Ćwiczenia stymulują przemianę materii, prowadząc do poprawy zdrowia metabolicznego. Od dawna wiadomo, że pora posiłku ma duże znaczenie. Nie było natomiast jasne, czy wpływ wysiłku na metabolizm energetyczny zmienia się w zależności od pory dnia.
Prowadząc badania na myszach zespół prof. Paolo Sassone-Corsi z University of California w Irvine porównywał wpływ wysiłku fizycznego na metabolizm mięśni szkieletowych o różnych porach dnia. Jak się okazało, wysiłek o optymalnej porze - w późnych godzinach porannych - dostarcza więcej tlenu do komórek i ma bardziej odmładzające działanie na organizm.
Naukowcy wykorzystali wysokowydajne metody transkryptomiczne i metabolomiczne, aby zidentyfikować w metabolizmie myszy wyraźne zmiany, które wystąpiły podczas ćwiczeń we wczesnej fazie odpoczynku (wieczorem) lub we wczesnej fazie aktywności (rano). Ćwiczenia rano zwiększyły wykorzystanie węglowodanów i ciał ketonowych, a także nasiliły rozkład tłuszczów i aminokwasów.
Zdaniem autorów uzyskane wyniki mogą się przyczynić do poprawy skuteczności ćwiczeń stosowanych przez pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki