100 gramów śledzi dostarcza nam 160-220 kcal. Witamina A zawarta w śledziach poprawia wzrok i jakość naszej skóry. Śledzie dostarczają też witaminy D, E, oraz witaminy z grupy B, w tym B12
Spożywanie śledzi wpływa również na zwiększenie produkcji serotoniny. Ponieważ serotonina to „hormon szczęścia”, częste jedzenie śledzi poprawia nam samopoczucie. No i kwasy kwasy Omega-3. Wpływają korzystnie na metabolizm zwiększając go i wzmagając jednocześnie spalanie tkanki tłuszczowej. pracować sprawniej. Dlatego, choć śledzie choć same w sobie są kaloryczne, jednak nie tuczą, jakby się wydawało.
Tradycyjne śledzie w oleju
2 tacki filetów śledziowych
4 niewielkie cebule
trochę ziela angielskiego
kilka listków laurowych
¼ szklanki octu spirytusowego
1 łyżka cukru
olej
Najpierw robimy zalewę. 1 łyżkę cukru rozpuszczamy w 1,5 szklanki wody. Dodajemy ¼ szklanki octu, ziele angielskie i liść laurowy. Śledzie wyciągamy z tacek, odsączamy, wkładamy do miski i wlewamy zalewę. Zostawiamy na 2-3 godziny.
W międzyczasie kroimy w piórka cebulę, wrzucamy do miski, zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na kilka minut. Odcedzamy na durszlaku i pozostawiamy do wystudzenia.
Po upływie 2-3 godzin wyciągamy śledzie z zalewy, dokładnie odsączamy i kroimy na kilkucentymetrowe kawałki. W słoiku układamy warstwami cebule i śledzie. Zalewamy olejem. Zostawiamy na jeden dzień, aby się „przegryzły”.
Śledzie w domowym aksamitnym musztardowo - miodowym sosie
Składniki:
2-3 płaty śledziowe solone
1 cebula
1 łyżka musztardy francuskiej z ziarnami gorczycy
1 łyżka musztardy sarepskiej
2-3 łyżki oleju
1 łyżka majonezu
2-3 łyżki miodu
2 ząbki czosnku zgniecionego na prasce
garść posiekanego kopru
3 łyżki białego octu winnego
Śledzie zalewamy wodą i moczymy około 30 minut. Cebulę w pokrojoną w piórka zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na około 10 minut.
Sos do śledzi robimy mieszając wszystkie składnik tak, aby uzyskać aksamitną masę. Śledzie wyjmujemy z wody, płuczemy, osuszamy ręcznikiem kuchennym. Cebulę odcedzamy dokładnie. Śledzie kroimy na około 3 cm kawałki, układamy w słoiku, przekładamy cebulą i marynatą.
Śledzie w śmietanie z ziemniakami
Składniki:
200 g filetów śledziowych
1 cebula
1 jabłko słodkie
200 g śmietany
jogurt naturalny
1 łyżeczka musztardy
2 ogórki kiszone
odrobina koperku i szczypiorku
500 g ziemniaków
1. Jabłka obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w drobną kostkę. Ogórki kroimy w kostkę, cebulę drobno siekamy. W misce mieszamy śmietanę, jogurt, musztardę, dodajemy pozostałe składniki i jeszcze raz mieszamy.
2. Gotujemy ziemniaki w mundurkach.
3. Kiedy ziemniaki są prawie gotowe, na talerzu układamy kawałki fileta, przekładając je naszym sosem. Jeśli ktoś woli, może śledzie z sosem wymieszać.
4. Dokładamy gorące ziemniaki, danie posypujemy koperkiem lub szczypiorkiem, możemy ozdobić jabłkiem.
Śledzie z pomarańczą
Składniki:
3 duże filety śledziowe typu matjas
1 cebula
olej
pomarańcza
Cebulę pokroić, koniecznie sparzyć na sitku, filety śledziowe pokroić na kawałki. Ułożyć w naczyniu, przykryć cebulą. Całość polać niewielką ilością soku z pomarańczy, potem zalać olejem. Jeść po 2 godzinach.
Sałatka śledziowa
Składniki na 2-3 osoby
3 filety śledziowe w oleju
5 średniej wielkości ugotowanych ziemniaków
pęczek szczypiorku
odrobina zielonej pietruszki
sól
pieprz cytrynowy
majonez
opcjonalnie ogórek kiszony
Śledzie i ziemniaki kroimy na niewielkie kawałki, siekamy szczypiorek i zieloną pietruszkę. Całość mieszamy, dodajemy majonez. Można dodać pokrojonego ogórka. Przyprawiamy wedle uznania,