Partner: Logo KobietaXL.pl

Wiążę się z wieloma schorzeniami narządu wzroku, ale może być także efektem długich godzin spędzonych przez ekranem komputera, smartfonu czy telewizora. Czasami jest to wynik niewielkich podrażnień – pyłków roślin, piasku czy substancji drażniących. Chcesz wiedzieć, co dokładnie może powodować szczypiące i piekące oczy oraz kiedy należy zwrócić się o pomoc? Przeczytaj!

Oczy pieką i szczypią – skąd się to bierze?

Szczypiące, piekące oczy czy spuchnięta powieka górna są wynikiem drażnienia tkanek oka oraz reakcji obronnej organizmu na czynniki je wywołujące. Kiedy dojdzie do infekcji oka na cienkiej błonie pokrywającej wewnętrzną powierzchnię powieki i przednią oka, powstaje stan zapalny. Może objawiać się on opuchlizną, łzawieniem, kłuciem, a nawet silnym przekrwieniem spojówek i światłowstrętem.

Czynniki podrażniające oczy

Do najczęściej wymienianych czynników podrażniających oczy zalicza się:

  • alergeny: pyłki, kurz, roztocza, sierść zwierząt i inne alergeny,
  • drażniące substancje: dym papierosowy, opary chemiczne, kosmetyki – szczególnie źle dobrany krem pod oczy – lub chemikalia gospodarstwa domowego,
  • długotrwałe patrzenie na ekran komputera lub urządzeń mobilnych, ale także niestosowanie filtra ochronnego lub okularów ochronnych do ekranów komputera,
  • oparzenia słoneczne: ekspozycja oczu na słońce bez okularów ochronnych z filtrem UV może powodować oparzenia,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe, takie jak zapalenie spojówek czy przewlekłe choroby oczu, np. zespół suchego oka, jaskra, czy rzęsistkowica.

Spuchnięta powieka górna przyczyny

Kiedy udać się po pomoc medyczną, a kiedy poradzić sobie samemu?

Zwykle swędzenie czy pieczenie oka związane jest ze złą higieną lub alergią. Jeśli zaobserwujesz u siebie uporczywe objawy, które nie przechodzą po kilku godzinach, to może być alarm, że z Twoimi oczami dzieje się coś niedobrego. Kiedy zaobserwujesz u siebie inne objawy, np. silny ból oka i/lub głowy, podwójne widzenie czy inne zaburzenia widzenia, światłowstręt lub opuchliznę, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Również gdy podejrzewasz, że masz pasożyty w oku, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Najczęściej występującym pasożytem w narządzie wzroku jest nużyca. To, co odróżnia infekcje oka od zarażenia nużycą to przede wszystkim nadmierne wypadanie brwi i rzęs oraz kleista wydzielina. W przypadkach ciężkiej nużycy lub gdy choroba pozostaje nieleczona, może wystąpić pogorszenie widzenia.

Domowe sposoby na łagodzenie szczypiących, piekących oczu

W zależności od tego, z jakiego powodu oczy pieką i swędzą, możesz zastosować kilka sposobów łagodzących problemy. Możesz na przykład nasączyć ściereczkę w zimnej wodzie i przyłożyć ją do zamkniętym powiek. Taki okład pomoże złagodzić podrażnienia i opuchliznę powiek. Zamiast zimnej ściereczki możesz wykorzystać kompres żelowy.

Domowe sposoby na piekące oczy

Używaj kropli nawilżający, które pomogą usunąć suchość oka i zmniejszą swędzenie. Takie krople możesz kupić w aptece bez recepty. Wybierz preparat bez konserwantów i stosuj je zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Unikaj jednocześnie czynników, które mogą potencjalnie drażnić oczy, takich jak dym papierosowy, kurz, sierść zwierząt, czy silne chemikalia. Jeśli masz alergie, staraj się ograniczyć kontakt z alergenami i stosuj środki ochrony, takie jak okulary przeciwsłoneczne czy preparaty antyhistaminowe.

Jeśli przyczyną swędzących, piekących oczu jest długotrwała ekspozycja na światło ekranów, zmień swoje nawyki. Rób regularne przerwy, aby oczy mogły odpocząć. Ćwicz wzrok, patrząc na odległe obiekty lub noś specjalne okulary z filtrem, które ochronią oczy przed wysuszeniem.

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Powrót