Do objawów, które mogą wskazywać, że kolano zaczyna szwankować, zaliczymy ból, obrzęk, trzeszczenia, uczucie tarcia lub sztywności, ograniczenie ruchomości, blokowanie się czy uciekanie kolana. Jeśli któryś z tych objawów wystąpi należy zgłosić się do lekarza.
Dbać o kolana powinno się każdego dnia żeby uniknąć problemów ze stawami. Oto kilka praktycznych wskazówek:
1. Rozgrzewka
Rozgrzewka powinna być wykonana przed każdą aktywnością fizyczną, a nie tylko przed treningiem sportowym. Idziesz pracować w ogrodzie albo zabierasz się za jakieś olbrzymie porządki rozgrzej swoje stawy zanim przystąpisz do dzieła. Możliwe, że uchroni cie to przed kontuzją. Pamiętaj o rozciąganiu przed i po treningu.
2. Regularne ćwiczenia
Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na całe twoje ciało. Ćwiczone stawy i mięśnie są silniejsze i bardziej elastyczne dzięki czemu twoje kolano jest bardziej chronione. Pamiętaj żeby zawsze dobierać rodzaj i intensywność wysiłku adekwatnie do swoich możliwości. Unikaj tych aktywności, które wywołują ból lub obrzęk. Jeśli wystąpią w trakcie, nie bagatelizuj tego sygnału - najlepiej przerwij trening.
3. Prawidłowa masa ciała
Każdy dodatkowy kilogram ciała to dodatkowe obciążenie dla kolan. Nadwaga powoduje nadmierne obciążenie stawów, przez co szybciej się "zużywają". Dlatego jeśli chcesz zachować sprawność na lata staraj się utrzymać prawidłową masę ciała zgodną z indeksem BMI.
4. Odpowiednie obuwie
Dobre buty mają olbrzymie znaczenie w profilaktyce schorzeń stawu kolanowego. Kolano nie lubi niestabilnego obuwia czy wysokich obcasów szczególnie gdy spędza się na nogach większą część dnia. Odpowiednio dobrane obuwie lub korzystanie z wkładek ortopedycznych będą chronić staw kolanowy, a dodatkowo mogą zamortyzować wstrząsy podczas poruszania się.
Ćwiczenia korzystne dla stawu kolanowego
1. Wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda
Usiądź wyprostowany na krześle, stopy powinny stać stabilnie na ziemi. Unieś jedną nogą tak aby wyprostowała się w kolanie, stopa na siebie, napnij mocno mięsień uda i przytrzymaj 3 sekundy.
2. Stabilizacja kolana
Usiądź wyprostowany na krześle. Pod jedna stopę włóż niedużą piłkę i lekko ją dociśnij. Przesuwaj piłkę stopą w przód i w tył pilnując aby kolano nie uciekało do środka (ma być zachowana oś biodro-kolano-stopa)
3. Przysiady
To najprostsze zadanie wzmocni mięśnie nóg oraz pośladków. Ustaw kolana szerzej niż biodra, ręce trzymaj przed sobą i wykonaj przysiad. Pamiętaj żeby kolana nie uciekały do środka i nie wysuwały się za stopę.