Dolegliwości są na tyle silne, że bolesne miesiączkowanie jest głównym powodem nieobecności uczennic na zajęciach szkolnych oraz wyłączenia kobiet z życia towarzyskiego i pracy.
Jaka jest przyczyna bolesnych miesiączek?
Bolesne miesiączkowanie dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwotne występuje u młodych dziewcząt, zazwyczaj do roku od pierwszej miesiączki, u których oprócz bólu podczas miesiączki nie obserwuje się innych patologii w obrębie układu moczowo-płciowego. Powodem dolegliwości bólowych jest zwiększone stężenie prostaglandyn wydzielanych w obrębie endometrium, które odpowiedzialne są za skurcze myometrium i naczyń wewnątrzmacicznych. Silne skurcze zmniejszają przepływ krwi, powodując niedotlenienie macicy, a ich siła jest wprost proporcjonalna do ilości prostaglandyn, które docierając do innych narządów, powodują bóle głowy nudności i wymioty. Warto dodać, że nikotyna nasila dolegliwości bólowe, czego przyczyną jest naczynioskurczowe działanie nikotyny. Wtórne bolesne miesiączkowanie pojawia się po kilku latach bezbolesnych krwawień, a jego występowanie wiąże się z nieprawidłowościami w obrębie narządu rodnego, takich jak na przykład: zwężenie kanału szyjki macicy, obecność mięśniaków macicy, endometrioza czy stany zapalne miednicy mniejszej.
Leczenie bolesnych miesiączek
Leczenie powinno być dobierane indywidualnie. Należy uwzględnić zarówno nasilenie bólu, jak i stan zdrowia oraz obecność ewentualnych chorób współistniejących. Lekami, które hamują wydzielanie prostaglandyn, są niesteroidowe leki przeciwzapalne i to one powinny być stosowane jako pierwsze w leczeniu bolesnego miesiączkowania. Należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu. Stosując np. deksketoprofen, możesz przyjmować jedną tabletkę lub saszetkę zawierającą 25 mg deksketoprofenu co 8 godzin, nie przekraczając 75 mg na dobę. Przed rozpoczęciem stosowania leku pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem i dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do produktu. Leki z grupy NLPZ warto przyjmować jeszcze przed wystąpieniem objawów w dniu spodziewanej miesiączki. Leczenie farmakologiczne można uzupełnić także metodami niefarmakologicznymi takimi jak: ćwiczenia relaksacyjne, masaż czy okłady rozgrzewające. W przypadku wtórnego bolesnego miesiączkowania najważniejsze jest usunięcie przyczyny bólu.
Antykoncepcja na bolesne miesiączkowanie
Jeśli stosowane leczenie przeciwbólowe nie przynosi oczekiwanych efektów, wówczas możemy sięgnąć po doustne tabletki antykoncepcyjne, hamujące owulację, a tym samym blokujące wydzielanie prostaglandyn. W zależności od preparatu tabletki przyjmuje się przez 21 dni z siedmiodniową przerwą lub przez 28 dni bez przerwy. Ta forma leczenia bolesnego miesiączkowania ma około 50% skuteczności.