Rozstępy na skórze wyglądają jak brzydkie blizny i pasma pomarszczonej skóry. Na początku są czerwonofioletowe, jest to faza zapalna rozwoju rozstępów. Trwa ok 3 miesięcy. W fazie zanikowej stan zapalny ustępuje, a zmiany z czasem stają się jaśniejsze i mniej widoczne. Rozstępy mogą układać się równolegle lub promieniście względem siebie. Układ promienisty przyjmują najczęściej zmiany wokół pępka, natomiast rozstępy na udach lub plecach układają się równolegle.
Leczenie rozstępów jest bardzo trudne. Zdecydowanie lepiej im zapobiegać niż leczyć. Najlepsze rezultaty można osiągnąć gdy leczenie zostanie podjęte na samym początku ich rozwoju – to znaczy w fazie zapalnej. Łatwiej jest usunąć rozstępy u osób młodych, których skóra ma większe zdolności regeneracyjne.
W walce z rozstępami można wyróżnić dwie strategie. Pierwsza to pobudzanie organizmu do produkcji kolagenu, a druga to złuszczanie naskórka w celu spłycenia zmian i pobudzeniu procesów regeneracyjnych. Podajemy przepis na domowy peeling, który złuszcza i regeneruje naskórek.
Składniki:
- pół filiżanki kawy mielonej.
- dwie łyżki oleju kokosowego.
- łyżka żelu aloesowego
- ciepła woda.
Przygotowanie:
Kawę przesypujemy do małego pojemnika, dodajemy odrobinę ciepłej wody, dokładnie mieszamy. Wody musi być tyle, by powstała gęsta pasta. Rozpuszczamy olej kokosowy w mikrofalówce lub w garnku, dodajemy do pasty, dolewamy żel z aloesu i dokładnie mieszamy.
Miejsce z rozstępami dokładnie myjemy. Nakładamy peeling dokładnie masując skórę okrężnymi ruchami. Przykrywamy folią spożywczą i zostawiamy na 30 minut. Zmywamy ciepła wodą i nakładamy balsam. Zabieg powtarzamy 3 razy w tygodniu.