Zawsze mamy wpływ na nasze ciało i powinniśmy o nie dbać możliwe jak najlepiej, aby było w pełni zdrowe. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry z tendencjami do zaczerwienienia, może przynosić dyskomfort oraz nieprzyjemne pieczenie. Podpowiemy jak odpowiednio walczyć z rumieńcami i zaczerwieniem.
Przyczyny czerwonej skóry na twarzy
Zaczerwienienie może powstać przez rozszerzenie naczyń krwionośnych, które powoduje przyspieszone mikrokrążenie. Wpływ mają na to: stres, zmiana temperatur, wysiłek fizyczny, czy nawet zjedzenie ostrej potrawy, wypicie kawy lub alkoholu. Jest to całkiem naturalna reakcja organizmu, o którą nie musimy się martwić.
Jednak nie wszystkie objawy powinny być przez nas ignorowane. Z jakich jeszcze przyczyn nasza twarz może się zaczerwienić?
Wypieki a nieprawidłowa pielęgnacja
Każdy stosowany przez nas kosmetyk powinien być dobrany odpowiednio do naszej cery. Stosowanie preparatów, które zawierają alkohol, silne kwasy, barwniki, czy substancje zapachowe, mogą powodować podrażnienie i wysuszenie naszej skóry, przez co staje się ona wrażliwa, piekąca i zaczerwieniona.
Przesuszenie skóry może być również wynikiem alergii lub zapalenia, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę w jakich warunkach powstają zaczerwienienia.
Cera naczynkowa
Osoby, które borykają się z tą cerą, często mają widoczne zaczerwienia na twarzy. Wynika to z tego, iż naczynka krwionośne mają u nich szczególną tendencję do rozszerzania i pękania, co potem objawia się zaczerwienieniem, powodując nawet trwałe rumienie w miejscu pęknięcia.
Choroby a czerwona skóra na twarzy
Niestety zaczerwienienie skóry może być również wynikiem zmian w organizmie, które wywoływane są przez choroby. Taki objaw daje, m.in. cukrzyca, nadciśnienie czy problemy z tarczycą.
Mogą być też objawem chorób skórnych, np. trądziku różowatego oraz atopowego zapalenia skóry. Wtedy też możemy zaobserwować świąd, pieczenie, obrzęk oraz łuszczenie się naskórka. W przypadku wystąpienia tych objawów powinniśmy udać się do dermatologa.
Czerwona twarz – czynniki zewnętrzne
Zła pielęgnacja, problemy genetyczne czy hormonalne lub po prostu urok posiadania cery naczynkowej – to tylko niektóre przyczyny powodujące tworzenie się rumieńców. Możemy wyróżnić również czynniki zewnętrzne, które - poprzez bezpośrednie oddziaływanie na skórę - mogą spowodować jej zaczerwienienie.
Wpływ na to ma:
-
Opalanie się – na słońcu, jak i w solarium;
-
Korzystanie z sauny;
-
Duże zmiany temperatur – skrajnie: poparzenia słoneczne, odmrożenia;
-
Spożywanie alkoholu, ostrych potraw, kawy.
Zobacz: Jak chronić skórę przed wpływem zimna.
Czerwona twarz a niedobór witamin
Witaminy mają ogromny wpływ na nasze ciało, dlatego warto profilaktycznie badań ich poziom w naszym organizmie. Jeżeli lekarz stwierdzi niedobry, musimy wprowadzić odpowiednią suplementację.
Jakie witaminy mają wpływ na koloryt skóry? Powinniśmy zadbać o prawidłowy poziom witaminy C (wzmacnia naczynia krwionośne), B3 (chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zmiany temperatury) oraz E (zapobiega starzeniu się skóry poprzez zwiększanie zdolności komórek do wiązania wody.
Pamiętajmy jednak, że nadmiar witamin również może nieść za sobą negatywne skutki, np. świąd i przesuszenie skóry.
Jak walczyć z zaczerwieniem skóry na twarzy ?
Przede wszystkim musimy ograniczyć narażanie naszej skóry na czynniki zewnętrzne, jakimi są słońce oraz zmiany temperatur. Dlatego powinniśmy korzystać z kremów z odpowiednim filtrem.
Bardzo ważny jest również dobór kosmetyków odpowiednich do naszej cery oraz delikatne obchodzenie się ze skórą.
Zaczerwieniona twarz - jakie kosmetyki wybrać ?
Najlepszym wyborem będą kosmetyki budujące barierę ochronną naszej skóry przed czynnikami zewnętrznymi oraz wzmacniające ściany naszych naczynek krwionośnych.
Kremy, toniki, płyny micelarne - mocno nawilżające, natłuszczające oraz łagodzące podrażnienia o działaniu kojącym.
Sprawdź: Kosmetyki do walki z rumieńcami
Stosując odpowiednią pielęgnację, mając na uwadze prawidłową suplementację, jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z zaczerwieniam na twarzy.
materiał zewnętrzny