Badanie, opublikowane niedawno w BMJ Evidence Based Medicine, jest przeglądem i metaanalizą - miarą, według której mierzy się dowody w naukach o zdrowiu - 14 badań dotyczących skuteczności miodu w leczeniu przeziębień, w tym uporczywego kaszlu.
Większość infekcji górnych dróg oddechowych jest spowodowana infekcją wirusową i zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 14 dni bez leczenia. Jednak zakażenia górnych dróg oddechowych są częstym powodem przepisywania antybiotyków, mimo że nie mają one większego wpływu na przebieg leczenia, gdyż nie zwalczają wirusów.
Z powodu nadużywania antybiotyków praktycznie w większości krajów świata istnieje ogromny problem oporności na ten rodzaj leków.
Tylko w Polsce aż 70 proc. pacjentów z zakażeniem górnych dróg oddechowych dostaje od lekarza, głównie rodzinnego, antybiotyki. Tymczasem jedynie u 15 proc. są do tego wskazania. Lekarze wypisują też antybiotyki małym dzieciom, choć one do 3 roku życia praktycznie nie mają anginy paciorkowcowej. Nie chorują też na nią osoby po 45 roku życia. Nadużywanie antybiotyków sprawia, że przyjmowane bez potrzeby, przestają działać wtedy, gdy jest konieczność ich podania. Dlaczego? Bo wchodzące z nimi w kontakt bakterie wytwarzają zupełnie nowe szczepy, które się na nie uodparniają.
Dlatego wyniki badań z Oxfordu są tak istotne.
Naukowcy przeanalizowali badania, w których porównano wpływ przyjmowania miodu, w postaci herbaty, czystej lub zmieszanej z innymi składnikami, ze popularnym leczeniem, podawaniem antybiotyków czy innych leków bez recepty, podawano też placebo. W badaniach porównywano objawy, takie jak nasilenie kaszlu, częstotliwość kaszlu i długość objawów.
Okazało się, że w porównaniu z innymi formami leczenia miód wygrywał, szczególnie jeśli chodzi o nasilenie i częstotliwość kaszlu.
Badacze podkreślają, że miód od wieków stosowany jest w medycynie ludowej jako remedium na przeziębienia, a prowadzone badania tylko potwierdzają jego właściwości lecznicze. Jest też znacznie tańszy od aptecznych specyfików i oczywiście bardziej zdrowy. Polecają więc, by przy lekkim przeziębieniu zamiast natychmiast iść do lekarza, spróbować kuracji miodem. Jeśli objawy nie ustępują lub się nasilają, dopiero wtedy szukać pomocy lekarza.
Link do badań https://ebm.bmj.com/content/early/2020/07/28/bmjebm-2020-111336