Partner: Logo KobietaXL.pl

 Kardiolożka Katarzyna Czarnecka tłumaczy na łamach serwisu Medonet, których krajów w wakacje lepiej unikać.

 

Wakacyjny wyjazd do ciepłego kraju wydaje się kuszący, jednak ekstremalne temperatury mogą zamienić wypoczynek w męczarnię. Wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego, a nawet udaru. Dlatego lekarze zalecają szczególną ostrożność podczas letnich podróży, szczególnie dla osób z przewlekłymi chorobami, w tym ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego — czytamy w serwisie Medonet.

 

Krajów, których lepiej unikać w wakacje, jest wiele. Przede wszystkim Czarnecka wymienia Egipt, Tunezję oraz Arabię Saudyjską. Kraje pustynne, jak Arabia Saudyjska czy Egipt, oraz miejsca o gorących i wilgotnych klimatach, jak Tajlandia czy Malezja, mogą być szczególnie wymagające dla układu krążenia. Warto również zastanowić się nad podróżą do Włoch czy Grecji, gdzie są odnotowywane ekstremalnie wysokie temperatury — radzi kardiolożka na łamach serwisu Medonet. Przestrogą może być przypadek uznanego lekarza dr. Michaela Mosleya, który wybrał się z rodziną na wakacje na grecką wyspę Symi na początku czerwca 2024 r. Mężczyzna wyruszył na samotną wyprawę po klifach, z której nie powrócił. Został znaleziony martwy, a prawdopodobną przyczyną śmierci był udar cieplny.

 

Zamiast męczyć się w upale, lepiej wybrać kraje, w których latem temperatura jest niższa. Idealnymi destynacjami są kraje o umiarkowanej temperaturze i łagodnych warunkach atmosferycznych. Na przykład, niektóre regiony Europy Północnej, jak Norwegia czy Szwecja, oferują piękne krajobrazy i relatywnie chłodny klimat. Kraje skandynawskie wpisują się w trend coolcation, które są polecane właśnie przez kardiologów. Niższe temperatury sprzyjają lepszemu wypoczynkowi fizycznemu i psychicznemu.

 

Poza Norwegią, Szwecją, Danią, Finlandią oraz Islandią, polecane są również inne kraje, w tym Słowenia, Szwajcaria, Estonia czy Łotwa, które również oferują przepiękne widoki — sugeruje Medonet.

 

— Wybór odpowiedniego miejsca na wakacje powinien uwzględniać nie tylko atrakcyjność turystyczną, ale przede wszystkim zdrowotne potrzeby podróżujących. Dobrze dobrane miejsce zapewni nie tylko przyjemny wypoczynek, ale także będzie bezpieczne dla zdrowia serca i układu krążenia — podkreśla kardiolożka Katarzyna Czarnecka.

 

Więcej na ten temat w serwisie Medonet: Tych krajów unikaj w wakacje. Kardiolożka: to jest groźne dla serca

Tagi:

zdrowie ,  podróże , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót