Partner: Logo KobietaXL.pl

Odważnie siej swój owies

Karol był samotnym chłopcem. Jego matka, królowa Elżbieta oraz ojciec książę Filip, przytłoczeni obowiązkami, jakie niesie za sobą reprezentowanie Korony Brytyjskiej, nie mieli dla małego synka czasu. Karol miał zaledwie trzy lata, gdy zmarł jego dziadek ze strony matki, król Jerzy VI. Jego dziadek ze strony ojca, książę Andrzej z Grecji i Danii, zmarł cztery lata przed jego urodzinami. Tę bolesną lukę w dziecięcym wychowaniu wypełnił lord Mountbatten, stryjeczny dziadek, który oprócz niezwykłych dokonań podczas II wojny światowej, był znany z romansów, a nawet ekscesów na tle seksualnym. Dla przyszłego króla Wielkiej Brytanii, był „połączeniem dziadka, ojca, brat i przyjaciela”, jak podkreślał książę Karol udzielając wywiadów wielu brytyjskim mediom.

W tamtych czasach, na dworze królewskim i w kręgach arystokratycznych Wielkiej Brytanii, hołdowano zasadzie „zimnego wychowu” dzieci. Kiedy Karol miał zaledwie dziewięć lat, został przeniesiony do Cheam School w Hampshire, gdzie czuł się bardzo samotny. Często płakał, a jedynym pocieszeniem chłopca był pluszowy miś. To wtedy w jego życiu zagościł lord, choćby prenumerując specjalnie dla niego magazyn Eagle, dziecięcy komiks, który Karol trzymał do 15 roku życia. "Wujek Dickie", jak nazywał go Karol, był przy nim zawsze. Na dziewiąte urodziny jego hojny „dziadek” dał mu rower, a na Boże Narodzenie w 1961 roku, jedną z pierwszych elektrycznych szczoteczek do zębów. Lepszą, niż Karol otrzymał od własnego ojca, księcia Filipa. W przeciwieństwie do własnej matki i ojca, lord pojawił się gdy książę zdawał maturę Dartmouth w 1971 roku.

Lord Mountbatten nie tylko dawał dorastającemu chłopcu subtelne rady, jak napisał Andrew Lownie, autor książki „The Mountbattens: Their Lives and Love”, angażował się we wszystko, co tylko dotyczyło Karola. Starał się zmusić Królową Elżbietę i jej męża księcia Filipa, aby „naprawili” uszy syna. Jak sam powiedział Karolowi: „Nie możesz być królem z takimi uszami”. Ale rodzina królewska nie ugięła się tym naciskom. Uszy zostały w naturalnym kształcie.

Nic dziwnego, że gdy młody książę Karol dojrzał, to właśnie w sprawach damsko-męskich, jego powiernikiem stał się lord Mountbatten, a nie jego ojciec. W Walentynki 1974 roku, gdy Karol osiągnął 25 lat, radził swojemu siostrzeńcowi, aby miał tyle kochanek ile zdoła. „W takim przypadku jak twój, mężczyzna powinien się wykazać odwagą i mieć jak najwięcej romansów, zanim się ustatkuje.” Inna słynna rada lorda brzmiała, aby Karol „odważnie rozsiewał swój dziki owies”, jak najczęściej może, dopóki się nie ożeni. Lord przekonywał go, by gdy już wysieje odpowiednią ilość owsa i osiągnie dojrzały wiek, wziął za żonę odpowiednią, atrakcyjną i słodką dziewczynę, zanim spotka kogoś innego, w kim mógłby się zakochać.

Książę traktował bardzo poważnie wskazówki swego mentora. „Podziwiam go prawie najbardziej niż ktokolwiek innego, kogo znam” - cytowano jego słowa w mediach.

 

Książe Karol/wikipedia domena publiczna
 

 

Aniołki Charilego

Książę Karol, zgodnie z radami lord Mountbattena, planował się ożenić w wieku 30 lat, ale przyznał, że znalezienie odpowiedniej żony będzie wyzwaniem.

