Partner: Logo KobietaXL.pl

Nadwaga a trądzik

Wiele badań wskazuje, że zwiększona ilość tkanki tłuszczowej wpływa również na gospodarkę hormonalną. Hormony sterują niemal każdą funkcją naszego organizmu, nie dziw więc, że kiedy coś się dzieje złego w organizmie, od razu widać to na skórze, czy to w postaci ciemnych podkówek pod oczami czy właśnie trądziku. Więcej tkanki tłuszczowej powoduje nadprodukcje androgenów, a te już bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia produkcji łoju. Mieszki łojowe występują wszędzie tam, gdzie występują również mieszki włosowe. Każdego dnia skóra naturalnie produkuje substancje, która ma ją chronić, czyli sebum. Kiedy funkcjonowanie organizmu jest zaburzone, również i ta produkcja jest wzmożona. Skóra się błyszczy i jest niekiedy dość lepka. Łój zalepia pory skóry, a z nimi mieszki łojowe. Substancja gromadzi się, na tym żerują bakterie i w ten sposób powstają stany zapalne. Niekiedy zmiany nie zaogniają się, a przybierają postać grudek.

Jeśli dodatkowo skóra jest zaczerwieniona, szczególnie na policzkach, brodzi i czole, a do tego piecze, swędzi i odczuwasz wzmożone napięcie skóry, może to oznaczać, że chorujesz na trądzik różowaty. Ten rodzaj różni się nieco od trądziku pospolitego, dlatego też jego leczenie przebiega inaczej. W obu jednak przypadkach bardzo ważna jest przede wszystkim dieta oraz prawidłowa pielęgnacja cery. Trądzik nie zależy od wieku. W kolejnych etapach życia przybiera tylko różne formy i tak jak u nastolatków atakuje raczej czoło i policzki, tak u dorosłych skupia się głownie na brodzie. Aby ograniczyć powstawanie wyprysków konieczne jest wyeliminowanie z diety produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. Niekiedy pomaga też zastąpienie mleka i jego pochodnych napojami roślinnymi. Odstawienie fast foodów i wszystkiego, co jest wysoko przetworzone, pomoże nie tylko uporać się z oponką, ale i ukoi cerę. Papierosy i alkohol też wpływają destrukcyjnie na kondycję cery.

W przypadku higieny osobistej wybierajmy produkty delikatne i przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Zbyt intensywne usuwanie sebum ze skóry prowadzi jedynie do tego, że jest podrażniona i będzie je produkować jeszcze intensywniej. Róbmy to z głową. Kosmetyki do mycia twarzy powinny mieć odczyn kwaśny, mydło jest więc niewskazane. Po umyciu twarzy warto użyć toniku, który przywróci prawidłowe pH na skórze. Po tym dla lepszych efektów można zastosować krem na trądzik różowaty, np. z zawartością kwasu azelainowego. Jest to łagodna dla skóry substancja, która nie zatyka porów pozwala je jednak skutecznie oczyścić. Szukasz kremu na trądzik różowaty? Koniecznie sprawdź na stronie http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-rozowaty/

Rogowacenie ciemne

Na skórze mogą pojawiać się ciemniejsze plamy. Jest to związane z gromadzeniem się kreatynocytów, czyli komórek skóry. Kumulują się w różnych miejscach, takich jak pachwiny, pachy czy zgięcia łokci. Przyczyn występowania tej choroby upatruje się w insulinooporności czy otyłości, ale też może wystąpić niezależnie od innych czynników. Mogą one być ze sobą powiązane, ale nie muszą. Występują w każdym wieku. Pozytywną informacją może być to, że w przypadku rogowacenia ciemnego na podłoże otyłości już zredukowanie masy ciała może przyczynić się do ustąpienia objawów, a z pewnością do ich zatrzymania.

Czym są wyprzenie?

Tej nazwy możesz nie znać, jednak prawdopodobnie spotkałaś się z nimi nie raz. Wyprzenie, czyli dosłownie tarcie pomiędzy. Zdarzają się w miejscach, gdzie wilgotna i ciepła skóra trze o siebie. Ta sytuacja ma miejsce na udach, w pachwinach, ale także pod piersiami czy w fałdach brzucha. To nieprzyjemne wrażenie, kiedy w lecie chcesz założyć sukienkę, ale jesteś w pełni świadoma tego, że jest za ciepło na rajstopy a twoje uda będą się nieprzyjemnie o siebie ocierać. W skrajnych przypadkach lub kiedy masz wyjątkowo delikatną skórę w tych miejscach tworzą się ciężko gojące rany. Wyprzenie mogą również przybierać formę zakażeń bakteryjnych czy drożdżowych. W końcu na samej skórze mamy ich pełno. Niekiedy pojawiają się też za uszami czy między palcami stóp.

Pierwszy objawem, na który zwrócić uwagę jest uczucie pieczenia i zaczerwienienie tych miejsc. Pojawia się również świąd, łuszczenie lub wypryski wypełnione ropą lub płynem surowiczym. Oczywistym sposobem jest tu zrzucenie zbędnych kilogramów do poziomu, kiedy skóra nie będzie już tak intensywnie ocierała się o siebie. Do sukienek w letnie dni warto natomiast zakupić opaski na uda. Są wygodne i niewidoczne, a sprawią, że poczujesz się seksownie i pewnie. Dodatkowo koniecznie musisz pamiętać o właściwej higienie. Podobnie jak przy oparzeniach niemowlęcych i tu konieczne jest częste mycie łagodnym kosmetykiem, dokładne osuszanie (najlepiej jednorazowym ręcznikiem) i wietrzenie. Wtedy rany szybko się goją i nie ulegają nadkażeniom. Niekiedy konieczne jest stosowanie dodatkowych leków przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Te powinien przepisać lekarz dermatolog.

Źródła:

Tagi:

nadwaga ,  otyłość ,  dieta ,  trądzik ,  skóra ,  uroda , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót