Szybkowar to wbrew pozorom narzędzie dość uniwersalne. Przy użyciu dodatkowych akcesoriów można w nim zarówno gotować na parze jak i piec.
Jak używać szybkowaru?
Szybkowar to rodzaj garnka, który przyspiesza gotowanie dzięki wysokiemu ciśnieniu i bardzo szczelnej pokrywie. W zwykłym garnku para wodna ma naturalne ujście, tu jest uwięziona, przez co ciśnienie w środku naczynia wzrasta, a produkty szybciej poddają się obróbce termicznej. Z potrawy nie odparowuje zawarta w składnikach woda, a potrawa jest bardziej esencjonalna i tym samym smaczniejsza. Łatwiej jest w nim przyrządzić wołowinę, która bywa "kapryśna" podczas przygotowywania w tradycyjnym garnku. Potrawy, co oczywiste, muszą należeć do rodzaju tych jednogarnkowych, gdyż w trakcie gotowania nie ma możliwości, aby rozszczelnić garnek i dodać składniki lub doprawić danie.
Szybkowary różnią się między sobą materiałem wykonania, pojemnością i wysokością wytwarzanego ciśnienia. W szybkowarach gotujemy, nie ma natomiast możliwości, aby w nim smażyć. Rozważając zakup takiego narzędzia należy zastanowić się, jaką ilość potrawy chcemy przygotować jednocześnie. Najczęściej wybierając szybkowar, nie ma potrzeby wybierania tego największego. Garnek szybkowaru o pojemności 6 l sprawdzi się idealnie dla 4 -osobowej rodziny.
Szybkowar marki Philipiak to oszczędność czasu i energii, gdyż gotujemy krócej i wydajniej. Pieniądze wydane na sprawdzony produkt nie tylko szybko się nam zwrócą, ale i sam szybkowar posłuży dłużej.
Używając szybkowaru trzeba mieć w pamięci, że jest to narzędzie działające pod bardzo wysokim ciśnieniem. Każdorazowo należy zastosować się do instrukcji zamykania pokrywy, ponieważ źle zabezpieczony garnek może w najlepszym razie nie wytworzyć optymalnego ciśnienia, a w najgorszym wybuchnąć, "dekorując" całą kuchnię swoją zawartością. Szybkowar powinien być wyposażony w ciśnieniomierz oraz zawory bezpieczeństwa. Dzięki nim gotowanie w nim jest praktycznie bezstresowe.
Rosół bez stresu
Esencjonalny bulion to podstawa wielu zup i sosów. Przydaje się również, kiedy mamy w planach przygotowanie risotto. Mając zapas w zamrażarce możemy bardzo szybko wyczarować coś smacznego. W szybkowarze bulion drobiowo-warzywny jest niezwykle prosty, a do tego szybki jak mrugnięcie okiem. Do tego przepisu potrzebujesz:
- 4 skrzydełka drobiowe i 4 nóżki
- białą część pora
- 2 obrane średnie marchewki
- ¼ selera, obranego
- 1 cebula
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- listek laurowy
- łodygi zielonej pietruszki
- 2,5 l zimnej wody
Marchewkę, pietruszkę oraz cebulę obierz i przekrój na pół. Umyte skrzydełka i nóżki włóż do szybkowaru i zalej wodą. Zagotuj, nie zamykając pokrywy. Dodaj do wywaru warzywa i wszystkie przyprawy, a następnie zamknij szczelnie pokrywę. Sprawdź, czy wszystko jest prawidłowo zamknięte. Wybierz niskie ciśnienie i gotuj 10 minut. W wersji mniej ekspresowej możesz gotować 30 minut. Po tym czasie rozszczelnij naczynie i przecedź wywar przez sitko. Zamroź wystudzone lub użyj od razu do innych potraw.
Kurczak w sosie cebulowo-korzennym
To przepis dla tych, którzy chcą zabłysnąć, ale nie lubią pół dnia przebywać w kuchni. Samo gotowanie zajmuje około 10 minut, więc nadaje się jako opcja na szybki, codzienny obiad dla rodziny.
Przygotuj:
- 300 ml wywaru drobiowego
- 2 duże filety drobiowe
- ½ łyżeczki cynamonu
- ¾ łyżeczki ostrej papryki
- szczypta kolendry
- 1 łyżka łagodnej musztardy
- 1 łyżka oliwy
- 3 średnie cebule
- 4 ząbki czosnku
- sól i pieprz
Jeśli nie masz wywaru, skorzystaj z przepisu powyżej. Uzyskasz esencjonalny rosół, który sprawdzi się nie tylko jako ulubiona zupa dzieci, ale i jako baza do innych potraw. Cebule obierz i zetrzyj na drobnych oczkach. Czosnek pokrój w plasterki. Przyprawy wymieszaj w misce i zalej łyżką oliwy. Do powstałej pasty dodaj musztardę i nieco wywaru drobiowego. Wymieszaj pastę z wywarem. Umyte filety włóż do szybkowaru, zalej przygotowaną mieszanką. Powinna być nieco rzadsza, płyn się trochę wygotuje. Zamknij szczelniej garnek i czekaj 10 minut. Po tym czasie potrawa jest gotowa. Smakuje wyśmienicie z ziemniaczkami, kluskami i z plackami ziemniaczanymi.
A na deser…
Dżem z klementynek. W okresie zimowym wyjątkowo dużo jest w sklepach mandarynek i klementynek. Tego przepisu można użyć do przygotowania deserów i dżemów na bazie innych owoców.
Potrzebujesz:
- 1 kg klementynek
- 50 ml zimnej wody
- 5 łyżek drobnego cukru
Obierz klementynki i posiekaj w robocie kuchennym. Można to również zrobić nożem. Przełóż klementynki wraz z sokiem do szybkowaru, zalej wodą i dodaj cukier. Zamknij i gotuj 10 min używając wysokiego ciśnienia. Po otwarciu odparuj jeszcze dżem na małym ogniu i gotowe!