Cynk jako składnik kosmetyków do skóry problematycznej
W dermatologii od dawna docenia się znaczenie cynku, który bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu włosów, skóry czy paznokci. Kosmetyki z cynkiem działają przeciwzapalnie, wspomagają gojenie ran, łagodzą świąd i działają przeciwbakteryjnie. Produkty stosuje się przy problemach skórnych, takich jak trądzik czy zaskórniki. Cynk jest uznawany za bezpieczny składnik kosmetyków. Jest dodawany nawet do produktów dla dzieci, takich jak kremu przeciw odparzeniom już od 1. miesiąca życia.
Niedobór cynku a atopowe zapalenie skóry
Cynk posiada właściwości wzmacniające funkcje skóry. Jego niedobór może prowadzić do osłabienia jej funkcji odpornościowych, a to z kolei może przeobrazić się w jej nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne. Skóra staje się nadwrażliwa, jest matowa, szara i ziemista – to pierwszy krok to atopowego zapalenia skóry. Preparaty z cynkiem przynoszą dobre rezultaty we wspomaganiu leczenia AZS, łuszczycy i innych chorób na podłożu immunologicznym.
Jak cynk pomaga pozbyć się zaskórników?
Cynk działa seboregulująco, czyli reguluje produkcję sebum. Nadmiar łoju prowadzi do zaostrzania zmian trądzikowych i jego nadprodukcja jest jedną z przyczyn trądziku. Cynk zmniejsza wydzielanie sebum i przyspiesza gojenie stanów zapalnych, dzięki czemu wykwity goją się znacznie szybciej, a w porach skórnych nie gromadzi się łój odpowiedzialny za powstawanie tak zwanych wągrów.
Jakie kosmetyki z cynkiem wybrać?
Cynk sprawdza się zarówno w preparatach do oczyszczania skóry, takich jak żele i toniki, jak i w kremach nawilżających. Składnik ma działanie delikatnie matujące, ale bez efektu ziemistości. Wybierz produkty o składzie łagodnym dla funkcji ochronnych skóry, które zawierają na przykład tlenek cynku. Krem na dzień powinien wykazywać przy okazji właściwości nawilżające, by zapewnić skórze z zaskórnikami odpowiedni komfort. Może też zawierać bezpieczną dawkę kwasu salicylowego, który odblokowuje ujścia mieszków włosowych, czyli zagłębienia gdzie gromadzi się łój i namnażają bakterie.
Plan pielęgnacji – walka z zaskórnikami
Zacznij od demakijażu. Możesz zastosować w tym celu na przykład płyn micelarny, który przyciąga cząsteczki brudu jak magnes. Następnie zastosuj płyn do mycia twarzy z cynkiem, który delikatnie zmyje resztki zabrudzeń. Produkty do oczyszczania z serii dermokosmetyków oprócz składników nawilżających zawierają też sporo witamin i minerałów, które łagodzą podrażnienia i działają przeciwbakteryjnie. Na koniec tonizacja, czyli użycie toniku przywracającego właściwe pH skóry. Na koniec nie zapomnij zastosować lekkiego kremu z cynkiem o niekomedogennej formule. Szybko zauważysz poprawę cery – zmniejszenie się porów i redukcję nieestetycznych zaskórników!