Pisałyśmy o tym, jak cukier uzależnia. Dziś mówimy, jak powoli eliminować go z naszej diety. Zanim dowiesz się w jaki sposób walczyć z cukrem, pamiętaj że walka z każdym nałogiem wymaga czasu. Bądź cierpliwa, ale zawzięta. Pamiętaj, że to uzależnienie i nie ma tu miejsca na rozważania w stylu "jak raz zjem to mi nie zaszkodzi". Zaszkodzi i zrujnuje twój cały plan. Ćwicz silną wolę i nie daj się, a już niedługo przekonasz się ile korzyści i radości dała ci wygrana.
KROK 1. NIE OGLĄDAJ JEDZENIA. Będzie to trudne w dobie takich portali jak facebook czy instagram, ale badania dowodzą, że osoby które częściej oglądają smaczne i pięknie wyglądające jedzenie zarówno na stronach internetowych jak w magazynach czy filmach równie częściej po nie sięgają. Staraj się unikać takiej aktywności.
KROK 2. UNIKAJ JEDZENIA POD WPŁYWEM EMOCJI. Kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji niezależnie czy tych pozytywnych czy negatywnych spożywamy znacznie więcej cukru. Postaraj się trzymać z daleka od lodówki i sklepów spożywczych kiedy jesteś, albo zbyt szczęśliwa, albo zbyt smutna. Zwłaszcza smutna- cukier sprawia, że nasz mózg szybko uwalnia serotoninę ten sam hornon szczęścia wydzielany jest podczas seksu. Kiedy jest nam źle nasza ochota na cukier wzrasta.
KROK 3. ZJADAJ TRZY POSIŁKI O REGULARNEJ PORZE. Jeśli chcesz zakończyć swój związek z cukrem to bardzo ważny krok. Regularne posiłki powinny składać się z najważniejszych składników odżywczych (pamiętaj, że 1/3 twojego posiłku powinny stanowić warzywa) takich jak błonnik, białka, witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Regularne posiłki obfite w niezbędne składniki odżywcze pomogą ci zachować poziom cukru we krwi w normie przez co zlikwidują twoją nieustanną ochotę na słodkości.
KROK 4. PRZESTAW SIĘ NA ZDROWE TŁUSZCZE. Te dobre dla twojego organizmu spowodują, nie będziesz potrzebowała ogromnej ilości węglowodanów, które są źródłem cukrów. Tłuszcze nienasycone znajdziesz zwłaszcza w owocach morza i rybach morskich.
KROK 5. NIE GŁODUJ. Nie pozwól doprowadzić do tego, że twój organizm będzie tak głodny, że zaraz rzuci się na wszystko co znajdzie się w zasięgu twojęgo wzroku i węchu. Twoje posiłki nie mogą być zbyt małe. Jedz tyle, aby wszystkie składniki pokarmowe wypełniły twój żołądek, nie znajdziesz wówczas w nim miejsca na cukier.
KROK 6. ĆWICZ REGULARNIE. Aktywność fizyczna zmniejsza zapotrzebowanie na cukier ponieważ pozwala na utrzymanie stałego, prawidłowego poziomu cukru we krwi.
KROK 7. UNIKAJ WĘGLOWODANÓW PROSTYCH. Istnieją produkty, które pomimo tego, że nie są bezpośrednim żródłem cukru, mogą zawierać go bardzo dużo. Spożywane w nadmiarze są główną przyczyną takich chorób cywilizacyjnych jak np. otyłość, cukrzyca czy miażdżyca. Aż uzyskasz kontrolę nad swoim uzależnieniem od cukru unikaj takich produktów jak napoje gazowane, białe pieczywo oraz biały makaron.