Rozszerzone naczynka na nogach są niezwykle powszechną przypadłością. Mechanizm ich powstawania jest prosty – naczynia żylne doprowadzają krew do serca i aby ta się nie cofała, żyły wyposażone są w zastawki, które przepuszczają ją tylko w jedną stronę. Kiedy są osłabione, wtedy powstają zastoje, które niszczą ścianki naczyń, a efekt widzimy w postaci pajączków. Przyczyną pajączków na nogach jest głównie słabsze krążenie, wahania hormonalne lub nawet niewydolność serca.
Jak zapobiegać pajączkom na nogach?
1. Ćwicz - aktywność fizyczna pomoże ci wzmocnić nogi, pobudzić krążenie krwi i poprawić stan żył. Ćwiczenia chodzenia z różną szybkością są jednymi z najbardziej zalecanych w tego typu przypadkach.
2. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej przez dłuższy czas, pamiętaj o tej wskazówce - co 20 -30 minut rób krótkie przerwy na spacery i rozciągaj ciało. Pomoże to zmniejszyć ryzyko gromadzenia się krwi w żyłach z powodu słabego krążenia.
3. Jeśli pracujesz w pozycji stojącej przez długi czas, pamiętaj o częstej zmianie pozycji i przenoszeniu ciężaru ciała z jednej nogi na drugą.
4. Unikaj zakładania nogi na nogę podczas siedzenia przez dłuższy czas - ta pozycja zwiększa twoje szanse na rozwój zarówno żylaków, jak i pajączków.
5. Noś wygodne ubranie - noszenie zbyt ciasnych ubrań wywiera nacisk, co może wpływać na krążenie krwi, szczególnie w okolicy pachwin, talii i nóg.
6. Dostosuj dietę - nadmierne spożycie sodu przyczynia się do zatrzymywania płynów, a w konsekwencji do obrzęków stóp i nóg. Brak wystarczającej ilości błonnika może również prowadzić do zaparć, które są kolejną przyczyną problemów z żyłami. Dlatego, aby zapobiec zaparciom, przejdź na spożywanie produktów, takich jak pełne ziarna, świeże owoce i warzywa.
7. Chroń swoją skórę - używaj filtrów przeciwsłonecznych za każdym razem, gdy jesteś na słońcu, aby zminimalizować ryzyko powstania pajączków na innych częściach ciała, takich jak twarz lub ramiona.