Obserwowanie ich przez cały rok to prawdziwa przyjemność. Warto jednak dowiedzieć się, jaki karmnik (zobacz karmniki dostępne w Internecie: https://www.krakvet.pl/karmidla-poidelka-dla-ptakow-c-331.html) jest odpowiedni i jak powinno wyglądać jego właściwe użytkowanie.
ABC dokarmiania ptaków w ogrodzie
Aby dokarmiać ptaki bezpiecznie, prawidłowo i z pożytkiem dla nich, trzeba stosować się do kilku ważnych zasad. W przeciwnym razie karmnik stanie się jedynie rozrywką ludzi, bez pożytku dla skrzydlatych gości ogrodu. Oto spis podstawowych reguł, dotyczących umieszczania karmnika i samego uzupełniania pokarmu:
1) Przede wszystkim, dokarmianie ptaków powinno się rozpocząć zimą, gdy ziemia jest już zmarznięta i zaśnieżona. Dokarmianie jesienią, latem czy wiosną tylko z pozoru pomaga. W rzeczywistości jednak sprawia, że ptaki oduczają się samodzielnego zdobywania pożywienia, a niektóre z gatunków migrujących mogą nie odlecieć na zimę.
2) Należy umieścić karmnik w miejscu, z którego ptaki będą miały szeroki widok na okolicę, a drapieżniki (na przykład koty lub ptaki drapieżne) nie będą w stanie się do nich dostać.
3) Raz rozpoczęte karmienie należy kontynuować, aż przyjdzie odwilż - ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie znajdują pożywienie.
4) Należy podawać ziarna, tłuszcz, orzechy, kawałki owoców. Słonina nie może być solona. W karmniku nie powinno się także znajdować pieczywo.
5) Karmnik powinien być regularnie myty - w przeciwnym razie może łatwo stać się siedliskiem chorób zakaźnych.
6) Dobrą praktyką jest także wystawianie koło karmnika poidła, zwłaszcza podczas mrozów - trzeba je jednak często uzupełniać.
Czym powinien charakteryzować się karmnik?
Najczęstsze pytanie dotyczy wielkości karmnika. Należy odpowiednio ją wyważyć, dobierając do gatunków ptaków, które często odwiedzają ogród. Zbyt duży karmnik zostanie szybko zawłaszczony przez duże ptaki, które przegonią mniejsze. Za mały nie będzie dawał schronienia i poczucia bezpieczeństwa. Dobrze jest wybierać karmniki otwarte, zamiast zabudowanych budek, do których wiele ptaków będzie się bało wlecieć.
W pobliżu karmnika nie powinny się znajdować ruchome elementy, na przykład kołysane przez wiatr - mogą płoszyć ptaki, które będą marnowały energię na bezpodstawne ucieczki i stres, lub też całkiem zrezygnują z jedzenia. Karmnik nie może też być w jaskrawym kolorze - istnieje wtedy ryzyko, że żaden ptak nie odważy się nawet do niego zbliżyć. Warto sprawdzić, czy nie ma żadnych ostrych krawędzi czy luźnych kawałków siatki, w które ptak mógłby się zaplątać.
Podsumowując, wybrany karmnik musi być:
bezpieczny dla ptaków,
w bezpiecznym, naturalnym kolorze,
otwarty,
odpowiednio przestronny, choć nie za duży,
umieszczony z dala od ludzi, drapieżników, straszących elementów,
dość łatwy do wyczyszczenia.
Typy gotowych karmników
Klasyczny karmnik - domek
Można go zarówno kupić, jak i wykonać samemu, na przykład z drewna. Świetnie sprawdza się dla wszystkich gatunków ptaków, jednak łatwo jest go zanieczyścić - ptaki wchodzą do środka. Jeśli jest otwarty z czterech stron, może stanowić dobry "punkt widokowy". Dobrze sprawdza się też, gdy w ogrodzie często bywają mniej zwinne gatunki ptaków.
Karmnik - tuba
Świetnie sprawdza się w dokarmianiu małych ptaków, szczególnie różnych gatunków sikor. Karmę wsypuje się górnym otworem, a ptaki, siedząc na patyczkach, małych platformach lub drabinkach, wybierają ją przez nieduże otworki. Taki karmnik może się kojarzyć z podajnikiem. Świetnie sprawdza się do karmienia nasionami i zbożami.
Karmnik na kule tłuszczowe
Ten karmnik ma kształt metalowej tuby zwiniętej w okrągły tunel, w którym umieszcza się kule tłuszczowe z ziarnami. Takie kule można również wieszać w siateczkach na gałęzi drzewa, jednak karmnik tubowy o wiele lepiej je stabilizuje.
Karmnik ozdobny
Spełnia wszystkie wymogi dotyczące karmnika, a przy tym jest też ciekawy i estetyczny. Może służyć za element wystroju w ogrodzie.
Samodzielne przygotowanie karmnika
Karmnik dla ptaków można również przygotować samodzielnie, nie tylko jako projekt na technikę dla dziecka. Samodzielne zbudowanie karmnika, który ptaki pokochają, jest naprawdę satysfakcjonujące. Można skorzystać z jednego z wielu gotowych projektów lub samemu wymyślić karmnik, kierując się podanymi wyżej wskazówkami. Najprostszy, choć mało estetyczny i niekiedy niebezpieczny ze względu na ostre krawędzie, jest karmnik z plastikowej butelki. Najczęściej wykonuje się jednak karmniki drewniane, które można zbudować stosunkowo łatwo i nadać im rozmaite, ciekawe kształty. Warto pamiętać o tym, by nie malować ani nie lakierować karmnika od wewnątrz. Z zewnątrz jest to bardzo wskazane - posłuży dłużej, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Artykuł powstał we współpracy z http://exotic-birds.pl/