącach tuje po prostu wymagają podlewania. W przeciwnym razie zaczną usychać. Podobnie działa nadmiar wody - gdy korzenie zaczynają gnić, przestają pobierać składniki odżywcze i wodę, co prowadzi do usychania części nadziemnej. 

Inne powody brązowienia i żółknięcia tui 

Oczywiście, nieodpowiednie nawadnianie to nie jedyna przyczyna problemów z tujami. Brązowe i usychające igły mogą być objawem choroby, złego nawożenia lub naturalnego cyklu życia rośliny. Jesienią tuje często brązowieją, co jest normalnym zjawiskiem i nie powinno nas niepokoić. 

1. Choroby i szkodniki 

Tuje mogą cierpieć na choroby grzybowe, które objawiają się brązowymi, pleśniowymi plamami na łodygach i gałęziach. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie środków przeciwgrzybicznych. Na tujach mogą również pojawiać się szkodniki, takie jak miodownica cyprysikowa czy misecznik tujowiec. W walce z nimi warto zastosować sprawdzone środki owadobójcze. 

2. Złe nasadzenie 

Zbyt gęste sadzenie tui może prowadzić do brązowienia igieł. Chcąc szybko uzyskać efekt żywopłotu, często zapominamy o zapewnieniu roślinom odpowiedniej ilości miejsca na rozrost. Gdy roślinom zrobi się zbyt ciasno, zaczną brązowieć z powodu zbyt małej ilości światła. 

3. Przenawożenie 

Przesadzenie z nawożeniem może prowadzić do odwrotnego efektu - brązowienia igieł. W takim przypadku konieczne jest obfite podlewanie, aby wypłukać nadmiar nawozu z gleby. 

Jak zapobiegać brązowieniu tui? 

Jeżeli twoje tuje zostały zaatakowane przez grzyby, warto zastosować domowy oprysk z czosnku. Zgnieć ząbek czosnku, zalej 2 litrami wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie przecedź płyn do spryskiwacza i wykonaj oprysk. Pamiętaj, by podczas podlewania nie zalewać i nie zraszać korony drzewa, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. 

Jeżeli udało się wykluczyć chorobę czy obecność szkodników, najczęściej problemem jest przesuszenie rośliny. Regularne podlewanie powinno pomóc tui poczuć się lepiej. Aby zapobiec brązowieniu w przyszłości, warto zastosować ściółkowanie. W tej roli doskonale sprawdzi się kora dostępna w sklepach ogrodniczych. Nie usuwaj również ze zbytnim uporem spadających igieł z gleby - stworzą one naturalną barierę, która pomoże dłużej zachować wilgoć w ziemi. 

 

Tagi:

ogród ,  porady domowe , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót