Czaszka za 50 dolarów
Niedawno światowe media obiegła bulwersująca wiadomość, o tym, że 52 letnia właścicielka antykwariatu Kymberlee Schopper z Orange City na Florydzie, handlowała ludzkimi szczątkami.
Kości, bo w takim asortymencie się specjalizowała, sprzedawała w Internecie na platformie Facebook Marketplace. O sprzedaży ludzkich kości doniosła władzom inna mieszkanka miasta, która zauważyła w Internecie ogłoszenie o sprzedaży ludzkich szczątków.
Makabryczna bizneswoman została zatrzymana w ramach śledztwa, które było prowadzone od 2023 roku. To część szerszego dochodzenia amerykańskich służb, w sprawie handlu ludzkimi organami, tkankami oraz kośćmi. Funkcjonariusze śledzili poczynania tego antykwariatu przez wiele miesięcy. Podczas dochodzenia stwierdzili, że sklep wystawił na sprzedaż sześć nielegalnych pozycji, były to m.in. dwie niekompletne ludzkie czaszki, żebro oraz obojczyk. Każdy, z tych ludzkich elementów, był wyceniony na kilkadziesiąt dolarów. W sumie kwota uzyskana ze sprzedaży wyniosła 850 dolarów.
Podczas przesłuchania 33-letniej partnerki biznesowej Kimberlee, Ashely Lelesi, detektywi usłyszeli, że antykwariat od lat zajmuje się sprzedażą ludzkich szczątków. Prowadzące biznes kobiety nie miały pojęcia, że jest to nielegalne. Jak obie przyznały, towar oferowali im "prywatni sprzedawcy". Panie prowadziły dokumentację zakupów, gdzie skrupulatnie odnotowywały jakie szczątki ludzkie nabyły i za ile. Na przykład cena za dwa fragmenty czaszki opiewała na 90 dolarów, w tym jedna z czaszek była droższa bo jej cena wyniosła 50 dolarów. Kompletna czaszka kosztowała 600 dolarów, obojczyk i łopatka 90 dolarów, żebro 35 dolarów, kręgi oszacowano na 35 dolarów.
Obie właścicielki, twierdziły że ich działania odbywały się w dobrej wierze. Według nich służyły nauce, kości które sprzedawały były modelami edukacyjnymi.
Kapitan policji Orange City, Sherif El-Shami, powiedział dziennikarzom, że sprzedaż jakichkolwiek szczątków ludzkich jest na Florydzie nielegalna.
Starszą właścicielkę antykwariatu zatrzymano. Po skonfiskowaniu kości, biuro medycyny sądowej przeprowadziło badania i ustaliło, że są to prawdopodobnie znaleziska archeologiczne, datowane na od 100 do 500 lat wstecz. Schopper została wypuszczona za kucją, otrzymała zarzuty zakupu i sprzedaży szczątków ludzkich, prawdopodobnie takie same oskarżenie otrzyma jej wspólniczka Ashely Lelesi. Posiadane przez nich kości zostały zatrzymane.
Pośmiertna zemsta na matce
Facebook Marketplace wyróżnia się tym, że na tej platformie odbywają się na niej bardzo egzotyczne transakcje. Dwa lata temu, Amerykanin Chris Brown wystawił tam na sprzedaż prochy swojej matki. Fiolkę z pozostałościami rodzicielki wycenił na 30 dolarów, czyli około 130 złotych. W swoim ogłoszeniu napisał, że za dodatkową opłatą w kwocie 5 dolarów, dołączy opis swoich relacji ze zmarłą matką. Znaleźli się chętni na taki zakup. Byli to tiktokerzy Mark i Lauren, zaintrygowani dopytywali syna, dlaczego handluje szczątkami zmarłej matki? Dowiedzieli się, że bardzo jej nie lubił. Gdy chcieli poznać tę historię Chris stwierdził "Nie będę przecież rozgrzebywać traumy za darmo".
Podobno zmarła miała znęcać się nad synem fizycznie i psychicznie. Po jej śmierci w sąsiedztwie urny z jej prochami czuł się nieswojo. Rozmyślał co zrobić, czy nie wyrzucić prochów do kosza na śmieci, lub nie spłukać w zlewie. Ostatecznie wystawił tę niezwykłą ofertę na Marketplace.
Brown przyznał w rozmowie z tiktokerami, że poczuł ulgę gdy sprzedał prochy matki. "Wszyscy mówią, że zmarłym należy przebaczać tylko dlatego, że nie żyją. Niby dlaczego? Kiedy żyła, nie próbowała niczego naprawić" – podsumował.
Rabunki grobowe w Australii
Ponieważ na Antypodach wzrasta ilość kolekcjonerów kości, rośnie tak zwana przestępczość rabunków grobowych. Handel kradzionymi szczątkami ludzi odbywa się w Internecie. Oczywiście w Australii to przestępstwo, mimo to kolekcjonerzy kości i ich dostawcy wykorzystują luki prawne. Jedna ze sztuczek jakie stosują, to sprzedaż zdjęcia szczątków, nabywca oprócz fotografii otrzymuje potem kości jako „prezent”.
Dr Damien Huffer, honorowy pracownik naukowy na University of Queensland i współzałożyciel Alliance to Counter Crime Online, uważa, że niektórzy zbieracze mają makabryczne kolekcje, które mogą rywalizować z muzeami, a prawo w Australii nie jest wystarczające, aby ten proceder ukrócić. Co ich napędza? Poczucie władzy i kontrola nad zmarłymi, uważa naukowiec.
Wśród oferowanych ludzkich szczątek, występują nie tylko szkielety. Dr Damien Huffer twierdzi, że sprzedawane są również „mokre okazy”, takie jak plastry narządów. Jego zdaniem, kości które są w nielegalnym obrocie handlowym w Australii, mają po kilkadziesiąt lat. Większość pochodzi z Indii, Bangladeszu i innych azjatyckich krajów. To zwłoki ludzi z najbiedniejszych kast, którymi po śmierci nikt się nie interesował. Trafiały do Australii za grosze, jako materiał do badań naukowych i jako okazy edukacyjne dla przyszłych lekarzy.
Aktualnie policja z Australii Południowej prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomej sprzedaży ludzkich czaszek przez handlarzy. Za jedną „medyczną czaszkę” handlarze brali 600 dolarów. Takich transakcji było więcej.
Skandal w kostnicy Harvardu
W czerwcu 2023 r. Cedric Lodge kierownik kostnicy Harvard Medical School, jego żona oraz trzy inne osoby, zostały oskarżone o spisek dotyczący handlu zwłokami. Proceder miał charakter międzynarodowy. Szef kostnicy posiadał nieograniczony dostęp do zwłok, przekazanych uczelni za życia ich właścicieli, na potrzeby badań naukowych. Wykorzystując swoją pozycję w placówce rzekomo sprzedawał ludzkie części ciała w Internecie. Lodge pracował jako kierownik kostnicy w ramach Anatomical Gift Program w Harvard Medical School od 1995 r. Gdy sprawa wyszła na jaw, 6 maja 2023 r. został natychmiast zwolniony. Wybuchł skandal. Prokuratura oskarżyła go o spisek i międzystanowy transport skradzionych towarów. Proceder miał trwać od 2018 do 2022 r. Lodge rzekomo dostarczał klientom szczątki ludzkie pocztą. Niektórzy z nabywców specjalnie przybywali do kostnicy Harvardu, by osobiście odebrać „towar”. W nielegalnej ofercie sprzedanych części ciała znajdowały się głowy, mózgi, skóra, kości, organy wewnętrzne i inne części ciała człowieka. Raporty policji wykazały, że sprzedawano także ciała martwych dzieci, przeznaczone do kremacji.
Detektywi ruszyli śladem kupujących szczątki zmarłych. Na Istagramie natrafili jednego z nabywców chwalącego się zdjęciem prawdziwej ludzkiej czaszki. Inny pokazywał ludzką skórę, którą zamierzał spreparować.
Lodge nie przyznał się do winy. W zeszłym roku wniósł pozew o oddalenie zarzutów, argumentując, że szczątki ludzkie nie są klasyfikowane jako „towary, towary handlowe, papiery wartościowe lub pieniądze”, a zatem ich sprzedaż nie może być obciążona na podstawie prawa Stanów Zjednoczonych. Patrick A. Casey, prawnik Lodge'a, napisał, że szczątki nie są „własnością osobistą”, tłumaczył również, że zarzut nielegalnego przewozu towarów powinien zostać oddalony, ponieważ szczątki „nie mają żadnej wartości odszkodowawczej”. Proces sądowy jeszcze trwa.
Dziekan Wydziału Lekarskiego na Harvardzie George Q. Daley we wpisie zatytułowanym „Odrażająca zdrada”, potępił zbrodnię jako „zdradę” szkoły i darczyńców. Harvard powołał zewnętrzny zespół ekspertów w celu oceny programu oddawania ciał na cele naukowe i polityki dotyczącej uczelnianych kostnic.
Źródła:
https://www.nbcnews.com/news/us-news/florida-woman-charged-selling-human-bones-facebook-marketplace-rcna201145
https://www.youtube.com/watch?v=oKXryChcATI
https://www.thecrimson.com/article/2025/3/11/hms-morgue-motion-dismiss/
https://www.theguardian.com/australia-news/2024/oct/20/human-bone-trading-australia-grave-robberies-ntwnfb
https://www.pap.pl/aktualnosci/usa-media-kobieta-sprzedawala-ludzkie-kosci-w-internecie
https://mynbc15.com/news/nation-world/human-remains-facebook-marketplace-selling-sold-sell-bones-fragments-bone-skull-online-business-store-curio-shop-wonderland-illegal-sale-arrest-police-investigation-buy-buying-years-tissue
https://lawandcrime.com/crime/bones-for-sale-florida-woman-busted-for-selling-genuine-human-remains-on-facebook-marketplace-and-tried-to-claim-them-as-educational-models-police-say/
https://www.youtube.com/watch?v=-6S5zUKOmxY
https://www.tiktok.com/@laurenthemortician?referer_url=vibez.pl%2Fmyimpact%2Fzrobila-opening-ludzkich-prochow-na-tiktoku-cena-zaskakuje-6951390345808736a&refer=embed&embed_source=121374463%2C121468991%2C121439635%2C121433650%2C121404358%2C121497414%2C121477481%2C121351166%2C121487028%2C73347567%2C121331973%2C120811592%2C120810756%2C121503376%3Bnull%3Bembed_name&referer_video_id=7286110400398069034