Partner: Logo KobietaXL.pl

Klasyczne materiały do prasowania w pionie

Jedwab

Ustawiamy żelazko na najniższą z możliwych temperaturę i prasujemy przez cienką, suchą ściereczkę lub powłokę na żelazko. Przed prasowaniem, zróbmy próbę na małym, niewidocznym fragmencie ubrania. Prasujmy na lewej stronie.  Można użyć delikatnie pary, by wprasować zagniecenia.

Tiul

Najlepiej zmoczyć i powiesić ubranie na wieszaku, rezygnując zupełnie z prasowania. Przynajmniej tradycyjnym żelazkiem. Jeśli mamy możliwość prasowania w pionie z użyciem żelazka z generatorem pary, to wtedy tiul powinno udać się nam idealnie wyprasować bez ryzyka uszkodzenia materiału.

Len

Zagniecenia na lnie bardzo trudno rozprasować. Na szczęście len jest odporny na wysoką temperaturę, można więc ustawić żelazko nawet na 200-220 stopni. Najlepszy efekt osiągnie się prasując lniane ubrania na wilgotno, po lewej stronie albo przez wilgotną ściereczkę. Innym pomysłem jest skropienie lnianych ubrań i wstawienie do zamrażarki na około 30 minut. Potem prasowanie powinno być łatwiejsze.

Bardzo zagniecione ubrania

Domowym trikiem na wyprasowanie bardzo zagniecionych rzeczy, jest przygotowanie roztworu octu z wodą w proporcji 3 do 1 i spryskanie nim ubrań. Następnie trzeba je rozwiesić, aby wyschły i potem powinno wystarczy lekkie prasowanie. Jeśli chcemy ułatwić sobie życie, pomyślmy o żelazku z generatorem pary – skuteczność wyrzutu pary w rozprasowywaniu trudnych zgnieceń potwierdzili m.in blogerzy testując taki sprzęt – poczytaj o tym w artykule pod linkiem Prasowanie parą w pionie: Jakie żelazko do prasowania na wieszaku. Blogerzy testują i doradzają!

Plisowanie ubrania

Można użyć szpileczek albo spinaczy, aby spiąć plisy, co powinno pomóc uporać się z uciążliwym prasowaniem, np. plisowanych spódnic, trochę szybciej.

Woal

Ustawiamy żelazo na najniższą temperaturę i delikatnie prasujemy, starając się nie zniszczyć materiału. Wysoka temperatura może spalić materiał, ale też zostawić nieeleganckie świecenie. Najłatwiej prasować woal żelazkiem z generatorem pary – szybko, wygodnie i bez ryzyka świecenia oraz przypalenia delikatnego materiału.

Kanty

Tu także ocet może zdziałać cuda – tym razem łączony z wodą 1 do 1. Moczymy w tym płynie szmatkę i nawilżamy kanty, następnie prasujemy, ale przez szary papier.

Koszule

Nie do końca sucha koszula powinna prasować się łatwiej. Jeśli już zdążyła wyschnąć, spryskajmy ją nawilżaczem. Czasem wystarczy niezbyt zagniecioną koszulę powiesić w łazience, gdy się kąpiemy. Panująca w powietrzu wilgoć może ją lekko wygładzić. Na większe zagniecenia najlepszym sposobem będzie prasowanie w pionie parą. Jak to zrobić? Instrukcję znajdziemy w poradniku Braun: Jak prasować koszulę?

Wełna

Dla uzyskania miłej w dotyku, miękkiej wełny, prasowanie wykonujmy żelazkiem z ustawioną wysoką temperaturą. Może to być nawet około 180-220 stopni. Zacznijmy od prasowanie po lewej stronie, skupiając się na dużych zgnieceniach. Potem prasujmy po prawej, ale przez wilgotną ściereczkę z bawełny. Nie dociskamy żelazka, ale delikatnie suniemy po powierzchni ubrań. Niestety, wadą prasowania tradycyjnego z wysoką temperaturą jest fakt, że materiał może się błyszczeć. Wilgotna ściereczka powinna temu zapobiec, jeśli jednak nie – uprasujmy świecące się miejsca ponownie. Prasowanie żelazkiem z generatorem pary także pozwoli uniknąć efektu świecenia na wełnianych rzeczach.

Skóra

Skóry ekologicznej i naturalnej nie prasujemy zwykłym żelazkiem. Wykorzystujemy żelazko z parą wodną i możliwość prasowania w pionie. Jeśli nie mamy takiego żelazka w domu – zwilżamy materiał i wieszamy ubranie na wieszaku. Gdy skóra wyschnie, powinno nie być zagnieceń. Może to jednak potrwać nawet do kilku dni.

Welur, aksamit, sztruks

Materiały z włosem, prasujemy w kierunku jego ułożenia. Ubrania powinny być na lewej stronie, a od spodu dobrze jest podłożyć ręcznik. Prasujemy na najniższej temperaturze, delikatnie, nie dociskając żelazka. W przeciwnym razie, materiał straci miękkość.

Jeśli wydaje nam się, że prasowanie trudnych materiałów, nawet po zastosowaniu domowych trików, jest żmudne i nie gwarantuje efektów, to warto zaopatrzyć się w żelazko z generatorem pary - model Braun CareStyle 7 IS 7156 BK. Uzyskamy nie tylko łatwość prasowania, ale i szybkość. A szybkość prasowania=oszczędność czasu. Ponadto takie żelazka mają łatwość czyszczenia i odkamieniania.

 

braun

 

fot. żelazko z generatorem pary - Braun CareStyle 7 IS 7156 BK

 

Czytaj także: Jak uszyć torbę - najprostsza torba na zakupy DIY! - Joulenka

Źródła:

  • http://zblogowani.pl/wpis/21948/jak-prasowac-trudne-tkaniny
  • http://domowepiekno.pl/jak-sobie-poradzic-z-prasowaniem-trudnych-tkanin/
  • https://polki.pl/dom/porady-domowe,porady-zwiazane-z-prasowaniem-6-sposobow-naszych-babc,10419927,artykul.html
  • https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/jak-prasowac-tiul-i-inne-delikatne-materialy

Tagi:

porady domowe ,  prasowanie ,  żelazko , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót