Ćwiczenia na dobry wzrok
Ćwiczenia na płaski brzuch, na jędrne pośladki, na klatkę piersiową – to jedne z najpopularniejszych fraz w wyszukiwarkach. Kto z nas jednak szukał kiedyś ćwiczeń na oczy? Okazuje się, że choć pomysł ćwiczenia wzroku z początku może niektórym wydać się dość dziwaczny, to w rzeczywistości takie ćwiczenia rzeczywiście przynoszą wiele dobrego. Odpowiednio dobrane, a do tego wykonywane regularnie ćwiczenia, pomogą naszym oczom się rozluźnić i zrelaksować. Jakie ćwiczenia warto zatem wziąć pod uwagę? Oto unikatowy zestaw 5 ćwiczeń na dobry wzrok.
Leżąca ósemka
To ćwiczenie można wykonywać podczas wykonywania obowiązków biurowych. Wystarczy na chwilę odsunąć fotel od biurka, wyciągnąć dłoń przed siebie i kreślić w powietrzu kształt leżącej ósemki, podążając wzrokiem za konturem. Jeśli w pokoju pracuje więcej osób i nie mamy ochoty na tłumaczenie współpracownikom, co dokładnie robimy, to zdecydujmy się na kreślenie ósemki w myślach. Najpierw rysujemy ją z otwartymi oczami, a następnie przy zamkniętych powiekach. Prawda, że proste?
Nakrywanie dłońmi
To świetne ćwiczenie dla osób, które intensywnie pracują przy komputerze. Wystarczy urządzić sobie kilkuminutową przerwę, wygodnie położyć się na sofie, następnie rozetrzeć dłonie i nakryć nimi oczy. Gałki oczne natychmiast się rozluźniają. Trzeba jednak uważać, bo to relaksacyjne ćwiczenie jest wprost zaproszeniem do małej drzemki.
Mruganie
To ćwiczenie warto wykonywać regularnie, jeśli towarzyszy nam suchość i szczypanie oka. Można wykonywać je w każdej pozycji i dosłownie w każdym miejscu. Wystarczy silnie zaciskać powieki, licząc przy tym do pięciu, a następnie szeroko je otwierać, znów licząc do pięciu. Sekwencję warto powtórzyć dziesięć razy.
Strojenie min
Do tej zabawy możemy zaprosić dzieci. Zorganizujmy sobie przerwę w pracy zdalnej i razem z całą rodziną zabawmy się w strojenie min. Pokazujmy na przemian różne miny – wesołą, smutną, złą, szczęśliwą – i poprośmy domowników o odgadywanie emocji. To ćwiczenie nie tylko pomoże nam rozluźnić wzrok, ale też świetnie likwiduje napięcie mięśni twarzy.
Daleko – blisko
Praca przed komputerem w pełnym skupieniu nadwyręża nasz wzrok i sprawia, że powieki rzadziej mrugają. Gałka oczna staje się podatna na przesuszenie, szczypanie, swędzenie. Jak temu zapobiec? Warto urządzać sobie regularne przerwy podczas pracy. Wystarczy co godzinę oderwać wzrok od monitora na zaledwie pięć minut, by popatrzeć na przemian – za okno (na drzewo, dom znajdujący się po drugiej stronie ulicy, kościelną wieżę), a następnie na przedmioty znajdujące się blisko nas (drukarkę, ekspres do kawy, sąsiednie biurko). Po zaledwie kilku minutach tego ćwiczenia, nasze oczy będą gotowe do dalszej pracy.
Jak poprawić wzrok? Naturalne sposoby na zdrowe oczy
By cieszyć zdrowym wzrokiem, warto dbać o niego regularnie i kompleksowo. Co to znaczy?
Okulary z filtrem UV
Szukając okularów przeciwsłonecznych dla siebie, powinniśmy zawsze wybierać okulary z filtrem z salonu optycznego. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasz wzrok jest dobrze chroniony o każdej porze roku.
Nakrycie głowy
Kapelusz z rondem lub czapka z daszkiem to nie tylko modny gadżet plażowy, ale i sposób na osłonięcie wzroku przed mocnym słońcem.
Zdrowa dieta
Dieta bogata w witaminę A i luteinę skutecznie poprawia wzrok. Składniki te znajdziemy np. w marchwi, szpinaku, jarmużu, kapuście, botwince, brukselce, wątróbce.
Regularne badania wzroku
Badanie wzroku powinniśmy wykonywać regularnie – raz w roku. Dzięki temu zwiększamy szansę na szybkie wykrycie wad i chorób oczu.
Odpowiednie oświetlenie
Praca w półmroku, niedostatecznie oświetlona klawiatura, zbyt jasny monitor – często nie zwracamy na to uwagi, ale właśnie te czynniki najczęściej przeciążają nasz wzrok. Aranżując swoje miejsce pracy, powinniśmy koniecznie pomyśleć o dobrym oświetleniu.
Jak ćwiczyć wzrok w domu lub w pracy? To naprawdę proste! Wystarczy każdego dnia o dowolnej porze – rano, przed snem, podczas przerwy w pracy, wygospodarować kilkanaście minut na wybrane ćwiczenia, by już niedługo zaobserwować wyraźną poprawę wzroku. Prezentowane przez nas ćwiczenia mają wpływ nie tylko na poprawę widzenia – mają też działanie relaksacyjne i rozluźniające, pomagają wyciszyć się, odzyskać równowagę, rozluźnić mięśnie barków i szyi. Zdecydowanie warto spróbować!
Artykuł powstał we współpracy z Martą Łaczkowską, na co dzień współtworzącą bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać modne okulary i zadbać o zdrowy wzrok.