Partner: Logo KobietaXL.pl

Intensywnie ćwicząc, oczekujemy zazwyczaj szybkiej poprawy figury. Jeśli nie widzimy wymarzonego efektu, czujemy się źle i tracimy motywację. A spadek motywacji przeszkadza szczególnie na początku programu treningowego. Badanie przeprowadzone na irlandzkim Queen’s of University Belfast podpowiada, jak podtrzymać zaangażowanie w tym trudnym okresie.

Do badania zaproszono osoby prowadzące siedzący tryb życia. Ochotnicy przez dwa tygodnie oddawali się aktywności zaleconej przez badaczy: część ćwiczyła na siłowni, reszta w tym czasie czytała książki. Zarówno przed przystąpieniem do obu programów, jak i bezpośrednio po ich ukończeniu badani byli ważeni. Poza tym pytano ich m.in. o satysfakcję ze swojej wagi i poczucie własnej atrakcyjności fizycznej.

Dokładna analiza wahań wskazówki wagi pokazała, że obiektywne parametry się nie zmieniły ani w wypadku czytających, ani ćwiczących.

Efekty treningu leżały głębiej. Okazało się, że obraz ciała badanych po dwóch tygodniach ćwiczeń był znacznie bardziej pozytywny niż przed przystąpieniem do programu. Natomiast w przypadku czytających nie było żadnej różnicy. „Powstrzymanie się przed ciągłym kontrolowaniem wagi może pomóc ćwiczącym podczas wczesnych etapów programu treningowego” – sugeruje Katherine Appleton, psycholog zdrowia. Badaczka zauważa, że troska o formę często pociąga za sobą inne zachowania charakterystyczne dla zdrowego trybu życia, takie jak właściwe odżywianie czy wysypianie się. To sprawia, że ​nie tylko fizycznie, ale początkowo przede wszystkim psychicznie czujemy się dużo lepiej.

Appleton dodaje, że duży wkład w kształtowanie obrazu ciała wnosi nie tylko własne postępowanie, ale też wsparcie znajomych i rodziny, które wspomaga motywację oraz poprawia samoocenę. Badanie opisano na łamach „Journal of Health Psychology”.

Małgorzata Ossowiecka https://badania.net/ale-fajnie-wygladam/

ResearchBlogging.org

Więcej informacji:
Appleton, K. (2012). 6 x 40 mins exercise improves body image, even though body weight and shape do not change. Journal of Health Psychology, 18 (1), 110-120 DOI: 10.1177/1359105311434756

 

Artykuł ukazał się również drukiem na łamach majowego numeru magazynu Focus Coaching w dziale Psychopedia.
 
badania

Tagi:

ćwiczenia ,  odchudzanie ,  psychologia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót