Partner: Logo KobietaXL.pl

Wśród długiej listy objawów, te sześć wydaje się być najtrudniejsze do zniesienia. Są jednak naturalne sposoby, które mogą przynieść ulgę.

 

1. Bolesny seks

 

Bardzo często kobiety podczas menopauzy mają mniejsze zainteresowanie seksem i często wynika to z dyskomfortu, który odczuwają.

Nierzadko występuje ból przed, w trakcie lub zaraz po stosunku płciowym. Intensywność może wahać się od lekkiego bólu do głębokiego, który utrzymuje się przez wiele godzin po penetracji.

Menopauza jest związana z atrofią sromu i pochwy, stanem powodującym suchość i osłabienie ścian pochwy z powodu spadku estrogenu.

Więcej gry wstępnej może stymulować naturalne nawilżenie i prowadzić do mniejszego bólu i większej przyjemności podczas seksu.

Stosowanie bez recepty nawilżacze pochwy również mogą pomóc. Lekarz może również przepisać dopochwowe czopki hormonalne.

 

 

2. Uderzenia gorąca

 

Najczęściej rozpoczynają się one w okresie okołomenopauzalnym. gdy spada zarówno poziom estrogenu, jak i progesteronu.

Uderzenia gorąca mogą wywoływać uczucie nagłego ciepła głównie na twarzy i szyi. Objawy obejmują zaczerwienienie lub zaczerwienienie twarzy, nadmierne pocenie się i szybkie bicie serca. Mogą trwać nawet ponad 10 lat.

 

Warto sięgnąć po naturalne środki, skuteczne są szałwia i dziurawiec, ten drugi niestety można zażywać wyłącznie zimą, bo może powodować przebarwienia na skórze w reakcji ze słońcem. Warto nosić przewiewne ubrania i ubierać się „na cebulkę”

W przypadku bardzo nasilonych objawów pomaga wyłącznie hormonalna terapia, pod kontrolą lekarza.

 

 

3. Zmiany nastroju

 

Zmiany nastroju wynikające z wahań poziomu hormonów są częstym zjawiskiem i potrafią być bardzo uciążliwe. Smutek, płaczliwość, napady złości, to wszystko może towarzyszyć menopauzie.

Warto rozmawiać o tym z domownikami, unikać stresu i nadmiaru obowiązku. Pomagają ćwiczenia fizyczne i medytacja. Ważna jest samoobserwacja, bo w menopauzie często dochodzi do depresji. Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się non stop, konieczna jest konsultacja z psychiatrą.

 

4. Bezsenność

 

Kłopoty ze snem to kolejny częsty objaw menopauzy. Chociaż przyczyny są różne, możesz doświadczyć bezsenności z powodu spadku estrogenu, a niższe poziomy hormonu progesteronu mogą również wpływać na zasypianie. Ze snu wybudzają także uderzenia gorąca, dlatego jest to problem złożony.

 

 

Należy unikać alkoholu, kawy i mocnej herbaty, szczególnie przed snem. Dbać o lekkie posiłki wieczorem. W przypadku długotrwałej bezsenności konieczna jest konsultacja z lekarzem.

 

 

5. Nietrzymanie moczu

 

Spadek estrogenu w okresie menopauzy może osłabić cewkę moczową. W rezultacie dochodzi do nietrzymania moczu.

W łagodnej postaci można próbować ćwiczeń Kegla, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Może to dać ci większą kontrolę nad funkcją pęcherza. Generalnie jednak ta dysfunkcja wymaga zabiegu chirurgicznego.

 

 

6. Kłopoty z pamięcią

Niestety, to dość częsty i uciążliwy objaw. Wiąże się również z brakiem snu, wahaniami nastroju. Warto zadbać o stymulację mózgu, rozwiązywać krzyżówki, quizy, uczyć się nowych rzeczy. Należy dbać o kontakty społeczne i przebywać w towarzystwie innych osób.

Tagi:

menopauza ,  objawy menopauzy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót