Partner: Logo KobietaXL.pl
Co prawda, zabieg ten wymaga nieco wprawy, ale przy odrobinie praktyki jest jak najbardziej możliwy do wykonania. To samo dotyczy późniejszego zdejmowania paznokci żelowych, które można bez trudu usunąć samodzielnie. Jak więc zrobić to bezpiecznie i skutecznie? Zapraszamy do lektury naszego poradnika, który powstał we współpracy z Karoliną Rzepecką - specjalistką marki NOX.

Zdejmowanie paznokci żelowych u kosmetyczki

Żel do paznokci to sposób na trwałą i odporną na uszkodzenia stylizację. To powoduje, że jej usunięcie nie należy do najłatwiejszych. Jak łatwo się domyślić, najprostszym sposobem na usunięcie manicure żelowego będzie więc zdjęcie żelu w profesjonalnym salonie, gdzie kosmetyczka zajmie się całym zabiegiem od A do Z. Koszt takiego zabiegu zwykle mieści się w granicach od 20 do 50 zł i nie zajmuje dłużej niż pół godziny. Po zdjęciu żelu przy pomocy frezarki, kosmetyczka dodatkowo odżywia paznokcie i skórki przy specjalnych oliwek. Zabieg jest więc w pełni bezpieczny, a ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia pozostaje minimalne. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić pieniądze i czas, zawsze możemy podjąć się usunięcia żelu z paznokci we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby zdejmowania żelu niosą za sobą ryzyko osłabienia lub uszkodzenia płytki paznokcia, dlatego przy wykonywaniu zabiegu należy zachować szczególną ostrożność.

Zdejmowanie żelu acetonem

Najpopularniejszy i najprostszy sposób na zdjęcie żelu z paznokci wymaga acetonu, wacików, folii aluminiowej oraz drewnianych patyczków. Do wykonania zabiegu opcjonalnie przydadzą się również cążki, blok polerski i gruboziarnisty pilnik do paznokci. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany zmywacz do paznokci był wzbogacony o lanolinę, czyli komponent, który natłuszcza, nawilża i odżywia paznokcie, a tym samym chroni je przed niekorzystnym działaniem acetonu kosmetycznego. Jak zatem zdjąć żel z paznokci? Już podpowiadamy!

Krok 1: Jeśli paznokcie zostały przedłużone przy pomocy żelu, przed jego zdjęciem należy wcześniej je skrócić. Można zrobić to przy użyciu pilniczka, tak aby nie uszkodzić delikatnej struktury płytki.

Krok 2: Przy użyciu pilnika do paznokci delikatnie spiłowujemy wierzchnią warstwę żelu, uważając jednocześnie, aby nie naruszyć delikatniej struktury płytki.

Krok 3: Nasączamy waciki bezpyłowe zmywaczem  i przykładamy je do powierzchni paznokci. Dokładnie owijamy i zabezpieczamy końce palców wraz z wacikami przy użyciu folii aluminiowej. Takie okłady pozostawiamy na paznokciach na 10–20 minut, podczas których aceton zmiękczy i częściowo rozpuści żel, czyniąc go znacznie łatwiejszym do usunięcia.

Krok 4: Po upływie wymaganego czasu, zdejmujemy folię aluminiową wraz z wacikami. Przy użyciu drewnianego patyczka delikatnie usuwamy pozostałości żelu z powierzchni paznokci, starając się nie uszkodzić płytki.

Krok 5: W razie potrzeby usuwamy resztki żelu przy użyciu bloczku polerskiego. Na koniec dokładnie myjemy dłonie i aplikujemy na paznokcie i skórki odżywczą oliwkę. Stosując tę metodę usuwania żelu warto pamiętać o tym, że aceton może przesuszać paznokcie i skórki, dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie odżywienie po zdjęciu manicure. Dodatkowo, skórki można zabezpieczyć, pokrywając je niewielką warstwą wazeliny przed nałożeniem acetonu na paznokcie.

Zdejmowanie żelu pilnikiem

Alternatywą do usuwania żelu do paznokci przy użyciu acetonu jest sposób wykorzystujący wyłącznie pilniki o zróżnicowanej gradacji (grubo-, średnio- i drobnoziarnisty). Warto mieć na uwadze, że metoda ta wymaga dużej cierpliwości i ostrożności – w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia płytki paznokcia podczas spiłowywania żelu. Z tego powodu nie zaleca się też, aby wykonywały ją osoby początkujące.

Krok 1: Podobnie jak w przypadku metody z acetonem, paznokcie żelowe należy najpierw skrócić jednym z pilników. Dzięki temu spiłowanie żelu będzie znacznie szybsze i łatwiejsze.

Krok 2: Przy użyciu pilnika gruboziarnistego (gradacja 100/180 lub 80/100) delikatnie spiłowujemy wierzchnią warstwę żelu. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę na to, aby w tym kroku nie spiłować jego głębszych warstw.

Krok 3: Korzystając z pilnika średnioziarnistego (gradacja 120/180) spiłowujemy kolejne warstwy żelu. Tego typu pilniki są znacznie delikatniejsze, przez co nie powinny poważnie uszkodzić płytki paznokcia, lecz mimo to powinniśmy uważać, aby nie usuwać żelu aż do samej płytki.

Krok 4: Aby w bezpieczny sposób usunąć pozostałości żelu przylegające do płytki, sięgamy po pilnik drobnoziarnisty (gradacja 180/240).

Krok 5: Na koniec przecieramy paznokcie bloczkiem polerskim, aby usunąć ewentualne pozostałości żelu i wygładzić ich powierzchnię. Dodatkowo, myjemy dłonie, pozbywając się pyłu i nawilżamy skórki przy użyciu odżywczej oliwki. Zdejmowanie żelu do paznokci pilnikiem może wydawać się trudne i niebezpieczne, jednak przy odpowiedniej delikatności płytka pozostanie nienaruszona. Jeżeli jednak boimy się uszkodzić powierzchnię paznokcia, pomijamy krok z wykorzystaniem pilnika gruboziarnistego – proces zdejmowania żelu zajmie więcej czasu, lecz będzie nieco bezpieczniejszy dla płytki.

Tagi:

paznokcie ,  uroda , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót