Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do pielęgnacji?
Odpowiednia konserwacja galanterii skórzanej pozwoli zachować jej walory na dłużej i sprawić, że w niezmienionym stanie posłuży przez lata. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed doborem środków oraz metod pielęgnacji, to rodzaj wyprawienia skóry, z której wykonana jest torba bądź portfel. Inaczej należy obchodzić się ze skórą licową, inaczej z nubukiem czy z welurem, a jeszcze inaczej z zamszem. Skóry licowe są pokryte woskiem, co sprawia, że są bardziej odporne na zabrudzenia oraz wilgoć, zamsz natomiast jest rozciągliwy i chłonny, więc wymaga szczególnej troski. Należy zatem pamiętać, że każda skóra jest inna, wymaga innego traktowania oraz indywidualnie dobranej pielęgnacji.
Źródło: https://www.wittchen.com/torebka-damska,p7104862#884993
Kremy, pasty, impregnaty do skóry – czy warto je stosować?
Tak, ale z rozwagą. O ile skóra licowa potrzebuje regularnego natłuszczania, aby nie wyschła i nie straciła sprężystości oraz koloru, o tyle w przypadku skór zamszowych czy nubukowych należy tego typu substancji unikać. Dlaczego? Ponieważ zamiast poprawić kondycję skóry, mogą spowodować pojawienie się plam i nieestetycznych zacieków – a tego nikt nie chce. Jak więc obchodzić się ze skórą wykończoną w ten sposób? Najlepiej zapobiegać i chronić zamsz przed zabrudzeniem, używając produktów wodoodpornych, które nie dopuszczą do jego przemoczenia i zaplamienia. Warto jednak pamiętać, że mogą się przyczynić do ciemnienia skóry, co jest naturalnym procesem. Z pielęgnacją skóry licowej również należy być ostrożnym i stosować wyłącznie preparaty przeznaczone do tego celu – nigdy kremy do rąk czy balsamy do ciała – zawarte w nich substancje, dobre dla ludzi, nie sprawdzą się w pielęgnacji toreb czy portfeli damskich: https://www.wittchen.com/kobieta/galanteria/portfele-damskie, a mogą nawet zaszkodzić.
Źródło: https://www.wittchen.com/portfel,p7109735#885061
Przechowywanie – jak zabezpieczyć torbę skórzaną lub portfel, gdy chwilowo się ich nie używa?
Zarówno portfele skórzane, jak i torebki: https://www.wittchen.com/kobieta/torebki-damskie najlepiej przechowywać w… torebce. Chodzi o woreczek uszyty z przewiewnej, naturalnej bawełny. Skóra musi oddychać! Dlatego zawinięcie jej w folię nie będzie dobrym pomysłem. Gdzie składować galanterię skórzaną? Doskonałym miejscem jest takie, gdzie nie będzie ona narażona na nadmierne światło, ciepło, ani wilgoć – czyli lepiej nie na słonecznym parapecie lub w okolicach grzejnika. Jeśli torebka ma być dość długo nieużywana – na przykład, gdy czeka na kolejny sezon – wówczas dobrze jest ją czymś wypełnić, co zabezpieczy skórę przed odkształceniem i załamaniami. Należy też zwrócić uwagę, czy do skóry w naturalnym, jasnym kolorze nie przylegają ciemne ubrania, na przykład dżinsy. Intensywne barwniki mogą „migrować”, tworząc na skórze nieestetyczne i ciężkie do usunięcia odbarwienia. Skóry szczególnie podatne na tego rodzaju zaplamienie to najczęściej te lakierowane na wysoki połysk.
Źródło: https://www.wittchen.com/torebka-damska,p7104884#884997
Galanteria skórzana a warunki klimatyczne
Choć może się wydawać, że wyroby ze skór naturalnych, w tym torby i portfele, są odporne na zmieniające się warunki pogodowe, to jest to tylko częściowo prawda. Nadmierna ekspozycja torebki skórzanej na słońce może doprowadzić do zmiany pigmentacji, a częsty kontakt z wodą – szczególnie tą słoną, morską – może niekorzystnie wpłynąć na wygląd skóry oraz metalowych okuć. Galanteria skórzana nie lubi też dużych mrozów – dlatego zimą po powrocie do domu nie można torebki ustawiać blisko grzejnika – tak duża różnica temperatur jest dla skóry bardzo niewskazana. Podobnie z wodą – gdy torba przemoknie na deszczu lepiej nie suszyć jej gorącym strumieniem powietrza, a pozwolić spokojnie wyschnąć. Skór bezwzględnie nie można też namaczać ani prać w pralce – mogą się wówczas zdeformować czy zesztywnieć i całkowicie stracić swój urok.
Jak dbać o portfele skórzane?
Portfele – podobnie jak inne produkty ze skór naturalnych – wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Używane kilka razy dziennie i często dotykane są wyjątkowo podatne na zniszczenie. Szczególnie portfele męskie: https://www.wittchen.com/mezczyzna/galanteria/portfele-meskie są narażone na liczne urazy mechaniczne. Panowie często noszą portfele w kieszeni razem z luźnymi monetami czy kluczykami do samochodu, których ostre krawędzie mogą zarysować delikatną powierzchnię skóry. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku zamszu, lepiej zapobiegać i starać się nie wkładać portfela do tej samej kieszeni, co inne przedmioty, a zdecydowanie dłużej zachowa się w nienaruszonym stanie. Skórzane portfele zarówno damskie, jak i męskie, należy pielęgnować podobnie do torebek – raz na jakiś czas dobrze jest je natłuścić delikatnym balsamem do skór. Polecamy produkty bezbarwne – czarna pasta do butów może sprawić, że portfel będzie brudził nie tylko ręce, ale i ubranie.
Źródło: https://www.wittchen.com/portfel,p7123856#885436
Podsumowując, chociaż skóra wykorzystywana do produkcji torebek, portfeli oraz galanterii jest wytrzymała i raczej odporna na odkształcenia czy zniszczenie – nie należy rezygnować z odpowiedniej pielęgnacji. Regularne oczyszczanie, nawilżanie i natłuszczanie, specjalnie do tego celu przeznaczonymi kosmetykami, pomoże przedłużyć jej żywotność i sprawić, że będzie cieszyć oczy przez wiele lat użytkowania.
artykuł sponsorowany