Partner: Logo KobietaXL.pl

Z owoców morwy robi się soki, dżemy, owoce w puszkach; występują też w formie suszonej.

Świeże owoce morwy składają się w prawie 90% z wody i mają tylko 60 kcal w jednej 140-gramowej porcji. W wersji suszonej zawierają 70% węglowodanów w tym 14% błonnika, 12% białka i 3% tłuszczu. Owoce są przede wszystkim cennym źródłem witaminy C i żelaza – mikroelementów odpowiedzialnych m.in. za zdrowie naczyń krwionośnych, natlenowanie krwi, zdrową skórę oraz odporność. Wśród innych pierwiastków obecnych w morwie wymienić należy też witaminę K1 (krzepnięcie krwi i zdrowie kości), potas (obniżanie ciśnienia i ryzyka chorób serca), witaminę E (zmniejszanie stresu oksydacyjnego, utrzymywanie dobrego wyglądu skóry).

Główne funkcje

Owoce morwy białej zawierają składniki roślinne, które wpływają na ich kolor (oprócz morwy białej jest jeszcze morwa czarna i czerwona) i właściwości zdrowotne, które oferują. W owocach znajduje się najwięcej antocyjanów – antyoksydantów zwalczających oksydację cholesterolu LDL i wykazujących ochronny wpływ na zdrowie serca. W morwie obecna jest rutyna chroniąca przed przewlekłymi chorobami, jak np. rakiem, cukrzycą i chorobami serca oraz mirycetyna wykazująca efekt ochronny przed niektórymi rodzajami raka.

Dzięki obecności antyoksydantów owoce morwy poprawiają profil cholesterolu (obniżają tzw. zły i podnoszą dobry). Zawierają również specjalny związek, który upośledza działanie enzymu w jelitach rozkładającego węglowodany. Dzięki temu po posiłku wchłanianie cukrów następuje powoli i nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny. Z tego powodu owoce morwy białej zalecane są osobom z cukrzycą.

W tradycyjnej chińskiej medycynie morwę traktowano jako skuteczny środek przeciwko rakowi. Przypuszcza się i teraz, że owoce rośliny mogą mieć działanie przeciwrakowe. Zmniejszają one stres oksydacyjny w komórkach i tkankach, który uważa się za czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na raka.

Morwa biała jest szczególnie pomocna przy infekcjach dróg moczowych, ponieważ działa 

moczopędnie i oczyszcza nerki.

Jak używać

Suszone owoce morwy smakują słodko, a dzięki obecności witaminy C są również lekko kwaśne. Ponieważ morwa dodaje siły i witalności stanowi doskonałą przekąskę potreningową. Garść suszonych owoców pomaga regenerować organizm po wyczerpujących treningach. Morwę można dodawać do musli, owsianki lub jogurtu. Dobrze komponuje się z innymi suszonymi owocami i orzechami. Dzięki właściwościom stabilizującym poziom cukru we krwi poleca się ją diabetykom.

Tagi:

odchudzanie ,  zdrowie ,  morwa , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót