Wizyta u kosmetyczki? Zbędna!
Pielęgnacja stóp w zimie nie musi oznaczać wizyty u kosmetyczki lub dermatologa. Bardzo często domowe metody są w stanie rozwiązać problem suchości skóry, szorstkości, stworzenia się nieestetycznych skórek i przykrego zapachu. Taki amatorski pedikiur można wykonać w domu, nie wymaga także żadnej wiedzy z zakresu kosmetologii ani też używania drogich kosmetyków lub specjalnych produktów. Wystarczy jedynie przestrzegać jednej, ważnej zasady – jest nią regularność. Tak naprawdę wystarczy raz w tygodniu poświęcić około godziny, aby móc się cieszyć zadbanymi stopami przez cały rok.
Piękne stopy krok po kroku
Cały proces pielęgnacji powinien rozpocząć się od 20-minutowej kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli. Osoby zmagające się z nadmierną potliwością mogą wykorzystać do tego napary z ziół – doskonale sprawdzi się tu tymianek, rumianek, szałwia – lub tez sięgnąć po olejki – odświeżający z eukaliptusa lub odkażający z drzewa herbacianego.
Kiedy skóra stanie się miękka, należy pozbyć się zrogowaciałego naskórka – w tym celu używa się pumeksu. I tutaj warto rozprawić się z mitem pumeksu jako prostokątnej, nieprzyjemnej w użyciu szarej kostki. W drogeriach można znaleźć bardzo dobrej jakości preparaty do pielęgnacji stóp – jak chociażby specjalne pumeksy do stóp w kremie (marki Delia) lub delikatnie złuszczające peelingi (od Evree). W ten sposób pozbywamy się zrogowaciałego naskórka, nie uszkadzając delikatnej powierzchni skóry. Panowie, z natury posiadający o wiele bruszą skórę, powinni sięgnąć po specjalne pilniki elektryczne.
Kolejnym krokiem jest nawilżenie. Stopy osuszamy powolnymi ruchami przy pomocy bawełnianego ręcznika – nie wolno ich mocno szorować ani też pocierać, ponieważ usuwa się w ten sposób barierę lipidową, prowadząc do przesuszenia skóry, a w konsekwencji i do grzybicy. Suche stopy wymagają nawilżenia, jednak należy unikać ciężkich kremów, znacznie lepiej sprawdzą się te delikatnie nawilżające, z dodatkową zawartością mocznika rozpuszczającego martwe komórki i wygładzającego cerę (na przykład od Neutrogeny lub Lirene). Osoby zmagające się z suchością pięt oraz z pękającą skórą powinny sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do takiej specjalnej pielęgnacji, jak chociażby krem na popękane pięty marki School lub Palomy.
Raz w miesiącu zdecyduj się na nałożenie specjalnej maski do stóp – można ją kupić w drogerii lub też przygotować samodzielnie krem-maseczkę. Do zwykłego kremu dodaje się kilka kropel witaminy A i E, nakłada grubą warstwę na stopy a na to skarpetki. Najlepiej jest przespać tak cała noc – rano stopy są gładkie, nawilżone i przyjemne w dotyku. Nieco inny rezultat dają gotowe kosmetyki. Maska do stóp L’Biotica to tak naprawdę specjalne skarpetki nasączone aktywnymi kwasami roślinnymi, które trzyma się na stopach około 60 minut. Po tym czasie w przeciągu siedmiu dni nie wolno wykonywać żadnych mechanicznych peelingów, ponieważ skora na stopach zaczyna się intensywnie złuszczać. Bardzo dobre rezultaty daje maska parafinowa od Bielendy – intensywnie nawilża i tworzy ochronną warstwę na powierzchni skóry.
Domowy pedikiur
Właściwa pielęgnacja stóp sprawi, iż paznokcie będą wyglądać na naturalne i zdrowe, nie będą się kruszyć ani też łamać. Podstawą jest oczywiście nawilżenie skóry wokół paznokci oraz usuniecie skórek – te ostatniej nie zawsze trzeba usuwać mechanicznie, ponieważ mogą nadmiernie odrastać. Problem rozwiąże regularny peeling w połączeniu z użyciem tradycyjnego pumeksu. W okresie zimowym, kiedy nie eksponuje się stóp, należy zrezygnować malowania paznokci, dając czas płytce na regenerację. Wystarczy jedynie zastosować odżywkę wzmacniającą paznokcie.
SOS dla kłopotliwych stóp
Problem potliwych stóp dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Aby częściowo zaradzić sytuacji, kiedy to po zdjęciu obuwia z butów i skarpetek zaczyna wydobywać się nieprzyjemny odór, należy sięgnąć po kosmetyki i preparaty zapobiegające poceniu. Z pewnością obowiązkowym zakupem jest dezodorant to stóp (nie antyperspirant – ten całkowicie blokuje gruczoły potowe, wzmagając jedynie problem) na przykład marki Livelazione oraz sięgnąć po specjalne wkładki pochłaniające wilgoć. W przypadku podejrzenia grzybicy warto zaopatrzyć się w preparaty antygrzybiczne Udofen, podobna sytuacja dotyczy kurzajek i brodawek – specjalne kosmetyki oferuje marka School. W sklepach można kupić plasterki zapobiegające powstawaniu odcisków oraz otarć od noszenia zbyt ciasnego obuwia.
Takie drobne, aczkolwiek bardzo znaczące dla naszych stóp zabiegi nie tylko sprawią, iż stopy będą gładkie i miłe w dotyku, ale przygotują je na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę. Wszystkie wymienione w poradniku produktu można nabyć w atrakcyjnych cenach w drogerii Hebe: https://www.hebe.pl/pielegnacja/pielegnacja-stop.