Nie zawsze 8 godzin snu daje nam porządany zastrzyk energii na nowy dzień. I wcale nie chodzi o to, żeby spać kilka godzin dłużej czy zdrzemnąć się w trakcie dnia. Aby sen prawidłowo spełniał swoje funkcje musisz zadbać o tzw. komfort snu czyli o sprzyjające warunki, a te dotyczą zarówno miejsca, w którym śpisz, jak i stylu życia, który prowadzisz.
Wciąż zastanawiasz się dlaczego budzisz się zmęczona i niewypoczęta pomimo odpowiedniej ilości snu? Przyczyn może być kilka.
Doktor Michael J. Breus naukowiec pracujący w American Academy of Sleep Medicine twierdzi, że jedną z najbardziej istotnych przyczyn jest brak spójności. Według doktora nasz organizm kocha ciągłość i stałość - również jeśli chodzi o sen. Jeśli np. w poniedziałek spałaś 5 godzin, we wtorek 9, a w środę 8 - zmęczenie i senność nie powinny cię dziwić. Podobnie jeśli podczas tygodnia przesypiasz 8 godzin, a w weekend tylko 6. Powinnaś dbać o to, aby każdego dnia dostarczać organizmowi taką samą ilość snu. Twoje ciało szybko wychwyci jeśli zakłócisz jego rytm i będzie się sprzeciwiać.
Kolejną przyczyną może być niewystarczająca ilość światła w pokoju. Twoje zasłony lub rolety powinny być lekko odsłonięte, albo prześwitujące, aby światło dzienne mogło bez problemu przedostawać się każdego ranka do twojego pokoju. Jeśli światło nie jest w stanie tego zrobić, zakłócasz własny dobowy rytm organizmu i twoje ciało może nie wiedzieć, że nadszedł już czas, aby się obudzić.
Śpisz w łóżku z telefonem. Wiele badań udowodniło, że sygnał uwalniany przez telefony komórkowe może zakłócać wydzielanie hormonu snu - melatoniny - przez co budzisz się senna i niewypoczęta.
Tuż przed pójściem spać pijesz wino lub dostarczasz do organizmu kofeinę. Jeśli tak, możesz być pewna, że nad ranem obudzisz się zmęczona, jakbyś wcale nie poszła spać tej nocy. Zarówno wino jak i kofeina są bardzo korzystne dla naszego organizmu, ale nie przyjmowane tuż przed snem.
Zapomniałaś o aktywności fizycznej. Jeśli od kilku miesięcy nie uprawiałaś ćwiczeń fizycznych być może to jest główną przyczyną twojego zmęczenia. Odpowiedni wysiłek to gwarancja dobrego snu, wielu lekarzy zaleca go pacjentom, którzy walczą z bezsennością, dlatego nie zapominaj nawet o drobnej aktywności przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Wyłączasz swój alarm kilka razy. Czasami celowo ustawiamy budzik wcześniej, żeby przed całkowitą pobudką móc jeszcze skorzystać z krótkiej drzemki. To nie jest dobry pomysł. Przerywasz tym samym cykl snu, zaburzenia cyklu spowodowane w tym przypadku dźwiękami alarmu powodują znaczne pogorszenie jego jakości.
Kładziesz się spać zbyt późno. Twoje oczy wymagają odpowiedniej regeneracji, jeśli po całym dniu pracy, spędzasz do późnych godzin czas grając w gry, oglądając filmy lub czytając książkę, to twoje oczy będą niewypoczęte, podrażnione, słabo nawilżone i zmęczone - przez co będziesz cały dzień odczuwać dyskomfort z tym związany.
Postaraj się również tuż przed zaśnięciem nie myśleć o stresujących sytuacjach czy kolejnych problemach do rozwiązania, aby twój sen był spokojny skup się raczej na przyjemnych rzeczach i wydarzeniach, które cię spotkały.