- To oczywiście bardzo trudne, bo trzeba pamiętać, że kiedy się żenisz, to na moim miejscu, poślubiasz kogoś, kto być może pewnego dnia zostanie królową – mówił w swoim pierwszym wywiadzie telewizyjnym dla BBC w 1969 roku.

W latach 70 – tych, protokół obowiązujący w Królestwie stanowił, że odpowiednią panną młodą dla następcy tronu mogła być albo zagraniczna księżniczka, albo córka starszego brytyjskiego arystokraty. To mocno ograniczało możliwości przyszłego króla.

Tak więc książę romansował, tak jak planował. Zanim wziął ślub, wdał się serię romansów z ponad 20 utytułowanymi, arystokratycznymi dziewczynami. I kilkoma z „ludu”.

Z pozoru wydawało się, że nieśmiały i niezdarny w kontaktach towarzyskich, z odstającymi uszami i cofniętą brodą, książę Karol nie był typowym materiałem na Casanovę. Jednak podczas jego studiów w Cambridge okazało się, że ma świetny kontakt z płcią przeciwną.

Wszystkie dziewczyny, z którymi spotykał się młody książę Karol, stawały się natychmiast sławne i lądowały w nagłówkach brytyjskich dzienników. Nazywano je „Aniołkami Charliego” – pisał brytyjski Tatler.

W wieku 19 lat książę przeżył swój pierwszy, poważny romans z Lucią Santa Cruz, córką ambasadora Chile w Londynie. Ponoć to lord „Rab” Butler, rektor Trinity College, gdzie książę studiował, podrzucił Lucii klucz do swojej loży, aby mogła być razem z Karolem. Tak rozpoczął się romantyczny związek, który trwał od 1968 do 1970 roku. Po rozstaniu pozostali przyjaciółmi, Lucia była nawet zaproszona na drugi ślub Karola.

Lady Dale „Knaga” Tryton, była uznawana za kolejną z dziewczyn, które przespały się z Karolem. Kochankowie również zostali przyjaciółmi, w 1973 roku Dale wyszła za Anthony'ego Tryona, trzeciego barona Tryona.

W drugim roku studiów w Cambridge, książę Karol odbył szkolenie w RAF-ie. W marcu 1971 roku poleciał na szkolenie pilota odrzutowca do College Cranwell.

Po tym kursie poszedł w ślady ojca i dziadka i rozpoczął karierę w marynarce wojennej Royal Naval College Dartmouth. W latach 1971–1974 służył na niszczycielu rakietowym HMS Norfolk oraz fregatach HMS Minerva i HMS Jupiter. Gdy jego okręt dotarł do San Diego w Kalifornii, Karol poznał Laurę Jo Watkins. Była córką amerykańskiego admirała, który nie mógł przybyć na przyjęcie powitalne i wysłał ją zamiast siebie. Piękna jasnowłosa Laura Jo wielokrotnie spotykała się z Karolem, niestety, jako katoliczka nigdy nie była odpowiednią kandydatką na królewską żonę.

W 1974 roku książę uzyskał kwalifikacje pilota śmigłowca, a następnie dołączył do 845. Eskadry Lotnictwa Morskiego, operującej na pokładzie HMS Hermes.

W lutym 1976 roku objął dowództwo nad przybrzeżnym niszczycielem min HMS Bronington na ostatnie dziesięć miesięcy czynnej służby.

Podczas pobytu w Bronington spotykał się z recepcjonistką brytyjskiego konsulatu w Montrealu, Janet Jenkins. Była jego sekretną kochanką i powiernicą przez całe lata 70 -te. Plotki głoszą, że po zerwaniu, spotkali się ponownie, po ślubie Karola z lady Dianą.

Wśród wymienianych „Aniołków Charliego” znalazła się Sibylla Dorman, córka gubernatora Malty, Cindy Buxton, córka lorda Buxtona z Alsy, założyciela telewizji Anglia TV. Obecnie ceniona autorka filmów dokumentalnych o dzikiej przyrodzie.

