Wybierając wędliny, warto zwrócić uwagę na ich skład. Najlepsze produkty zawierają głównie mięso, unikając mechanicznie oddzielanego mięsa (MOM), wypełniaczy i polepszaczy. Dla osób dbających o zdrowie, szczególnie ważne są produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Nie zapominajmy również o sprawdzaniu daty ważności — jeśli jest bliska końca, zastanówmy się, czy zdążymy spożyć wędlinę na czas.
Nawet najlepsza wędlina może szybko się zepsuć, jeśli nie będzie przechowywana w odpowiednich warunkach. Idealna temperatura w lodówce dla wędlin to 0-4 st. C. Po otwarciu opakowania warto wyjąć mięso z fabrycznej osłonki, która często jest wykonana z folii, sprzyjającej szybkiemu psuciu się produktu.
Zamiast przechowywać wędliny w plastikowych opakowaniach, lepiej przenieść je do szklanego naczynia lub zawinąć w papier. Jeśli wędlina jest w plastrach, warto przedzielić każdy plaster arkuszem papieru do pieczenia, co pomoże zachować świeżość na dłużej.
Ważne jest, aby wędliny miały stały dostęp powietrza. Nie należy zamykać ich w szczelnych pojemnikach, ponieważ mogą się tam "dusić" i szybciej psuć. Naturalne wysychanie produktu nie jest problemem, natomiast wilgotny, kleisty nalot może świadczyć o zepsuciu.
Mięso w kawałku dłużej zachowuje świeżość niż krojone na plastry. Warto o tym pamiętać przy zakupie i przechowywaniu wędlin.
Nie zapominajmy o higienie. Bez względu na to, czy przekładamy wędlinę do innego opakowania, czy nakładamy ją na kanapkę, zawsze róbmy to czystymi rękami. Unikajmy dotykania różnych produktów (np. sera i wędliny) tymi samymi rękami, aby zapobiec zanieczyszczeniom.
Dzięki tym prostym wskazówkom wędliny pozostaną świeże na dłużej.
Więcej można przeczytać tutaj: https://kobieta.onet.pl/dom/porady/najlepszy-sposob-na-przechowywanie-wedliny-dlugo-pozostanie-smaczna/vrkm8cb