Psy krótkowłose cieszą się wśród miłośników czworonogów popularnością, między innymi ze względu na stosunkowo łatwą pielęgnację sierści. Znacznie łatwiej wyczyścić sierść psa po spacerze w brzydką pogodę i łatwiej go wykąpać oraz wysuszyć. Z drugiej strony krótka sierść psów często jest sztywna i gruba, a pojedyncze włosy wbijają się w ubrania czy tapicerkę jak małe igiełki sprawiając, że trudno ją usunąć. Mimo iż psy krótkowłose łatwiej się pielęgnuje niż psy z długą sierścią, nie można bagatelizować rutynowych czynności pielęgnacyjnych, takich jak regularne wyczesywanie sierści.
Rasy psów krótkowłosych
Ras psów krótkowłosych jest mnóstwo, ale kilka z nich cieszy się dużą popularnością – m.in. ze względu na przyjazne usposobienie, gabaryty, inteligencję czy inne, pożądane cechy.
Popularne rasy psów średnich krótkowłosych:
- Boston terrier – jest to pies idealny dla rodziny. Dobrze żyje z dziećmi, jest wesoły, przyjacielski i łagodny, inteligentny, chętnie się uczy i lubi aktywność. Akceptuje inne zwierzęta i łatwo odnajduje się w nowych warunkach. Jest też mało odporny na mróz, nie lubi samotności, ma skłonności do gazów w jelitach i chrapie.
- Buldog francuski – wesoły, towarzyski, prawdziwy przyjaciel rodziny. Wielbiciel dzieci. Jest łagodny dla ludzi. Lubi ruch, ale nie wymaga długich, bardzo aktywnych spacerów. Jest czujnym stróżem. Łatwy w pielęgnacji, ale trzeba regularnie czyścić mu uszy i oczy, a także fałdki na pysku. Buldogi francuskie są też uparte, więc ich właściciele powinni być osobami konsekwentnymi. Psy te źle znoszą upały.
- Beagle – beagle to pies wesoły, wytrzymały i odporny. Może uprawiać psie sporty. Przyjacielski, łagodny wobec ludzi i innych psów. Rzadko choruje i jest długowieczny. Cieszy się dobrym zdrowiem. Psy rasy beagle wymagają dużo ruchu, długich spacerów i uwagi. Mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski, co może powodować kłopoty podczas spacerów. Beagle bywa uparty i nie sprawdzi się jako stróż.
- Jamnik krótkowłosy – jamniki to psy pogodne, energiczne, odważne i ciekawskie. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, co często może objawiać się zazdrością i zaborczością. Jamniki, mimo iż są inteligentne, równocześnie są też uparte, niezależne i trudne w wyszkoleniu.
Popularne rasy psów dużych krótkowłosych:
- Labrador retriever – to oddany rodzinie, niezwykle inteligentny pies. Jest przyjazny i łagodny wobec ludzi. Dobrze dogaduje się z dziećmi oraz zwierzętami. Szybko i chętnie się uczy, czerpiąc z tego ogromną radość. Nadaje się do uprawiania psich sportów. Jego krótka sierść linieje obficie. Zdarza się, że zbiera odpadki, a znudzony może być uciążliwy.
- Dog niemiecki – łagodny, tolerancyjny, przyjacielski stróż i obrońca. Mocno przywiązuje się do właścicieli, jest cierpliwy wobec dzieci. Szybko się uczy, jest pojętny i mądry. Mimo dużych gabarytów dobrze czuje się w mieszkaniu, ale trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Tolerancyjny wobec innych zwierząt. Jego krótka sierść obficie linieje. Dog niemiecki mocno się ślini i jest kosztowny w utrzymaniu.
Pielęgnacja psów krótkowłosych i innych – dlaczego to ważne?
Pielęgnacja sierści psa oraz dbanie o jego higienę jest ważna i potrzebna z kilku powodów:
- Czesanie sierści sprawia, że poprawia się ukrwienie skóry.
- Wyczesywanie sierści, zwłaszcza w okresie linienia, powoduje, że z sierści znikają stare, zniszczone włosy, dając tym samym możliwość na wzrost nowej sierści.
- U psów krótkowłosych zwykle nie występuje problem kołtunienia sierści, ale warto pamiętać o tym, że poplątana, brudna sierść to doskonałe siedlisko dla kleszczy, pcheł czy roztoczy.
Krótkowłose psy i ich pielęgnacja
Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne psów krótkowłosych to:
- Regularne szczotkowanie zwykłą szczotką, grzebieniem lub furminatorem. Psa czesz włosem oraz delikatnie pod włos, by usunąć starą sierść. Czesanie powinno odbywać się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie (w przypadku psów gładkowłosych).
- Kąpiele – w razie potrzeby lub raz na kilka miesięcy. Psy szorstkowłose powinny być kąpane i strzyżone przynajmniej raz na pół roku.
Poza tym należy pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu psa (co kilka tygodni) specjalnym preparatem, a także o kontroli oczu, długości pazurów oraz regularnych szczepieniach.