Partner: Logo KobietaXL.pl

Liście szałwii lekarskiej cieszą się od tysięcy lat bardzo dobrą opinią, używana była jako środek pobudzający zmysły, a w szczególności pamięć, ściągający, antyseptyczny, przeciw poceniu się, poprawiający trawienie i w hipoglikemii.

Badania wykazały, że szałwia lekarska zdolna do wiązania się ze specyficznymi receptorami estrogenowymi i jest to jedną z jej zalet, którą mogą wykorzystać kobiety cierpiące na uderzenia gorąca i zlewne poty podczas menopauzy.

Każda kobieta może mieć inne doświadczenia związane z gorącem i poceniem się: są kobiety, które odczuwają zaledwie lekkie ciepło i inne, które, dostają wypieków i mają wrażenie, że płoną, przy czym pocą się bardzo obficie. Tymczasem, choć mało się mówi na ten temat, już wiele lat temu przeprowadzono poważne badania, które potwierdzają skuteczność stosowania szałwii w łagodzeniu objawów menopauzy.

Szacuje się, że 88% kobiet po ustaniu miesiączki cierpi na uderzenia gorąca trwające średnio około 5 lat. Intensywność tego zjawiska może wahać się od łagodnej, umiarkowanej do bardzo wysokiej. Pora dnia również może się różnić: są kobiety, które zgłaszają uderzenia gorąca tylko w godzinach popołudniowych i nocnych, i inne, które mają je o każdej porze dnia. Dla kobiet, które cierpią z powodu silnych uderzeń gorąca, a także widocznych zaczerwienień i potów, może to być prawdziwy dyskomfort w pracy i w życiu osobistym.

Nocne poty powodują bezsenność, odkrywanie się, ponowne zakrywanie się, budzenie się i nie zasypianie ... Jedna na trzy kobiety zgłasza ten problem. W ciężkich przypadkach muszą zmieniać bieliznę nocną, a nawet pościel. Nie ma też w tym przesady, że tak poważne objawy menopauzy powodują prawdziwe cierpienie, nieprzespane noce dają się we znaki, co skutkuje wahaniami nastroju, może nawet prowadzić do depresji.

Hormonalna terapia zastępcza nie zawsze jest możliwa, wiele kobiet obawia się jej ze względu na negatywne skutki, jakie może mieć w dłuższej perspektywie i stale rośnie zapotrzebowanie na substancje, które są naprawdę skuteczne, co jest potwierdzone badaniami. Jak się okazuje, szałwia takich badań się doczekała.

Według badań przeprowadzonych w 1998 roku na 30 kobietach w okresie menopauzy z uderzeniami gorąca, suplementacja preparatem z liści Salvia officinalis spowodowała ustąpienie objawów u dwudziestu z trzydziestu kobiet, podczas gdy pozostałe dziesięć zgłosiło wyraźną poprawę.

Inne badania potwierdziły jedno z ważnych zastosowań szałwii jako antyperspirantu, działającego pozytywnie u 52% kobiet. Warto zauważyć, że efekt ten nie ogranicza się tylko do potów związanych z menopauzą, ale ogólnie do nadmiernej potliwości. Szałwia działa również na zakończenia nerwowe gruczołów potowych, a także na ośrodek termoregulacji w mózgu, co jest związane z jej ogólnym działaniem ściągającym. Trzeba jednak pamiętać, że szałwii nie należy stosować w okresie laktacji lub ciąży oraz nie zaleca się jej stosowania u osób, które mają niewielkie wydzielanie śliny.

W krótkoterminowych badaniach z podwójnie ślepą próbą wykazano również, że szałwia zmniejsza dzienną częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca i bezsenności u prawie 50% kobiet po zaledwie czterech tygodniach suplementacji, a u 64 % po ośmiu tygodniach.

 

Suplementacja szałwią podczas menopauzy ma dodatkowe pozytywne skutki oparte na jej działaniu stymulującym, ponieważ może poprawić pamięć, złagodzić zmęczenie, a tym samym złagodzić niektóre objawy związane z tym etapem, takie jak zmiany nastroju, dezorientacja, osłabienie zdolność koncentracji itp.

Należy jednak zaznaczyć, że przy wyborze suplementu szałwiowego należy uważać, aby był on wystarczająco aktywny i bezpieczny, czyli zawierał minimum tujonu, składnika neurotoksycznego w dużych dawkach. Dzienne spożycie 500 mg standaryzowanego ekstraktu z liści szałwii, przy zapewnieniu minimalnego poziomu tujonu, może pomóc kontrolować i redukować uderzenia gorąca, poty, bezsenność i inne objawy związane z menopauzą.

 

Bibliografia:  Bommer S., Klein P., Suter A.,First Time Proof of Sage’s Tolerability and Efficacy in Menopausal Womenwith Hot Flushes

Tagi:

menopauza ,  szałwia ,  zioła ,  zioło , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót