W Polsce jest to również coraz większy problem. Jak podaje medonet - 61 proc. Polaków ma problem z nadmierną masą ciała (74 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet).46 proc. mężczyzn i 29 proc. kobiet ma nadwagę, a 28 proc. mężczyzn i 21 kobiet cierpi na otyłość.
Amerykańscy badacze w ramach grantu z Institute for Public Health and Water Research, podawali osobom wodę przed posiłkiem. Ich celem było ustalenie, czy spożycie wody przed posiłkiem ułatwia utratę wagi u osób dorosłych z nadwagą / otyłością w średnim i starszym wieku oraz określenie, czy spożywanie wody przed posiłkiem prowadzi do zmniejszenia posiłku również po 12-tygodniowym okresie zwiększonego spożycia wody.
Dorosłych podzielona na dwie grupy, tych którzy pili wodę przed posiłkami i grupę bez wody.
Kaloryczność posiłku oceniano przy każdym posiłku testowym, a masę ciała oceniano co tydzień przez 12 tygodni. Utrata masy ciała była o ok. 2 kg większa w grupie pijącej wodę niż w grupie bez wody, a grupa pijąca wodę wykazywała o 44% większy spadek masy w ciągu 12 tygodni niż w grupie bez wody. Tak więc, w połączeniu z dietą niskokaloryczną, spożywanie 500 ml wody przed każdym głównym posiłkiem prowadzi do większej utraty wagi niż sama dieta niskokaloryczna u osób w średnim i starszym wieku.
Badania są ważne, bo osoby dorosłe w średnim i starszym wieku (w wieku ≥ 40 lat) są narażone na zwiększone ryzyko otyłości, aż około 70% w tym segmencie populacji ma obecnie nadwagę lub otyłość . Przyrost masy ciała związany z wiekiem można przypisać kilku czynnikom, w tym zmniejszeniu wydatku energetycznego, zmniejszeniu zapotrzebowania na energię oraz zwiększonej podatności na nadmierne przyswajanie kalorii. Otyłość wśród osób starszych wiąże się z upośledzeniem funkcji fizycznych, zwiększoną zachorowalnością i śmiertelnością oraz większymi kosztami opieki zdrowotnej. Zatem określenie skutecznych strategii kontroli wagi dla osób w średnim i starszym wieku ma istotne konsekwencje dla zdrowia publicznego.
Zwiększenie dziennego spożycia wody jest powszechnie uznawane za strategię odchudzania w społeczeństwie, ale jest zaskakująco mało danych potwierdzających tę praktykę.
Przetestowano więc hipotezę, że spożycie wody przed jedzeniem prowadziłoby do większej utraty wagi u starszych osób z nadwagą i otyłością stosujących dietę niskokaloryczną. Ta strategia może pomóc w zwiększeniu sytości, promując w ten sposób zmniejszenie wartości energetycznej posiłku. Przyszłe badania, na większej populacji, są potrzebne, aby potwierdzić ustalenia, a także określić, jak długo utrzymuje się ostra redukcja wartości energetycznej posiłku po spożyciu wody.
źródło https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2859815/