Doskonałe właściwości wody ryżowej potwierdzili naukowcy. W badaniu z 2018, prowadzonym na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Lisbońskiego, testowano wodę ryżową na skórze przez 28 dni. Naukowcy odkryli, że ryż ma taką samą aktywność przeciwutleniającą jak kwas askorbinowy lub witamina C.
Badanie wykazało również, że woda ryżowa zmniejszyła aktywność elastazy, enzymu odpowiedzialnego za starzenie się skóry. Okazuje się więc, że woda ryżowa może potencjalnie zmniejszać powstawanie zmarszczek na skórze.
Ryż jest też bogaty w skwalen. Opisano szereg właściwości prozdrowotnych skwalenu. Ma on działanie chemoprewencyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne. Stwierdzono, iż może mieć istotny wpływ na przeciwdziałanie chorobie niedokrwiennej serca i opóźnienie procesów starzenia.
Skwalen ma również zdolność do wiązania wolnych rodników tlenu, przez co m.in. przeciwdziała zaburzeniom pracy mitochondriów w wątrobie.
W ryżu jest też kwas linolowy. Ma on również właściwości przeciwutleniające, stymuluje produkcję kolagenu oraz zwalcza zmarszczki. Skwalen dodatkowo chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca.
Woda ryżowa świetnie też radzi sobie z różnymi zmianami na skórze, również tymi o podłożu alergicznym. Ma też wiele innych zalet.
1. Wzmacnia włosy i utrzymuje zdrową skórę głowy
Praktyka stosowania wody ryżowej w pielęgnacji włosów nie jest bynajmniej nowym wynalazkiem. W rzeczywistości woda ryżowa od tysiącleci jest używana do pielęgnacji włosów przez kobiety w Azji Południowo-Wschodniej. Spłukiwały one włosy wodą ryżową, aby były mocniejsze, lśniące i elastyczne. Woda ryżowa jest bogata w witaminy i minerały niezbędne do wzrostu i siły włosów, zawiera takie składniki, jak kwas foliowy (witamina B9), magnez, alantoina, niacyna (witamina B3), inozytol (witamina B8) i selen. Kwas foliowy, niacyna, alantoina i selen są ważne dla utrzymania zdrowej skóry głowy, wzmocnienia włosów i stymulowania ich wzrostu. Magnez pomaga usunąć resztki twardej wody z mieszków włosowych, a inozytol zwiększa połysk i elastyczność włosów. Dlatego warto stosować wodę ryżową do rutynowej pielęgnacji włosów. Zaleca się nakładać na włosy wodę ryżową 1 - 2 razy w tygodniu. Możesz używać jej zamiast szamponu lub jako kurację po umyciu włosów. Wystarczy namoczyć włosy i skórę głowy wodą ryżową, a następnie masować skórę głowy, aby się wchłonęła. Trzymaj wodę ryżową na włosach przez 10-30 minut, a następnie spłucz włosy wodą
2. Wygładza i ujędrnia skórę
Woda ryżowa jest dobra nie tylko na włosy. Twoja skóra może również czerpać korzyści ze wszystkich składników odżywczych obecnych w wodzie ryżowej. Sfermentowana woda ryżowa zwiększa produkcję kolagenu w skórze i pomaga złagodzić oznaki uszkodzeń słonecznych. Oznacza to, że regularne stosowanie wody ryżowej pomoże zapobiec tworzeniu się lub powiększaniu się zmarszczek, a jednocześnie wybieli plamy po opalaniu.
Osoby z suchą skórą i egzemą mogą również skorzystać ze stosowania wody ryżowej. W Indiach woda ryżowa jest również stosowana w ajurwedyjskim leczeniu egzemy, a użycie wody ryżowej na skórze jest proste. Po prostu zwilż wacik w wodzie ryżowej i nanieś ją na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Możesz to robić każdego dnia. Jeśli twoim celem jest zmniejszenie stanu zapalnego i podrażnienia, możesz namoczyć wacik lub szmatkę w wodzie ryżowej i pozostawić na chorej skórze przez 10 minut. Ta sztuczka działa cuda w przypadku oparzeń słonecznych
Możesz również dodać ją do wody do kąpieli.
3.Jest świetnym nawozem do roślin.
Nie tylko ludzie mogą czerpać korzyści z jej składników odżywczych - używanie wody ryżowej do nawożenia roślin wzbogaci glebę w skrobię, która pomaga stymulować pożyteczne bakterie glebowe, a także dostarcza do gleby azot, fosfor i potas.
4. Zastępuje krochmal
Szczególnie warto dodawać wodę ryżową do prania pościeli lub męskich koszul. Skrobia zapobiega wnikaniu plam do tkanin, ułatwia też ich usunięcie. Ponadto wykrochmalona odzież dłużej zachowuje swój nieskazitelny wygląd i strukturę, a wykrochmalone białe rzeczy pozostają białe nawet po wielokrotnym praniu. Wystarczy dodać szklankę wody ryżowej do pralki.
5. Jest naturalnym środkiem czyszczącym
Świetnie nadaje się do czyszczenia blatów, urządzeń kuchennych, a nawet przyborów kuchennych. Usuwa kamień w toalecie czy wannie. Nie należy jednak używać jej do czyszczenia blatów i płytek z granitu i kamienia naturalnego, ponieważ kwaśny odczyn wody może je zniszczyć. Przemywamy wodą ryżową zabrudzone powierzchnie, a następnie zmywamy zwykła wodą.
6. Jest lekarstwem na niestrawność
Gotowana woda ryżowa jest doskonała do łagodzenia niestrawności i poprawy pracy układu pokarmowego w przypadku ostrej biegunki. W takich przypadkach woda ryżowa działa jako napój zastępujący elektrolity.
Przygotowanie wody ryżowej jest bardzo proste. Istnieją dwie metody przygotowania wody ryżowej:
Namaczanie: Namocz 1/2 szklanki niegotowanego ryżu w 2–3 szklankach wody przez 30 minut. Odcedź, ryż ugotuj jak zwykle.
Gotowanie: Ugotuj ryż, gotując go w podwójnej ilości wody zwykle używanej do gotowania.
Po zakończeniu odcedź wodę do czystej miski lub butelki, po ostygnięciu przechowuj w czystym pojemniku w lodówce.