Od 2 sierpnia 2024 roku, przydenka żebrowata, żaba platana szponiasta oraz roślina pistia rozetkowa zostaną oficjalnie uznane za gatunki obce stanowiące zagrożenie dla ekosystemów Unii.
Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, inwazyjne gatunki obce to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla naszych ekosystemów. Ich obecność może powodować szkody w środowisku lub gospodarce, a także negatywnie wpływać na zdrowie ludzi.
Co to oznacza dla właścicieli ogródków? W praktyce, jeśli ktoś posiada w swoim oczku wodnym pistię rozetkową, musi złożyć wniosek o zezwolenie na jej przetrzymywanie do GDOŚ. Niezastosowanie się do tego wymogu może skutkować nałożeniem surowych kar. Podobne zasady dotyczą również posiadania wspomnianych gatunków zwierząt, na przykład platany szponiastej w terrarium.
GDOŚ zaznacza, że posiadacz zapasu IGO powinien zapewnić przetrzymywanie i przemieszczanie zapasu IGO w odpowiednim obiekcie izolowanym, a także podjąć niezbędne środki w celu uniemożliwienia rozmnażania, rozprzestrzeniania się lub ucieczki tych gatunków.
Właściciele mają czas do 2 lutego 2025 roku, aby złożyć stosowne wnioski. Alternatywą jest przekazanie zwierzęcia podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt, albo poddanie zwierzęcia uśmierceniu przez lekarza weterynarii - informuje GDOŚ.
Link: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zmiany-dla-wlascicieli-ogrodkow-od-2-sierpnia-mozliwe-kary/lcz6hhp