Potem była Jane Wellesley, córka księcia Wellingtona, rzeczniczka prasowa BBC, która założyła własną filmową firmę produkcyjną.

 


Polowanie na terenach łowieckich

Zdaniem oczarowanych przez księcia kobiet, Karol uwodził je niekończącymi się nocnymi telefonami i znakomitym poczuciem humoru.

Książę Karol poszukiwał „miłości” w okolicach wielu królewskich, wiejskich posiadłości rozsianych w Wielkiej Brytanii. Arystokratki, z którymi rezydował na tych terenach, dawały gwarancje, że ich spotkania pozostaną dyskretne, nawet po dziesięcioleciach. Jak plotkuje brytyjska prasa, zalecał się do lady Jane Grosvenor, córki księcia Westminsteru i lady Camilli Fane, córki hrabiego Westmorland. Romansował z córką księcia Grafton i lady Henrietta Fitzroy, której matka była damą dworu królowej. Zalecał się również do lady Angeli Nevill, której ojciec był prywatnym sekretarzem księcia Filipa i lady Sarah Spencer, starszej siostry jego przyszłej żony, Diany. Kolejną wybranką była urodziwa i świetnie wychowana lady Davina Sheffield, wnuczka magnata ICI, lorda McGowana. Niestety odpadła z listy ewentualnych kandydatek na żonę, gdy okazało się, że dzieliła wcześniej mieszkanie z chłopakiem. Coś takiego było wtedy niewybaczalne u kandydatki na księżną Walii.

Wśród kobiet Karola znalazła się Fiona Cottrell, była modelka glamour, która kilka lat wcześniej pozowała w Penthouse.

Kiedy książę skończył 30 lat, spotykał się z 24-letnią It Girl, czyli Sabriną Guinness. Był zakochany, lecz książę Filip zakazał tego romansu. Dziewczyna spotykała się wcześniej z Mickiem Jaggerem, Jackiem Nicholsonem i Rodem Stewartem. Gdy Karol zaprosił ją do pałacu w Balmoral, królowa Elżbieta podobno na nią warknęła: „Nie siadaj tam, to krzesło królowej Wiktorii”!

Lord Mountbatten wpajał swemu podopiecznemu przekonanie, że o ile arystokrata powinien mieć przedmałżeńskie doświadczenia, to dla kobiet jest to wykluczone, bo po ślubie mają cieszyć się nieskazitelną przeszłością i szacunkiem. Często straszył i porównywał Karola, romansującego z mężatkami, do ostatniego księcia Walii - króla Edwarda VIII. Ten wyklęty król zrzekł się tronu z miłości, wybierając małżeństwo z amerykańską rozwódką Wallis Simpson. Abdykacja spowodowała skandal i kryzys konstytucyjny, którego Mountbatten chciał uniknąć w wypadku Karola. Lord był bardzo oddany tradycji Brytyjskiej Korony.

 

Czas naglił i poddani też

Karol miał już 31 lat, presja by się ustatkował i spłodził następców tronu rosła. W końcu zdecydował się poprosić o rękę jedną ze swoich Aniołków Charliego. Wybranką okazała się Amanda Knatchbull, miała kwalifikacje wymagane na królewskim dworze. Byłą córka lorda i lady Brabourne oraz wnuczką ukochanego mentora Karola lorda Mountbattena. Znali się z dzieciństwa. Za tym mariażem stał lord, który od lat marzył, by jego wnuczka zasiadła w przyszłości na tronie królestwa. Książę Karol dostrzegł jej urodę w 1973 roku, gdy miała 15 lat, napisał do Mountbattena „Muszę powiedzieć, że Amanda naprawdę wyrosła na bardzo ładną dziewczynę — bardzo niepokojące”. Jej rodzice nie chcieli zmuszać młodej dziewczyny do poważnych związków. Gdy miała 17 lat odmówili podstępnej propozycji lorda i jej dziadka, by Amanda towarzyszyła Karolowi w oficjalnej podróży do Indii w 1980 roku. Gdy Amanda miała już 21 lat, książę Karol oświadczył się jej. - Jaki zabawny pomysł – stwierdziła dziewczyna i grzecznie odmówiła.

