Główną jej przyczyną są zachwiania poziomu estrogenu, które występuje na tym etapie życia kobiety. Na podobne bóle cierpią kobiety przed miesiączką, kiedy również dochodzi do zmian hormonalnych w organizmie.
W okresie okołomenopauzalnym poziom estrogenu może wzrastać, by potem nagle spadać, nie utrzymuje się na stałym poziomie i to właśnie te wahania poziomu hormonów powodują, że piersi nieznacznie powiększają się, powodując ból i dyskomfort.
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie takich dolegliwości jest HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza, tę jednak można stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Domowymi sposobami są odpowiednia dieta i zmiana stylu życia.
Ważne jest, aby zachować zbilansowaną dietę, aby zapewnić odpowiednie odżywianie, a jednocześnie nie pozwolić sobie na gwałtowne przybranie na wadze.
W diecie nie powinno zabraknąć pokarmów bogatych w witaminy, zwłaszcza witaminy B i E oraz błonnik, który pomaga organizmowi zrównoważyć poziom estrogenu.
Należy zdecydowanie rzucić lub przynajmniej ograniczyć palenie.
Palenie osłabia proces adaptacji organizmu do zmian hormonalnych, a tym samym zwiększa wrażliwość piersi na te zmiany.
Warto unikać kawy. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, w tym piersi, zwiększając w ten sposób ból i obrzęk.
Przede wszystkim zaś trzeba zadbać o odpowiedni stanik. Staniki nie powinny być zbyt ciasne, ponieważ może to jeszcze bardziej podrażniać piersi. Najlepiej, jeśli to możliwe, kupić nowe staniki, które będą odpowiednio pasować do rozmiaru biustu, który się powiększa. Nie jest wykluczone, że podczas menopauzy trzeba będzie kilka razy zmienić ich rozmiar.
Pamiętajmy, że im dalej od ostatniej miesiączki, tym poziom estrogenów będzie coraz niższy. Zmniejszenie ilości estrogenów ma wpływ na całe ciało, w tym również na piersi. Bez tych hormonów tkanka piersi staje się odwodniona, mało elastyczna i traci swój kształt. Piersi zaczynają obwisać, bo zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej, która unosiła je do góry.
Niestety, ponieważ podczas menopauzy większość kobiet tyje, tkanka gruczołowa zostaje zastępowana tkanką tłuszczową, która potrafi przyrastać w zastraszającym tempie. Stąd też u wielu kobiet podczas menopauzy biust znacznie się powiększa, czasami wręcz monstrualnie.