Wspominając tę propozycję, Amanda przyznawała, że była bardzo zestresowana - Miałam okropny obraz konieczności spotkania się z Królową przy śniadaniu. Co ona powie? O co mnie zapyta po nocy z jej synem? – miała stwierdzić.

W tym czasie książę już znał kobietę, w której był zakochany, ale los ich rozdzielił. To była Camilla Shand, poznali się gdy byłą panną, lecz już związaną z oficerem Andrew Parkerem Bowlesem. Zerwali w 1970 roku, bo mężczyzna zalecał się do siostry Karola, księżniczki Anny. Na krótki czas Karol i Camilla stali się parą.

Związek był wyraźnie poważny. Charles poznał rodzinę Camilli, a ona poznała część jego rodziny. Na początku 1973 roku sprawy się skomplikowały, ponieważ Karol został wysłany za granicę w ramach Royal Navy. Wkrótce zerwali, a Camilla ogłosiła swoje zaręczyny z wcześniejszym narzeczonym Andrew Parkerem Bowlesem. Dla księcia to był cios, napisał wtedy do lorda „Przypuszczam, że uczucie pustki w końcu minie”. Zostali z Camillą przyjaciółmi, jak się później okazało na zawsze.

 

Cios i pocieszenie w małżeństwie

Tragedią w życiu Karola okazało się morderstwo lorda Mountbattena w 1979 roku, którego dokonała IRA.

Lord zginął, gdy bomba podłożona na jego łodzi rybackiej przez bojówki IRA eksplodowała, zabijając jego, jego wnuka Nicholasa, a także młodego członka załogi o imieniu Paul. Ofiarą była także wdowa lady Brabourne, zmarła następnego dnia z powodu odniesionych obrażeń. IRA określiła zabójstwo u wybrzeży Irlandii jako „egzekucję”.

Książę Karol napisał tego dnia w swoim dzienniku (27 sierpnia): „Straciłem kogoś nieskończenie wyjątkowego w moim życiu; kogoś, kto okazywał mi ogromne uczucie, który mówił mi nieprzyjemne rzeczy, których szczególnie nie chciałem usłyszeć, kto dawał pochwałę tam, gdzie jest to należne, a także krytykę; kogoś, komu wiedziałem, że mogę zwierzyć wszystko i od którego otrzymam najmądrzejsze rady.

W jakiś niezwykły sposób połączył rolę dziadka, wujka, ojca, brata i przyjaciela, a ja zawsze będę dozgonnie wdzięczny, że miałem szczęście, że poznałem go tak długo, jak ja. Życie nigdy nie będzie takie samo, jak teraz odszedł”.

Król Karol III/ wikipedia 	https://www.gov.uk/government/speeches/the-kings-speech-2024


Zaledwie kilka miesięcy po śmierci lorda, książę Karol spotkał lady Dianę Spencer, która spełniła wszystkie warunki jakie ustalił nieżyjący już Mountbatten. Zastosował się do jego życzeń, oświadczył się i został przyjęty. Spłodził dwóch synów, następców tronu. Ale zakazana miłość do mężatki Camilli okazały się silniejsze. Na szczęście, dla niego, czasy się już zmieniły, a on został królem, mimo rozwodu. Jego pierwsza żona już nie żyła.

 

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=d79bspcTw_M

https://www.bbc.com/news/uk-32811974

https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/a14409174/lord-mountbatten-uncle-dickie-the-crown/

https://www.tatler.com/gallery/prince-charles-ex-girlfriends

https://www.cosmopolitan.com/entertainment/celebs/a41830482/king-charles-girlfriend-dating-history/

https://en.wikipedia.org/wiki/Lord_Mountbatten

https://www.express.co.uk/news/royal/1761124/lord-mountbatten-king-charles-relationship-spt

https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_III

 

Tagi:

historia ,  król , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót